شهر پاریس بدون شک، یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان محسوب می شود. این شهر در قاره سبز واقع شده است. پاریس که از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیاری بهره می‌برد به همین علت سالانه از گردشگران فراوانی پذیرایی می کند. برای آشنایی بیشتر با شهر پاریس با ما همراه باشید.

آشنایی با شهر پاریس

در پاریس آثار تاریخی پیدا شده است که نشان می دهد سکونت در آن 250 سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته است، مردم پاریزی ها که از تبار سلت ها بودند، اولین ساکنان شهر پاریس محسوب می شوند. اکثر این مردم به شغل قایقرانی و تجارت مشغول بودند. رومی ها در حدود 52 سال قبل از میلاد مسیح، شهر پاریس را تصرف کردند. در این زمان رومی ها نام شهر را به لوتشیا تغییر دادند و عمارت های زیادی از جمله کاخ‌ها، حمام‌ها، معابد، تئاترها و یک آمفی تئاتر در این شهر ساختند که البته تعدادی از آنها هنوز پابرجا هستند. در قرن سوم و چهارم، رومی ها از شهر پاریس رفته بودند و پاریس دوباره روند توسعه و پیشرفت را پیش گرفت. در سال 400 میلادی پاریس به عنوان پایتخت سلطنت کلوویس یکم انتخاب شد. در قرن نهم فرانسه مورد حمله وایکینگ ها قرار گرفت و فقط بخشی از رود سن پاریس دچار آسیب شد. پاریس در زمان حکومت شاه فیلیپ دوم تغییرات بسیاری به خود دید، گسترش از دو جانب رودخانه، ساخت دانشگاه پاریس، کاخ لوور و کلیسای نوتردام از مهم ترین سازه های این دوره می باشد.

در جنگ جهانی اول شهر پاریس به شدت آسیب دید، با این حال به خاطر اجتماعات هنری و فرهنگی خود در جهان شهرت داشت. پس از جنگ جهانی اول شهر پاریس به مکانی جذاب برای زندگی بزرگان هنر در جهان تبدیل شد. در این دوره هنرمندان بزرگی نظیر ایگور استراوینسکی نویسنده روس، پابلو پیکاسو نقاش شهیر اسپانیایی، سالوادور دالی هنرمند بزرگ اسپانیایی و ارنست همینگوی نویسنده مشهور آمریکایی در این شهر اقامت داشتند. پنج هفته پس از ورود فرانسه به جنگ جهانی دوم در سال 1940 توسط ارتش نازی آلمان اشغال شد، و تا اوت سال 1944 تحت اشغال نازی ها بود. بعد از جنگ جهانی دوم بزرگترین دوران توسعه پاریس شروع شد و انواع امکانات رفاهی و آسایش سروع به ساخت کردند.

آشنایی با شهر پاریس

پاریس یکی از زیباترین شهرهای فرانسه و عروس شهرهای دنیا محسوب می شود. این شهر از لحاظ جغرافیایی در مرکز کمار رود سن قرار گرفته که به 2  قسمت جزیره مانند تقسیم می شود. ایل سن لویی بخش کوچکتر و ایل دو لا سیته قسمت بزرگتر پاریس و بخش قدیمی پاریس را تشکیل داده اند. شهر پاریس مساحتی بالغ بر 1457 کیلومتر مربع داشته و حدود 12 میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند. با این حال این شهر یکی از پرجمعیت ترین شهرهای اورپایی بوده و از لحاظ اقتصادی بسیار حائز اهمیت می باشد. سالانه حدود 45 میلیون نفر به این سفر می کنند و از زیبایی آن بازدید می کنند. این شهر آثار تاریخی و باستانی زیادی را در یونسکو به ثبت رسانه است، شاید جالب باشد بدانید که سازمان یونسکو در شهر پاریس قرار دارد.

فرودگاه های شهر پاریس

پاریس را شاید بتوان پربازدید ترین شهر دنیا دانست، با این حال سالانه مسافران زیادی وارد این شهر می شوند. این شهر سه فرودگاه اصلی دارد که فرودگاه شارل دوگل، فرودگاه اورلی و فرودگاه باووایس- تیلی هستند. قبل از ورود به این کشور جهت تعیین وقت سفارت فرانسه اقدام کنید.

فرودگاه بین المللی شارل دوگل

این فرودگاه دومین فرودگاه پر رفت و آمد اروپا معرفی شده است و یکی از 10 فرودگاه پر رفت و آمد دنیا به شمار می رود. فرودگاه شارل دوگل دارای 3 ترمینال اصلی بوده که ترمینال 2 آن مهم ترین و بزرگ ترین ترمینال این فرودگاه می باشد. این پایانه خود به 7 ترمینال فرعی از جمله A2، B2،  C2، D2، E2، F2 و G2 تقسیم می شود.

فرودگاه بین المللی اورلی

قبل از احداث دیگر فرودگاه های پاریس، فرودگاه اورلی تنها فرودگاه شهر پاریس بود. فرودگاه اورلی  که به مرکز شهر پاریس نزدیک تر است. این فرودگاه از دو ترمینال جنوبی و غربی تشکیل شده است و تنها ایرلاین ایرانی که به این فرودگاه پرواز دارد ایران ایر می باشد.

فرودگاه های شهر پاریس

فرودگاه باووایس- تیلی

همه پروازهای ارزان قیمت به سمت پاریس، مقصد اصلی شان فرودگاه باووایس- تیلی است. این فرودگاه در فاصله 80 کیلومتری شهر پاریس قرار دارد و از دو ترمینال یک و دو تشکیل شده است. با توجه به اینکه فاصله پاریس تا این فرودگاه زیاد است نمی توانید رفت و آمد ارزانی داشته باشید.

آب و هوای شهر پاریس

شهر پاریس آب و هوای اقیانوسی دارد و در تمام سال رطوبت حس می شود. این شهر نه تابستان های خیلی گرم دارد و نه زمستان های خیلی سرد بلکه هوا در اکثر روزها معتدل می باشد. بهترین زمان برای سفر به پاریس فصل بهار و پاییز خواهد بود چون در این فصول در شهر پاریس هوای مطلوبی جریان دارد. بنابراین قبل از سفر به پاریس برای اخذ ویزای فرانسه اقدام کنید.

آب و هوای شهر پاریس

سیستم حمل و نقل شهر پاریس

همانطور که می دانید پاریس، شهر ارزانی نیست بنابراین سفر به پاریس سفر گران قیمتی خواهد بود پس نیاز است که با وسایل حمل و نقل عمومی در سطح شهر جابجا شوید چون هزینه آنها مقرون به صرفه بوده و همچنین هزینه کمتری صرف جابجایی شود. متروهای پاریس وسایل بسیار خوبی هستند چون در کنترین زمان افراد را به مقصدشان می رساند. اگر اهل دوچرخه سواری هستید، دوچرخه کرایه کنید، در این شهر دوچرخه سواری در سطح شهر مانعی ندارد اما فقط در مسیر مخصوص دوچرخه حرکت کنید.

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر پاریس

شهر پاریس جاذبه های زیادی برای شگفت زده کردن گردشگران در خود جای داده است. پاریس، شهر فرهنگ و هنر و تاریخ است. جاذبه های فرهنگی و تاریخی آن شهرت جهانی دارد.

برج ایفل

در سال 1889 به مناسبت بزرگداشت صدمین سال انقلاب فرانسه و نمایشگاه جهانی صنعت و تکنولوژی، یک برج تمام فلزی توسط مهندس مشهور فرانسوی گوستاو ایفل در مرکز شهر پاریس ساخته شد. این برج که به برج ایفل شهرت دارد، ابتدا به عنوان یک بنای موقت برای مدت 20 سال ساخته شد، اما پس از پایان نمایشگاه تا به امروز پابرجا مانده است. برج ایفل تا سال 1930۰ بلندترین برج جهان بود. بر فراز ایفل، منظره شهر پاریس دیدنی خواهد بود، تماشای آن را در کشور فرانسه از دست ندهید.

برج ایفل

موزه لوور

یک کاخ باشکوه که درگذشته خانه پادشاه فرانسه بود، اما امروز میزبان یکی از مشهورترین موزه های دنیا با برترین آثار هنری و تاریخی است. در وسط حیا موزه یک هرم شیشه ای در آن قرار دارد. که در سال 1917 توسط معمار Ieoh Ming Pei طراحی و ساخته شد. از مشهورترین گالری های این موزه می توان به مجسمه سازی کلاسیک، هنر رنسانس استرالیایی و آثار نقاشان فرانسوی قرن هفدهم اشاره کرد.

کلیسای نوتر دام

یکی از شاهکارهای معماری گوتیک است که در قلب پاریس قرار دارد. دستور ساخت این کلیسا در سال 1163 توسط لویی نهم یا سن لویی، اعلان شد. ساخت کلیسای نوتر دام بیش از 150 سال طول کشید. کسانی که اولین بار این کلیسا را می بینند، محو عظمت و شکوه نمای ورودی آن خواهند شد. تندیس ها و دهانه اژدرها در ورودی کلیسا، توجه هر گردشگری را به خود جذب می کند. در روزهای شنبه‌ و یکشنبه حوالی ساعت 9 شب ، یک نمایش زیبای صوتی و تصویری اجرا می شود که تماشای آن یک خاطره رومانتیک می شود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *