شیلی کشوری با طبیعتی سرسبز و زیبایی است. این کشور سالانه تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود جذب می کند و از همین رو در صدر مناطق توریستی این منطقه قرار دارد. جهت آشنایی بیشتر با کشور شیلی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور شیلی

حدود 10 هزار سال پیش، مردم سرخ‌ پوست مهاجر در داخل دره‌ های حاصلخیز و در امتداد ساحلی منطقه ای که هم اکنون شیلی نام گرفته، ساکن شدند. اینکاها امپراطوریشان همچنان گسترش دادند تا این شد که شیلی امروز را می بینید. اما حاصلخیزی خاک این منطقه از گسترش خانه سازی آنها جلوگیری می کرد. فتح این سرزمین که امروزه شیلی خوانده می‌ شود تنها بصورت تدریجی واقع شد، و اروپایی ‌ها به دستان جمعیت محلی این نقطه متحمل عقب نشینی ‌های مکرر شدند. قیام گسترده ماپوچه که در سال 1533 میلادی آغاز شد به مرگ والدیویدا و تخریب بسیاری از مستعمرات اصلی در این نقطه منجر گردید. قیام‌ های اصلی بعدی در سال های 1598 و 1655 میلادی رخ داد. هرگاه که ماپوچه‌ ها و دیگر گروه‌ های بومی شورش می ‌نمودند، مرز جنوبی این مستعمره به سمت شمال جابجا می ‌گردید. لغو برده داری در سال 1683 میلادی از تنش‌ ها در مرز بین مستعمره و سرزمین ماپوچه ‌ها تا بخش جنوب کاست، و اجازه داد تا تجارت بین استعمارگران و ماپوچه‌ ها افزایش یابد.

آشنایی با کشور شیلی

کشور شیلی در آمریکای جنوبی واقع شده است. این کشور از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی و از شرق با آرژانتین مرز مشترک دارد. در غرب کشور شیلی اقیانوس آرام قرار گرفته است. این کشور جزء کشورهای باثبات سیاسی در منطقه به شمار می رود. شیلی دارای 756950 کیلومتر مربع مساحت می باشد، این کشور با این وسعت 38 امین کشور بزرگ جهان محسوب می شود. با این حال حدود 17 میلیون نفر در این سرزمین زندگی می کنند. شهر سانتیاگو پایتخت کشور شیلی شناخته می شود. این کشور یکی از اعضای سازمان ملل، اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی، اتحادیه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب می باشد. بخش های جنوبی شیلی پوشیده از جنگل است، همچنین در آنجا یک رشته آتشفشان قرار گرفته و تعدادی دریاچه جریان دارد. سواحل جنوبی شیلی از خلیج های تنگ، دهانه های ورودی، کانال ها و شبه جزایر در هم پیچیده شکل گرفته است. بیابان آتاکاما که وسعتی بالغ بر 1000 کیلومتر دارد در نواحی شمالی کشور شیلی واقع شده‌ است. این بیابان در واقع خشک ‌ترین ناحیه بر روی کره زمین شناخته می شود. با توجه به ویژگی خشک بودن، آتاکاما دارای ارزش اقتصادی فراوانی برای شیلی می باشد. این بیابان سرشار از فلزاتی معدنی همچون فلز مس، طلا و نقره است. کشور شیلی از نظر منطقه ای به 13 ناحیه تقسیم می شود درحالیکه هر ناحیه یک مدیر دارد که از جانب رئیس جمهور انتخاب می شود. بعد از آن هر ناحیه به چندین استان تقسیم می شود که توسط فرماندار استانی اداره می شود.

فرهنگ و زبان مردم شیلی

زبان رسمی کشور شیلی، زبان اسپانیولی می باشد. درک و فهم گویش شیلیایی زبان اسپانیولی برای بیگانگان دشوار است. علت آن حذف هجاهای آخر کلمات می باشد. مردم شیلی همچنین نسبت به اسپانیایی ‌زبانان سایر کشورهای همسایه سریع ‌تر صحبت می ‌کنند. این عوامل همگی دست به دست هم داده اند تا گردشگران تازه وارد به این کشور، حتی گویش ‌روان و حرفه ‌ای زبان اسپانیایی داشته باشند ام چندان درک مطلب خوبی ندارند. بسیاری از افراد جهان مردمان شیلی را انسان های مذهبی می ‌دانند. تقریبا 70 درصد از مردمان شیلی پیرو مذهب مسیحی کاتولیک هستند. این در حالی است که 15 درصد از این جمعیت نیز پیرو دین مسیحی پروتستان می باشند. اکثر جمعیت کشور شیلی را مردم اسپانیایی تبار تشکیل می دهند. حدود 85 درصد از جمعیت کشور در نواحی شهری زندگی می ‌کنند، درحالیکه از این تعداد 40 درصد آنها در شهر بزرگ سانتیاگو ساکن‌ هستند. رشد جمعیت کشور شیلی با نرخی که دارد در میان کشورهای آمریکای لاتین، پایین است که تنها پس از اروگوئه و کوبا در رده سوم قرار دارد. سن امید به زندگی در شیلی رقم قابل قبول 78 را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که حدود 8 درصد از تولید ناخالص ملی کشور شیلی صرف امور بهداشت و درمان عمومی می ‌شود. دولت ‌های معاصر در شیلی اقدامات گسترده ‌ای در جهت پیشرفت زیربناها در این کشور انجام داده ‌اند. تامین گسترده آب شرب لوله ‌کشی یکی از این اقدامات بوده است. در حال حاضر تقریبا تمامی شهرهای شیلی و بیش از 75 درصد از روستاهای این کشور مجهز به سیستم لوله ‌کشی آب پاک هستند.

فرهنگ و زبان مردم شیلی

فرودگاه های کشور شیلی

در شهر آنتوفاگاستا، فرودگاه بین‌المللی سروو مورنو- در شهر کنسپسیون، فرودگاه بین‌المللی کریل سر- در شهر پرتو مونت، فرودگاه ال تپوال- در شهر پونتا آرناس، فرودگاه بین‌المللی پرزیدانت کارلوس ایبانیز دل کامپو و در شهر، فرودگاه بین‌المللی کومودورو ارتورو مرینو بنیتز وجود دارد. این تعداد از مهم ترین و بهترین فرودگاه های کشور شیلی هستند.

آب و هوای کشور شیلی

شیلی کشور پهناوری است و با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد از 7 نوع آب و هوای بسیار متنوع بهره است. در نواحی بیابانی آب و هوای گرم، مناطق دیگر آب و هوای مرطوب و در منطقه کوهستانی شیلی آب و هوای سردی جریان دارد. در مناطق جنوبی شیلی در ماه های اکتبر تا مارس هوا مطلوب و معتدل است.

آب و هوای کشور شیلی

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور شیلی

مناظر دیدنی و جذاب از یخچال های طبیعی و کوه های آتشفشانی بسیاری در کشور شیلی وجود دارد که تماشای هر کدام از آنها بسیار شگفت انگیز خواهد بود.

کلیسای سن مارکوز

کلیسای سن مارکوز در شمالی ترین نقطه شیلی در شهر آریکا قرار دارد. الکساندر گوستاو ایفل معمار برج ایفل این کلیسا را طراحی کرده است. این بنا به زیباترین شکل ممکن، تاریخ و فرهنگ شیلی را در خود نمایان می ‌سازد.

تله‌ کابین سن کریستوبال

سن کریستوبال نام تپه ای در شمال سانتیاگو می باشد که چشم انداز زیبایی دارد. در قله کوه یک کلیسا و مجسمه بزرگ 22 متری از مریم مقدس ساخته شده است. برای بازدید از آنها باید از تله کابین سن کریستوبال استفاده کنید و از دل آسمان به این منطقه خواهید رسید. همچنین بزرگ ترین پارک عمومی سان کریستوبال بر روی این تپه قرار دارد که شامل یک باغ گیاه‌ شناسی، باغ وحش و دو استخر شنا وجود دارد.

جزیره ایستر

در جنوب شرقی اقیانوس آرام جزیره ای زیبا با سواحل شنی قرار دارد که دو آتشفشان را نیز در خود جای داده است و از مکان های دیدنی شیلی قلمداد می شود. این جزیره زیبا جزیره ایستر نام دارد. جزیره ایستر با حضور موآی ها بهشت باستان شناسان شناخته شده است. موآی ها مجسمه های غول پیکری با ارتفاع 10 متر و وزن های چند تنی هستند که سرهایی چند برابر بزرگ تر از بدن شان دارند.

جزیره ایستر

یخچال های طبیعی سان رافائل

یخچال های طبیعی سان رافائل، در پارک ملی لاگونا سان رافائل قرار دارد و بزرگ ترین یخچال های طبیعی در شیلی می باشد. تنها از طریق قایق یا هواپیما می توان به این مکان دسترسی پیدا کرد. از طریق عبور از کانال ها، سفر با قایق مناظری را با خود به همراه خواهد داشت. آنچه شما می توانید از قایق ببینید در واقع انتهای یخچال های طبیعی می باشد که طول برخی از آن ها 15 کیلومتر می باشد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *