بلغارستان غنی از آب معدنی است و چشمه های معدنی توریستی متعددی است. بازدید کنندگان می توانند به استراحتگاه دریای سیاه و آثار باستانی بروند.

آشنایی با کشور بلغارستان

بلغارستان داری تاريخی غني است و ريشه در اعصار كهن دارد. آنچه در مورد بلغارستان بسيار قابل توجه است آثار بجا مانده از قرن شش تا سوم قبل از ميلاد مسيح است كه شامل مقبره ها و گنجينه های طلا در مكان های مختلف است. در جريان تحولات كشورهای شرق اروپا در سال 1990 اولين انتخابات آزاد در آنجا برگزار و در سال 1991 قانون اساسی دمكراتيک بلغارستان تصويب شد و در سال 2007 بلغارستان به اتحاديه اروپا پيوست.

کشور بلغارستان کشوری است که در جنوب ‌شرقی اروپا قرار گرفته و مساحتی بالغ بر 110 هزار و 993 کیلومتر مربع دارد، با این حال صد و سومین کشور بزرگ جهان محسوب می شود. در این کشور جمعیتی حدود 7 میلیون و 50 هزار نفر زندگی می کنند و صد و پنجاه و پنجمین کشور پر جمعیت دنیا به شمار می ‌رود. کشور بغارستان از شمال با رومانی، از جنوب با ترکیه و قبرس، از شرق با دریای سیاه و از غرب با مقدونیه و صربستان مرز مشترک دارد. دو رشته کوه مهم بلغارستان را فرا گرفته‌ است، یکی رشته کوه‌ های بالکان که شمال و مرکز این کشور را دربر گرفته و دیگری رشته‌ کوه‌ های ردوپه که باختر و جنوب کشور را شامل می ‌شود، از دیگر رشته کوه‌ های بلغارستان می‌ توان به ریلا و پیرین اشاره نمود. مهم ترین رود در کشور بلغارستان، ماریتسا نام دارد. رود ماتیسا از رشته‌ کوه‌ های ردوپه در غرب سرچشمه می ‌گیرد، با عبور از مناطق مرکزی کشور، به سمت جنوب می ‌رود و با عبور از ترکیه، در پایان به دریای اژه می ‌ریزد. دیگر رود مهم بلغارستان رود دانوب است که در شمال کشور جریان دارد.

پایتخت این کشور، صوفیه نام دارد و از شهرهای مهم آن می‌توان به شهرهای پلوودیو، وارنا و بورگاس اشاره کرد. شهر صوفیه پایتخت و بزرگ ‌ترین شهر کشور بلغارستان است. صوفیه یکی از قدیمی ترین پایتخت‌ های اروپا می ‌باشد. تاریخ این شهر به قرن ۸ میلادی برمی گردد. شهر صوفیه در حال حاضر دوازدهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا محسوب می شود. شهر صوفیه در غرب بلغارستان و جوار ناحیه‌ ای کوهستانی واقع شده ‌است.

آشنایی با کشور بلغارستان

فرهنگ و زبان مردم بلغارستان

زبان مردم این کشور زبان بلغاری است که با خط سیریلی نوشته می شود. مذهب عموم مردم بلغارستان مسیحی ارتدوکس است و حدود 9 درصد از مردم بلغارستان مسلمان هستند. با توجه به تحقیقات در مورد دن و مذهب مردم بلغارستان، 82 درصد از جمعیت بلغارستان به کلیسای ارتدوکس بلغاری (شرقی) اعتقاد دارند و حدود 12 درصد از مردم بلغارستان مسلمانان بوده است. سایر گروه های مذهبی کاتولیک های رومی، یهودیان، پروتستان ها، و میلادی ارامنه بلغارستان بوده است.

قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان‌ گردان بسیار سخت ‌گیرانه می باشد. برای رانندگی در بلغارستان باید گواهینامه ملی این کشور یا گواهینامه بین‌المللی (I.D.P) در اختیار داشته باشید. به علت عدم قرارداد انتقال محکومین به حبس میان دو کشور ایران و بلغارستان، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی بلغارستان به زندان محکوم شود، باید دوران محکومیت خود را در زندان‌ های محلی طی کند. چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محلی بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیک ترین سرکنسولگری ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محلی بلغارستان را نمی‌ دانید، از امضای هرگونه اوراق و اسناد خودداری کنید. شما در بلغارستان تحت حاکمیت قوانین و مقررات محلی بوده و وظایف نمایندگی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور بلغارستان است. برای وارد شدن به خاک این کشور نیاز به ویزا و تعیین وقت سفارت بلغارستان می باشد.

فرهنگ و زبان مردم بلغارستان

فرودگاه های کشور بلغارستان

فرودگاه صوفیه، فرودگاه وارنا و فرودگاه بورگاس از فرودگاه های کشور بلغارستان محسوب می شوند. فرودگاه بین المللی وارنا از مهم ترین فرودگاه بین المللی کشور بلغارستان به شمار می رود. در واقع می توان گفت که فرودگاه وارنا را باید به عنوان مهم ترین شاهراه ورودی به کشور بلغارستان دانست.

آب و هوای کشور بلغارستان

کشور بلغارستان دارد، از نظر آب و هوایی شمال این کشور در تابستان ها گرم و در زمستان ها سرد می باشد. اما در جنوب شرقی بلغارستان آب و هوای مدیترانه ای و معتدل تری در مناطق این کشور برقرار است. به طور کلی می توان گفت که در بیشترین قسمت های کشور بلغارستان آب و هوا سرد و کوهستانی است و در نواحی دریای سیاه نیز آب و هوای معتدل و مرطوب دارد. این کشور به دلیل گذراندن زمستان طولانی و سرد، بیشترین برنامه های تفریحی خود را در این 3 ماه تابستان، برای مسافران اجرا می کند.

آب و هوای کشور بلغارستان

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور بلغارستان

بلغارستان با داشتن رشته کوه های دیدنی و جذاب مانند نواری مجموعه ای از سواحل طلایی و شهرهایی سرزنده و برجنب وجوش را در بر گرفته که بسیاری از گردشگران مشتاق طی چند سال اخیر را به خود جذب کرده است.

کلیسای ست جورج

کلیسای سنت جورج یکی از کلیساهای جهان ارتدکس در اوایل دوران مسیحی با ساختمان آجری قرمز از قدیمی ترین ساختمان ها در صوفیه، پایتخت بلغارستان می باشد که در پشت هتل شراتون واقع شده است و از باقی مانده های شهر باستانی سردیکا محسوب میشود. کلیسای سنت جورج ، توسط رومی ها در قرن چهارم ساخته شده است. شهرت عمده این کلیسا به دلیل نقاشی های دیواری در داخل گنبد مرکزی است که در قرون دوازهم و چهاردهم کشیده شده اند. تا کنون ، سه لایه نقاشی دیواری کشف شده است که قدمت آن به قرن دهم باز می گردد.نقاشی های دیواری،تمثیلی باشکوه هستند از 22 پیامبر که هر کدام بیش از 2 متر بلندی دارند که در دوره امپراتوری عثمانی هنگامی که ساختمان به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می گرفت، رنگ شده اند. این نقاشی های دیواری در قرن بیستم کشف شده اند و تا کنون از حفاظت و مراقبت شدیدی برخوردار هستند.

گلدن سندز

دمای هوا بلغارستان تقریبا 27 درجه ی سانتی گراد است که محیط زیست گلدن سندز را تفرجگاهی بی نظیر و شگفت آور برای استراحت و تفریح کرده است. یکی از القاب معروف این منطقه، ساحل ماسه های طلائی است که به دلیل این شهرت بین المللی، از ماه می تا آخر سپتامبر، مملو از توریست های اروپایی، آمریکایی، آسیایی و… می شود. این شهرک توریستی 4 کیلومتر مربعی شامل بسیاری از تفریحات از جمله اقسام رستوران ها، کلوپ ها، کافی شاپ ها، فروشگاه ها، مکان های بازی برای کودکان و ورزش های دریایی است.

گلدن سندز

میدان شاهزاده الکساندر باتنبرگ

میدان شاهزاده الکساندر باتنبرگ که با نام باتنبرگ نیز معروف است، بزرگ ترین میدان صوفیه، بزرگ ترین شهر بلغارستان است که نام آن برگرفته شده از الکساندر جوزف باتنبرگ، نخستین شاهزاده بلغارستان مدرن است. این میدان بهترین محل در صوفیه برای برگزاری کنسرت های بزرگ در هوای آزاد و تظاهرات، راهپیمایی ها و دیگر نشست ها است.

بالچیک

تفرجگاهی کوچک در شمال ساحل دریای سیاه، بنیان شده در قرن پنجم قبل از میلاد، بالچیک امروزه مشهور است به عنوان اقامتگاه ییلاقی ملکه ماریا، ملکه فقید رومانی. عمارت آن ترکیبی است از گلچین سبک های شرقی و اروپایی، با بوستان های جذاب با بیش از 600 گونه گیاهان نادر و کمیاب در سراسر جهان می باشد.

تئاتر رومی پلودیو

در این مکان از شهر پلودیو، انواع تئاترها و نمایش ها گوناگون نیز برگزار می گردد. این فضا نمای فوق العاده ای از شهر را به بازدید کنندگانش نشان می دهد، فراموش نکنید که دوربین عکاسی همراه خودتان ببرید زیرا می توانید بهترین عکس های هنریتان را در این مکان بگیرید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *