کشور بحرین از کشورهای ثرتمند و پر رونق حاشیه خلیج فارس می ‌باشد. در این کشور سواحل و امکاناتی که برای ورزش های آبی در نظر گرفته شده، هتل های لوکس، مساجد و بناهای تاریخی، همگی باعث شده اند تا گردشگران بسیاری برای بازدید از این کشور جزیره ای و کوچک به آب های خلیج فارس بیایند. جهت آشنایی بیشتر با کشور بحرین با تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور بحرین

در زمان قدیم به منطقه ساحلی جنوب خلیج فارس حد فاصل بصره تا بحرین امروزی بحرین گفته میشد. کشور بحرین قبل از زمان ساسانیان جزء قلمرو ایران بود اما از سال 1522 تا 1602 به اشغال پرتغالی ها در آمد. در سال 1602 میلادی، شاه عباس پرتغالی ها را از خلیج فارس بیرون راند و دوباره بحرین را پس گرفت. از سال 1765 میلادی بحرین به  دست آل خلیفه افتاد. با این حال تا زمان قاجار، ایران مدعی بود که بحرین بخشی از خاکش است. ادعاهای ایران همچنان ادامه یافت در حالی که موضع بریتانیا در پشتیبانی از استقلال بحرین با استقبال کشورهای عربی رو به رو شد اما شوروی اعلان کرد که بحرین بخشی از ایران است. از آن پس در سال 1968 میلادی انگلیسی ها تصمیم به خروج نیروهای خود از منطقه شرق سوئز و خلیج فارس کرد. در سال 1969 میلادی شاه ایران که وابستگی کامل به انگلیس و امریکا داشت، در نشستی خبری در دهلی نو موضع معتدل ‌تری اتخاذ کرده و از حق اهالی بومی بحرین برای تعیین سرنوشت خود از طریق یک همه‌ پرسی سخن گفت. پس از چندین ماه تلاش شبانه روزی انگلیس ها و مذاکرات محرمانه هیئت سازمان ملل بدون درنظر گرفتن خواست عمومی مردم، با دستور انگلیس و امریکا اعلام کرد که تقریبا تمام مردم بحرین خواهان یک حکومت کاملا مستقل هستند. این تصمیم بدون همه پرسی از مردم در شورای امنیت نیز به سادگی تایید شد و بحرین استقلال خود را از ایران، در سال 1971 میلادی اعلام کرد و متاسفانه ایران پهلوی نیز اولین کشوری بود که آن را به سادگی به رسمیت شناخت.

آشنایی با کشور بحرین

بحرین کشوری جزیره ‌ای است که جزء مجمع ‌الجزایر خلیج فارس می باشد و در سواحل عربستان سعودی واقع گردیده است. بحرین در لغت به معنی دو دریا می ‌باشد. این کشور در همسایگی ایران، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی قرار دارد. بحرین به جزیره یک میلیون نخل نیز شهرت دارد. کشور بحرین 704 کیلومتر مربع مساحت دارد که از این مساحت حدود 400 کیلومتر مربع آن را بیابان ها پوشیده اند. بیشتر بخش‌ های این جزیره از شن و سنگ و ماسه تشکیل شده است. در این کشور حدود 1 میلیون نفر زندگی می کنند. بحرین شامل سه شهر یا به عبارت دیگر سه جزیره اصلی منامه و محرق و ستره می باشد، شهر منامه بزرگ ‌ترین جزیره و پایتخت آن به شمار می‌آید. البته در کشور بحرین روستاهایی هم هست که در فاصله‌ های نزدیک به یکدیگر قرار گرفته اند. این کشور به دلیل وسعت کمی که دارد، مسولان بحرین اقدام به پر کردن دریا و افزایش وسعت سرزمین خود کرده اند و با ساخت وساز های هدفمند پیشرفت قابل توجهی داشته اند. شهر منامه در شمال شرقی کشور بحرین واقع شده‌ است، و جزیره محرق در جلو این شهر قرار دارد. مساحت منامه در حدود 27.48 کیلومتر مربع است و راه ارتباطی منامه با جزیره محرق از طریق پلی به نام پل شیخ عیسی بن سلمان می باشد. این پل از فراز خور القلیعه عبور می کند.

آشنایی با کشور بحرین

فرهنگ و زبان مردم بحرین

گروه ‌های قومی بزرگ در بحرین زندگی می کنند، یکی از آنها عرب ‌های آفریقایی بوده که عمدتا از شرق آفریقا آمده و بیشتر سنی هستند. گروهی دیگر ایرانیان بحرین یا عجم ‌ها هستند که اکثر آنان مهاجرانی هستند که چندین قرن پیش از جنوب ایران به بحرین مهاجرت کرده اند و حال در این جزیره زندگی می‌کنند و به رغم سکونت طولانی در این جزیره، همچنان به فارسی صحبت می ‌کنند و بیشتر شیعه و گروهی اندکی از آنان نیز سنی هستند. بحرانی‌ ها یا بحارنه عرب‌ های بومی بحرین که شیعه هستند و بزرگ ترین گروه قومی این کشور را تشکیل می‌ دهند. دین رسمی بحرین، دین اسلام است. حدود 81 درصد جمعیت بحرین مسلمان هستند و 9 درصد مسیحی و 10 درصد آنها پیرو دیگر ادیان هستند. زبان‌ های رایج در بحرین زبان عربی، انگلیسی، فارسی و اردو می باشد.

فرودگاه های کشور بحرین

فرودگاه بین ‌المللی بحرین در شهر محرق قرار دارد. تمام پروازهای منامه در شهر محرق بحرین که نزدیک ترین فرودگاه به منامه را دارد فرود می آیند و شهر منامه خود فرودگاه ندارد. بنابراین برای سفر به این کشور شما باید از فرودگاه بین المللی محرق استفاده کنید.

فرهنگ و زبان مردم بحرین

آب و هوای کشور بحرین

کشور بحرین آب ‌و هوای گرم و خشک دارد. در این کشور زمستان های معتدل و تابستان های بسیار گرم و مرطوبی دارد. بنابراین بهترین زمان سفر به بحرین فصل زمستان می باشد.

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور بحرین

کشور بحرین بخ خودی خود کشور ثروتمندی نمی ‌باشد بلکه ثروت و درآمد اش وابسته به کشورهای اروپایی و عربی از جمله عربستان سعودی است. اقتصاد این کشور بر پایه بانکداری، شرکت هواپیمایی، صنایع ساخت و تعمیر کشتی و ناوها و بنادر مجهز صنعتی استوار می باشد. درآمد مردم این کشور در گذشته از طریق پیدا کردن مروارید در دریا تامین میشد اما امروزه از طریق صنعت گردشگری و توریستی تامین می‌ شود. سلطنت مشروطه به عنوان پایه حکومتی در بحرین شناخته می شود. شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه از سال 1999 قدرت کشور به دست اوست و در سال 2002 کشور را به پادشاهی مشروطه تبدیل کرد و عنوان خود را از امیر به پادشاه تغییر داد. کشور بحرین یکی از اعضای اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس می باشد و مرکز ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در این کشور واقع شده است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور بحرین

سواحل بحرین بسیار دیدنی هستند و بسیاری از ورزش‌ های آبی در گرمای همیشگی حاشیه خلیج فارس صورت می ‌گیرد که قایقرانی و شیرجه در این آب‌ها بسیار مشهود است.

ریفا

شهر ریفا در مرکز جزیره بحرین واقع شده است، گنجینه های تاریخی بسیاری در خود نگه می دارد. یکی از آن ها قلعه گلی ریفا بوده که متعلق به قرن 19 میلادی می باشد. بازار ریفا و بازار خیابانی بوکوورا بهترین مکان ها برای خرید سوغاتی نظیر لباس های محلی یا اشیای سفالی هستند. دیدن برج ساعت ریفا که بلندترین سازه شهر محسوب می شود در قسمت غربی شهر قرار دارد بسیار شگفت انگیز خواهد بود.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور بحرین

محرق

این شهر پایتخت قدیمی کشور بحرین بوده است. این شهر یا جریزه در اطرافش جزایر مصنوعی بسیاری ساخته شده است تا امکان ساخت و ساز افزایش یابد. شهر محرق دارای یک فرودگاه بین المللی بوده که اکثر پروازهای خارجی به بحرین در این فرودگاه انجام می شود. در بازارهای سنتی شهر، که به آنها سوق می گویند، می توانید غذهای سنتی و صنایع دستی محلی را خریداری کنید.

جزیره هوار

این جزیره در نزدیکی مرز قطر واقع شده است و از شهر الدر تا این جزیره 45 دقیقه با قایق فاصله دارد. جزیره هوار یک مکان تفریحی و توریستی به شمار می رود و مجهز به انواع امکانات تفریحی و ورزشی می باشد. بخش شرقی جزیره، پر از صخره پرتگاه هایی است که بسیار دیدنی و زیبا هستند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *