نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه

نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه یکی از مهمترین نمایشگاه هایی است که هر ساله در کشور ها برگزار می شود این نمایشگاه علاوه بر دید علمی که می تواند داشته باشد، به سلامت زندگی افراد، داشتن هوایی پاک، بالابردن اطلاعات و شناساندن بسیاری از موارد مختلف مانند گیاهان و ماشین آلات کمک می کند. همچنین وزنه ای مهم در تجارت بین المللی نیز است. در کنفرانس ها و رویداد های مهمی که در این نمایشگاه ها برگزار می شود ما شاهد بحث های فنی، کنفرانس ها، تغییرات آینده در چهارچوب همایش برای ارائه اطلاعات کلیدی آخرین رهیافت ها به مسئولین صنعت گیاهان، نوآوری ها و تحقیقات ارزشمند متخصصان هستیم.

نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه

نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه در بسیاری از کشور های دنیا سالانه برگزار می شود. نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه در جهت ارائه انواع گل و گیاه های مختلف آپارتمانی و غیر آپارتمانی و وسایل باغبانی است. این نمایشگاه به گونه ای نمایشگاه تجاری بسیاری از کشور ها محسوب می شود که در آن بسیاری از محصولات گیاهی ، نوشیدنی، نهال ها، بذر ها و بسیاری موارد دیگر را به فروش می رسانند. برخی از گیاهان و یا گل ها تنها مخصوص به کشور خاصی می باشند که با ارائه در نمایشگاه های بین المللی فرست نمایش و یا فروش به آنها داده می شود. در این نمایشگاه ها بخشی هم به تولید  کنندگان ماشین آلات باغبانی و محصولات محافظتی برای گیاهان اختصاص داده می شود. حتی بذر های میوه ها هم در این نمایشگاه آورده و بسیاری از تاجران خواهان این بذر ها هستند زیرا برخی از میوه ها مانند گیاهان تنها مختص به کشور خاصی بوده و در کشور های دیگر پیدا نمی شود.

نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه در چه زمانی برگزار می شود؟

نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه در هر کشوری در تاریخی جدا برگزار می شود این به دلیل فصل رشد و نمایان شدن گل و گیاه مخصوص هر کشوری است. این موضوع خود کمک می کند تا افراد علاقه مند در هر فصلی از سال امکان رفتن به نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه را داشته باشند. البته این تنوع در فصول برای برگزاری این نمایشگاه این امکان را به شما می دهد تا از گل و گیاهانی که ممکن است تنها در فصل خاصی از سال برویند دیدار داشته باشید. به طور مثال در فرانسه در سال 1400 تاریخ 21 دی الی 23 دی برگزار شد اما در چین در سال 1399 تاریخ 14 الی 16 مرداد برگزار شده است. یکی از کشور هایی که در آن نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه هر ساله برگزار می شود ایران است که امسال یعنی سال 1401 هم در شهر مشهد و کرج برگزار می شود.

محاسن شرکت در نمایشگاه های باغبانی و گل و گیاه

شاید در نگاه اول نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه تنها فضایی برای بازدید افراد عادی و صرف وقت در مکانی زیبا باشد اما بازدید از این نمایشگاه در هر کشوری دارای مزایای بیشماری است که می توان از آنها به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان برگزاری کارگاه های اموزشی و تخصصی که بسیار کاربردی هستند و افراد بسیاری می توانند در آنها شرکت کنند
 • ترویج پرورش گل و گیاه های آپارتمانی و غیر آپارتمانی
 • امکان سنجی با حوزه های مرتبط
 • نمایش دستاورد های صنعت گل و گیاه و ابزار آلات آنها
 • ایجاد زمینه ملاقات سرمایه داران، تاجران و … برای عقد قرارداد ها
 • دعوت برای حضور افراد کاردان و سرمایه گذاران از کشور های مختلف به صورت بین المللی
 • تبادل اطلاعات میان بازدید کنندگان و غرفه داران

نمایشگاه های گل و گیاه نیاز به چه مقدار فضایی دارند

با توجه به اینکه برای رائه انواع گل و گیاه ها و همچنین به نمایش گذاشتن ماشین آلات مرتبط با این موضوع نیاز به فضایی بزرگ است به طور معمول نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه با توجه به امکانی که در هر کشوری وجود دارد مساحتی برابر با 45.000 تا 100.000 متر مربع را اشغال می کند. این وسعت بسیار بزرگی که برای نمایشگاه استفاده می شود به غیر از غرفه ها و … به دلیل کاشت گیاهان و گل ها و تزئین انها برای به نمایش گذاشتن زیبایی های آنها است. در این فضاها شما گاه ممکن است گل ها را در نقش فرشی بسیار زیبا و یا در نقش مجسمه ای خیره کننده ببینید. البته با توجه به اینکه این نمایشگاه ها را اغلب در فضای باز برگزار می کنند می کنند معمولا از زیبایی های خود طبیعت مانند آبشار های مصنوعی و یا … هم استفاده می شود که همه این ها نیاز به فضایی برای ارائه دارد. حتی در آخر بعد از بازدید از این نمایشگاه ها می توانید در کافه های کوچک و زیبایی که قرار داده شده استراحتی داشته باشید.

بازدیدکنندگان نمایشگاه باغبانی گل و گیاه 

با توجه به اینکه این نمایشگاه یعنی نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه به غیر از بخش تجاری بخش زیبایی شناسی هم دارد افراد بسیاری می توانند در این نمایشگاه ها در هر جای دنیا شرکت کنند. این نمایشگاه ها مکان مناسبی برای برگزاری سمینار های علمی در این رابطه است که صد در صد طرفداران بسیاری دارد. به طور کلی می توان افرادی که در نمایشگاه باغبانی و گل و گیاه شرکت می کنند را به بخش های زیر تقسیم بندی کرد.

 • تولید کنندگان گل و گیاه
 • خریداران خارجی و داخلی
 • باغداران
 • کشاورزان
 • مهندسین کشاورزی
 • تجار
 • سرمایه گذاران
 • مردم عادی

طیف محصولات نمایشگاه گل و باغبانی

با توجه به اینکه برخی از محصولات گیاهی و باغبانی در دنیا مشترک بوده و برخی مختص به کشور خاصی است می توان در هر نمایشگاه طیف محصولات خاص و متنوعی را دید اما به طور کلی طیف محصولات را می توان اینگونه دسته بندی کرد:

 •  گل لاله، گل داوودی، گل نرگس، گرگنیا، لیلی، گل کلم، گل رز، عامریلیس ، گل لاله و بسیاری از گل های معمول و خاص هر کشور
 •  ارکیده، دافادلی، پوینستی، سنبلطیف، گیاهان دارویی و معطر و ارگانیک، انوروریوم، گل صد تومانی، گیاهی علفی، گلابی آناناس، گیاهان شاداب، هیدروپونیک؛ گیاهان گلدانی و بونسای کوچک.
 • لوازم گلخانه: گل خشک، گل مصنوعی، دکوراسیون گل، گیاه تزئینی، مواد گیاهی، بذرها، جوانه ها و نهال ها، کشت، محافظت از گیاهان، گلخانه ها، کانال ها، نگهداری و درجه بندی، بسته بندی.
 •  گلدان، گیاه مصنوعی، طراحی گل، دکوراسیون خانه
 • ابزار باغبانی، ماشین آلات باغ، امکانات آبیاری، گل و فن آوری و تجهیزات حفاظت، آفت کش ها، کود، خاک های ذغال سنگ و غیره؛
 • لوازم باغ: خانه چوبی، محصولات پلاستیکی چوب، سنگریزه، مجسمه سازی، حصار، مبلمان در فضای باز،میز و صندلی باغ ، سطل زباله، قفسه گل، لوازم باغبانی، و غیره.
 • میوه ها و سبزیجات: به طور مثال میوه انگور که با توجه به محصولاتی که از خود این میوه می توان داشت خود بخش های مختلفی کاشت، هرس و تجهیزات نگهداری، برداشت و تجهیزات ذخیره سازی، بطری ها و درپوشها و سم پاشی تقسیم می شود.
 • شرایط آماده سازی خاک، بازاریابی، تولیدکنندگان ماشین آلات، تولید گیاهان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.