نمایشگاه کشاورزی

به جرات می توان گفت که برگزاری نمایشگاه های داخلی و بین المللی در هر زمینه میتواند به پیشرفت بیشتر آن صنعت یا بخش اقتصادی کمک کند. صنعت کشاورزی و دامپروری نیز از این حیطه مستثنی نبوده و برگزاری نمایشگاه کشاورزی می تواند به پیشرفت این صنعت و موفقیت فعالان در این زمینه کمک کند. به همین دلیل است که سالانه در کشور های مختلف، نمایشگاه کشاورزی برای معرفی پیشرفت های به دست آمده برگزار می شود.

اهمیت برگزاری نمایشگاه کشاورزی

صنعت کشاورزی و دامپروری به دلیل ارتباط مستقیم با تامین غذا و سلامت افراد جامعه نه تنها یکی از صنایع استراتژیک هر کشور است بلکه توانایی و قدرت این صنعت نشان دهنده پیشرفته و قدرتمند بودن آن سرزمین است. به همین دلیل یکی از مهم ترین زمینه های سیاست گذاری در کشور های بزرگ دنیا ایجاد پیشرفت و رشد صنایع تولیدی و ارتقای کیفیت محصولات دامپروری و کشاورزی است. شرکت های بزرگی در زمینه ساخت ابزار آلات و تجهیزات مدرن کشاورزی فعالیت میکنند و تولیدات خود را برای بالاتر بردن بازده در این صنعت عرضه کرده اند. مراکز تحقیق و توسعه کشاورزی نیز با تولید جدید ترین کود ها و بذر های اصلاح نژاد شده این امکان را در اختیار کشاورزان قرار میدهند که علاوه بر افزایش کمیت تولیدات خود با بالا بردن مقاومت در برابر آسیب های محیطی و آفت ها، کیفیت محصولات کشاورزی را نیز بالاتر ببرند. در حیطه دامداری هم پیشرفت های چشمگیری به دست آمده است. پس ایجاد ارتباط مستمر و هدفمند بین فعالان در عرصه کشاورزی با تولیدکنندگان تجهیزات میتواند اولین گام برای بالاتر بردن کیفیت تولیدات این صنایع باشد.

نمایشگاه کشاورزی و اقتصاد این حیطه

یکی از اهداف برنامه ریزان کلان اقتصادی برای برگزاری نمایشگاه کشاورزی  نمایش و بررسی رونق اقتصادی در این زمینه است. نمایشگاه های بین المللی در هر زمینه ایی می تواند به رشد سرانه صادرات نیز کمک کند. اما باید با قاطعیت گفت برگزاری این نمایشگاه ها در درجه اول برای نمایش سطح پیشرفت و اقتدار و توانمندی کشور میزبان است. یکی از مهم ترین سیاست های هر شرکت حضور در نمایشگاه های داخلی و بین المللی است. این نمایشگاه ها میتوانند بازاری جدید را در اختیار ایشان قرار دهند که شاید دستیابی یه این بازار در شرایط دیگر به صرف ماه ها زمان و انرژی زیادی نیاز داشته باشد. صنعت کشاورزی  در سراسر کشور ما گسترده است و کمابیش در شهر های مختلف ایران مراکز بزرگی حضور دارند که یا به تولید محصولات خاص کشاورزی و یا پرورش گونه های مختلف دام اشتغال داشته باشند. همین گستردگی بازار میتواند ایجاد ارتباط میان این تولیدکنندگان با هم و با صنعتگران و محققان را بسیار سخت کند. اهمیت برگزاری نمایشگاه های تخصصی در این است که فعالان میتوانند در بازه زمانی خاصی با همتایان  گرد هم آیی داشته باشند و از نزدیک با محصولات و نیاز های یکدیگر آشنا شوند.

نمایشگاه بین المللی کشاورزی

پیشرفت های علم و تکنولوژی به صنعت کشاورزی و دامپروری کمک زیادی کرده است. ساخت تجهیزات و ابزار آلاتی که بتواند به کشاورزان کمک کند محصولات خود را با سرعت و کیفیت بیشتری جمع آوری کنند یکی از خدمات صنعت به ایشان است. وجود آزمایشگاه های علمی که در آن بذر های اصلاح نژاد شده و کود ها و سم های سازگار با محیط زیست تولید می شوند نیز به بالاتر رفتن کیفیت و افزایش بازده زمین های زیرکشت کمک کرده است. در زمینه دامپروری نیز اصلاح نژاد گونه های مختلف و درمان بیماری های شایع بین دام ها همچنین پیشرفت های بدست آمده در زمینه نگهداری و پرورش دام، توانسته به این صنعت کمک کند که با افزایش تولیدات، بتوانند پاسخگوی نیاز روز افزون جوامع به غذا باشند. با افزایش ارتباطات این پیشرفت ها و حاصل تلاش تولید کنندگان در سراسر دنیا میتواند به آسانی در اختیار همه قرار بگیرد. نمایشگاه های بین المللی در این زمینه نقش حیاتی ایفا می کنند. برگزاری نمایشگاه کشاورزی و دامداری با میزبانی کشورهای صاحب صنعت در جهان امکان برقراری ارتباط را میسر کرده است.

ایجاد ارتباط با شرکت های بزرگ در نمایشگاه کشاورزی و دامپروری

از آنجایی که در نمایشگاه های تخصصی تمامی بازدیدکنندگان متخصصان و افراد مرتبط با این رشته هستند، امکان ایجاد ارتباط با بزرگترین تولیدکنندگان و فعالان برای همه شرکت کنندگان وجود دارد. حتی مراکز کوچک و محلی دامپروری نیز میتوانند از طریق این نمایشگاه ها با جدیدترین تکنولوژی ها و ماشین آلاتی که توسط کارخانه های بزرگ ساخته شده اند آشنا شوند و تجهیزاتی که میتواند به پیشرفت ایشان کمک کند شناسایی و خریداری کنند. در نمایشگاه کشاورزی  فعالان می توانند با یک دیگر نیز به تبادل نظر بپردازند و از نقطه نظر های یکدیگر مطلع شوند و تجربیاتشان را با هم سهیم شوند. تجربه استفاده از یک محصول خاص و تاثیر آن در بهبود کیفیت تولیدات و بالا رفتن سطح تولید، بهترین روش استفاده از تجهیزات جدید و حتی این مسئله که این تجهیزات تا چه حد میتوانند ضروری باشند، از جمله مهمترین نقطه نظر هایی است که شرکت کنندگان در نمایشگاه ای بین المللی درباره آن به گفتگو می پردازند.

مهمترین نمایشگاه های کشاورزی

سالانه چند نمایشگاه کشاورزی و دامداری در شهر های ازمیر و آنتالیا و بورسا در کشور ترکیه برگزار می شود. در شهر ازمیر نمایشگاه را به دو قسمت جدا از هم تقسیم کرده اند و در یک بخش به سیستم های کشاورزی و جدید ترین یافته های این حوزه می پردازند و در بخش دیگر تمرکز برگزار کنندگان بر روی پیشرفت های به دست آمده در زمینه دامپروری است. نمایشگاهی که در شهر آنتالیا برگزار می شود به صورت تخصصی تر بر روی باغبانی و امکانات و فرصت های این حیطه می پردازد. نمایشگاه شهر بورسا به صورت جامع تر به زمینه های پرورش دام و طیور و کشاورزی می پردازد و علاوه بر ارائه جدیدترین یافته ها در جهت بهبود مراقبت از محصولات، تولیدات این حیطه را نیز در معرض نمایش عمومی قرار می دهد.

کشور های تراز اول جهان در صنعت، مانند آلمان، فرانسه، دانمارک و کانادا نیز سالیانه نمایشگاه های مختلفی برگزار می کنند. تمرکز این نمایشگاه ها علاوه بر تجهیزات پرورش و نگهداری، بر روی محصولات ارگانیک و جدید ترین خوراکی های تولید شده در صنعت کشاورزی و دامپروری است.

 

بسیاری از تولیدکنندگان کشور های همسایه برای آشنایی با جدیدترین پیشرفت های این حوزه در نمایشگاه آگروفود شرکت می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.