موزه وان در منطقه وان با قدمت 5000 سال قبل از میلاد مسیح که اثری از این تاریخ طولانی را به دوران ما می رسانند تقریباً در همه مناطق منطقه وجود دارد. این ثروت توسط آقای مصطفی نویان که در دهه 1930 در وان به عنوان مدیر آموزش و پرورش مستقر شده بود و دارایی های فرهنگی را در مرکز وان جمع آوری کرد. یک انبار که به این منظور در سال 1932 ساخته شد.

با انتخاب تور وان می توانید از این موزه ی جذاب دیدن نمایید.

موزه وان کجاست ؟ + عکس و هر آن چیز که قبل از رفتن باید بدانید

بخش های مختلف موزه وان

1- بخش آثار باستان شناسی

این بخش شامل آثار سنگی است که در باغ موزه وان به نمایش گذاشته شده و دو سالن به طول 3/18 در 2/7 متر است. در طبقه همکف و حیاط داخلی مجموعه غنی از آثار سنگی و حکاکی های پیروزی هیروگلیف از دوره اورارتو ، کتیبه ها ، تزیینات الهی خدا تیسبا ، گوسفندان و قوچ های سنگ قبر از دوره های آکویونلو و کارااکویونلو و سنگ قبرهای دوره سلجوقی از آنها در باغ موزه به نمایش گذاشته شده است.

در تالار آثار باستان شناسی ، مطالبی از دوره ماقبل تاریخ تا دوره اورارتو به ترتیب زمانی به نمایش گذاشته می شود. گروه ویژه ای از آثار نمایش داده شده در این تالار ، آثار دوره Urartu است در حالی که برخی از یافته های ماقبل تاریخ شامل ابسیدین و ابزارهای استخوانی وجود دارد که در شهرکهای Tilkitepe و Kzzdamı ، ابزار و سرامیک از هزاره سوم و سرامیک های نقاشی شده از هزاره 2 کشف شده است.

یافته های قبرستانی از کاوش های نکروزهای کاراگوندیز و کاوشگرهای کاوودتپه ، توپراککاله ، وان ، آنزاف ارگ و آیتون کیتاتل همچون سفالهای سفالی ، سفالهای برنز ، شمشیر ، کمربندها ، ظروف آشپزخانه و کاشی های دیواری و سایر مواد از طریق خرید جهت نشان دادن شکوه و عظمت دوره  Urartu به مجموعه موزه اضافه شد.

در حیاط داخلی که به تالار سنگ معروف است ، آثاری مانند نقاشی های سنگی از فلات Tirishin متعلق به دوره نوسنگی ، کتیبه های هیروگلیف از دوره Urartu و سارکوفاگ سنگی منتقل شده از گیماش Seljuk به نمایش گذاشته شده است.

2- بخش آثار قوم نگاری

در بخش آثار نگاری علاوه بر مجموعه از آثار بافته شده با گلیم های منطقه ون ،حک کاری ، کمربند نقره ، دستبند ، تکه های سر ، گوشواره ، گردنبند و جعبه توباکو ، دانه های تسبیح ، زیر سیگاری و ظروف آشپزخانه تولید شده از برنز  به نمایش گذاشته می شود.
در گوشه ای از سالن آثار مردم نگاری که قرآن ها و آثار ادبیاتی از دوره های مختلف به نمایش گذاشته شده است ، یک گوشه شرقی که نمایانگر ساختار استقلال وان است برای لذت بازدید کنندگان در معرض نمایش است.

3- بخش قتل عام های ارمنی

این بخش در تاریخ 2 آوریل 1990 ، روز آزادی از اشغال وان افتتاح شد. این سازمان با هدف مستندسازی قتل عام ارمنی ها در زمان اشغال وان در سال 1915 توسط گروه های روسی تقویت شده با تیپ های ارمنی صورت گرفته است. اسکلت های ترک های قاتل که در هنگام قتل عام در میدان Çavuşoğu Hay در منطقه Erciş وان و یافته هایی از قتل عام Zeve که در آن قریب به 2500 ترک در دهکده Zerve در منطقه مرکزی کشته شدند.

به نمایش گذاشته شده اند. از جمله یافته های فاش شده در کاوش های یک روزه باستان شناسی و انسان شناسی که در تاریخ 2 آوریل 1990 توسط اداره موزه ون در Zerve انجام شده است، امولت ها ، مهره هایی با نقوش ماه و ستاره است

هدف از افتتاح موزه ی وان چه بود؟

هدف از افتتاح موزه ی وان چه بود؟

اولین قدم برای افتتاح یک موزه وان در استان در سال 1932 گرفته شد ، هنگامی که لوح های نیشکر ، که اکثر دارایی های فرهنگی را مستند به گذشته طولانی و قدمت تاریخی منطقه می کند ، و سنگ قبرهای قوچ و گوسفند به شکل متعلق به Akkoyunlu و کاراکویونلو برای ذخیره سازی تحت حفاظت قرار گرفتند.

موزه وان که در ابتدا به عنوان انبار موزه تأسیس شده بود ، به وضعیت دفتر موزه در سال 1945 و در سال 1972 به مدیر موزه معرفی شد و در همان سال به ساختمان جدید خود منتقل شد. امروزه موزه وان با مجموعه غنی از مواد اورارتو که در هزاره اول یک تمدن برتر در آناتولی شرقی ایجاد کرده از اهمیت برخوردار است. این موزه دارای دو سالن نمایش است که در آن آثار باستانی و قوم نگاری به نمایش گذاشته می شود.

در تالار آثار باستانی؛ ابزارهای ابسیدین ، ​​ابزارهای استخوانی موجود در طی کاوش در شهرک های ماقبل تاریخ Kızdamı و Tilki Tepe ، ابزارهای absidien و سرامیک های متعلق به فرهنگ هزاره 3 و نمونه های سرامیک های تزئین شده از رنگ از هزاره 2 وجود دارد.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

آثار مختلف از دوره های مختلف در موزه وان

آثار مختلف از دوره های مختلف

یافته های بی شماری از اوایل عصر آهن از وان و نمونه های باشکوه از دوره Urartu در اریسن نکروپولیس و توپراککاله در خود شهر موزه وان و همچنین از uavuştepe در منطقه Gürpınar کشف شد ، که همه آنها سکونتگاه های مهم Urartu بودند. آنها تسلط این افراد را در کار با فلزات ، سنگ و استخوان در مقالات نشان می دهند. در تالار مواد ، جهان مشهور ون ، گلیم های حک كاری ، کمربند های نقره ای و تزیینات سر  ، جعبه های توتون و گردنبند و همچنین نسخه های خطی و سكه از دوره های مختلف وجود دارد.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه
بخش موزه ای که با عنوان “بخش شرقی” ترتیب داده شده است نیز مورد توجه بازدید کنندگان قرار می گیرد. در باغ موزه حکاکی های برجسته شده از دوره Urartu و چهار قطعه برجسته از Urartu God Teisheba از همان دوران به نمایش گذاشته شده است. همچنین سنگ های مقبره به شکل قوچ و گوسفندهایی که متعلق به آکویونلو و کاراکویونلو و سنگ های مقبره با افیفت از دوره سلجوقی هستند نیز در این باغ به نمایش در آمده است.

موجودی موزه وان در مجموع 33749 قطعه با 14568 اثر باستانی ، 920 قطعه قوم نگاری ، 17806 سکه ، 3 لوح ، 338 مهر و 114 نسخه خط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *