بقایای مسجد بزرگ وان – نیمه پایینی مناره و دیوارهای بنیادی – غالباً در قرن دوازدهم به حکومت سلجوقیان بر می گردد. اصلانپا ، مورخ هنر ، که این مکان را در سالهای 1970-72 کاوش کرده است. که در دوره نخستین قره قویون لو سلطان قارا یوسف (Qara Qoyunlu Sultan Qara Yusuf) Qara Qoyunlu Sultan Qara Yusuf (1414-1380) براساس یک تحلیل تاریخی از عناصر رادیو اکتیو ، تاریخ ساخت را پیشنهاد می کند.

مسجد بزرگ وان واقع در شهر وان ترکیه

معماری مسجد بزرگ وان

بخشی از یک دیوار مربوط به دوره عثمانی ، بخشی از اثر اضافی شده  در سال 1721 ، در غرب مناره سالم مانده است. این مسجد پس از فروپاشی سقف آن در زلزله سال 1844 رها شد و در جریان جنگ جهانی اول ویران شد. این یكی از معدود آثار باقیمانده از وان تاریخی است كه در همان جنگ تخریب شده بود.

طرح کف بازسازی شده در سال 1913 توسط باخمان تا حد زیادی توسط یافته های باستان شناسی Aslanapa تأیید شده است، ترسیم شده است. این مسجد ، براساس این نقشه ، از یک سری خلیج های طاقدار در سه طرف یک پناهگاه گنبدی ساخته شده و در محور شمال به جنوب حدود بیست و شش متر اندازه گیری کرده است.

عرض آن در حدود سی متر به سمت قبله به دلیل دو پشتی تنظیم شده در امتداد دیوار غربی به دیوار 5/27 متر کاهش یافته است. پیستاق بلند آن ، واقع در انتهای شمال ارتفاعات شرقی ، توسط یک مناره گرد ضخیم و با پایه مربع محکم در گوشه بیرونی قرار گرفته بود. در زمان حکومت عثمانی در زیر دیوار شمالی ، یک در مخفی به همراه یک درگاه به آن اضافه شد. این تنها بخش دیواری است که باقی مانده است.

معماری فضای داخلی مسجد بزرگ

فضای داخلی مسجد بزرگ وان به شش ردیف و شش تا هفت راهرو با ستون های بلند و هشت ضلعی تقسیم شده است. پناهگاه مربعی که نه خلیج را در مرکز دیوار قبله اشغال کرده بود ، پوشیده از یک طاق مختار پیچیده بود که در حدود شانزده متر با گنبد چتر تمام می شود. این گنبد بر روی شش طاق ضخیم حمل شده بود که پناهگاه را با طاق ها به شرق ، غرب و شمال آن وصل می کرد و با یک تاج مخروطی دو پله بر روی قسمت بیرونی پوشیده شده بود.

طاقهای طولی که به  از وسط ارتفاع گنبد بسته شده اند ، طاق ها را پوشانده اند. فضای داخلی با مجموع شانزده پنجره در چهار دیوار روشن شده بود. در سفر خود با تور وان از این مسجد بازدید نمایید.

ویرانه های مسجد وان

ویرانه های مسجد بزرگ وان

عکس های مسجد بزرگ وان ویران شده از سال 1913، تزئینات پیچیده آجری را در مدخل و مناره نشان می دهد. درگاه مربع مدخل با پلاك كتیبه ای حاشیه گذاشته شده بود و در داخل قوس برجسته ای با نقوش هندسی بهم پیوسته قرار گرفت كه با کاشی هایی در تمپان آن ترسیم شده است. دو نوار مستطیل شکل – یکی با نقوش هندسی و دیگری دارای كتیبه حاشیه ای ، این مجموعه را قاب بندی می كردند كه توسط  دو ستون به همراه طاقچه های دو طرف قرار داشتند.

مطالب مرتبط : قیمت تور ترکیه

بدنه آجری مناره با یک سری نوارهای ساده کاشی تزئین شده بود. فضای داخلی پناهگاه نیز به وفور با تزئینات آجری و گچبری های حک شده تزئین شده است. به ویژه ، محراب در یک قاب با نقوش گچبری حک شده که بین کاشی های برجسته نقوش هندسی و کتیبه های حاشیه ای قرار گرفته بود ، قرار داده شده است. یک نوار حاشیه ای ، طرفین پناهگاه بالای محراب را پوشانده است.

کتیبه های موجود در مسجد

یک کتیبه باریک و مجموعه ای از طاق های باریک حکاکی شده با کتیبه ها ، فضای بین بند کوفی و ​​طاق های گنبد را پر کرده است. طاق مقرن پناهگاه با انواع الگوهای آجری برجسته شده با کاشی های لعاب تزئین شده بود. اثری از حکاکی های گچبری رنگ شده نیز در بقایای طاق ها در خارج از پناهگاه یافت شد. این مسجد به طور کامل از آجر روی فوندانسیون سنگی ساخته شده است.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *