مسجد کایا جلبی در نزدیکی دیوارها در محله اورتاکاپی وان واقع شده است. با این مبنا ، Kaya Çelebi Zade Koçi Bey ساخت آن را در سال 1660 آغاز کرد ، اما پس از اعدام کوچی بیگ ، Cem Dedemoğlu Mehmet Bey در سال 1663 آن را به اتمام رساند. پس از احیاء اداره کل بنیادها در سال 1993 ، این بنا برای عبادت افتتاح شد.

شما می توانید با رزرو تور آلانیا از این مکان دیدن نمایید.

مسجد کایا جلبی در شهر وان

 

معماری مسجد کایا جلبی

این مسجد از یک حریم به شکل مربع ، تک گنبدی و مجتمع پنج طبقه در شمال تشکیل شده است. در گوشه شمال غربی یک مناره وجود دارد. نمای مسجد که با دو سنگ برش رنگی ساخته شده است که از پنجره هایی با اشکال مختلف  تشکیل شده است. علاوه بر این ، دری در مسجد در وسط نمای شمالی قرار داده شده است.

مطالب مرتبط: تور ترکیه

درها و پنجره های موجود در این نما دارای  گل و زیور آلات هندسی است. محراب قرار داده شده به سمت قبله در داخل مسجد دارای اهمیت است. محراب که با سنگهای آهکی صاف ساخته شده است ، با حاشیه موکارن ها قاب بندی شده و ظاهری مستطیل شکل نزدیک به مربع دارد.

معماری مسجد کایا جلبی

یک طاقچه محراب با پنج لبه و فک های موکارن وجود دارد که دارای یک طاق سه تکه در وسط یک سطح گسترده است. محراب با تزئینات هندسی و گل  بسیار مهم است. مناره آن دارای پایه مربع و بدنه استوانه ای است که  با شش ضلعی کوتاه و مخروط به پایان می رسد. این یکی از ساختارهای مهم دوره عثمانی است. این یکی از ساختارهای مهم دوره عثمانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *