دیدنی های ترکیه بسیار زیاد است و این کشور میزبان مسافرانی است که هر ساله به این شهر سفر می کنند. دیدنی های ترکیه در اکثر شهرهای آن وجود دارد. مناره ها و گنبدهای استانبول، سواحل آنتالیا، استراحتگاه های ساحلی دریای مدیترانه، خرابه های رومی در سواحل غربی و جنوبی و کوه های مه آلود در شرق دریای سیاه از جمله دیدنی های ترکیه هستند که می توانید از آن ها بازدید کنید.

آشنایی با کشور ترکیه

ترکیه که نام رسمی آن جمهوری ترکیه است به دلیل نزدیک بودنش به ایران به کشوری پر بازدید در میان گردشگران تبدیل شده است. در این کشور می توانید انواع تفریحات را داشته باشید و از معماری های زیبا و قدیم، سواحل دلپذیر، طبیعت چشم نواز، جاذبه های توریستی و همه دیدنی های ترکیه لذت ببرید. آنتالیا و استانبول دو شهر پرگردشگر ترکیه هستند که دیدنی های ترکیه را می توانید در آن ها ببینید.

جاذبه های توریستی و تفریحی ترکیه

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران کشوری پر مقصد و پر طرفدار در میان گرشگران است. در اینجا به معرفی دیدنی های ترکیه می پردازیم.

مسجد آبی ترکیه

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد که در شهر استانبول واقع شده است، از معروف ترین دیدنی های ترکیه است و دلیل ناگذاری اش به این نام استفاده از کاشی های آبی در نمای داخلی آن است، در اطرافش 6 مناره فیروزه ای رنگ وجود دارد. ساخت این مسجد به اوایل سال 1600 میلادی برمی گردد. اگر چه این مسجد مکانی برای عبادت است اما از دیدنی های تور ترکیه نیز به شمار می آید.

اسب نژاد تروا

در شهر تروا در ترکیه این اسب که شبیه اسب تراوا است را خواهید دید که از دیدنی های ترکیه است. این شهر برای شما همانند رویایی برای مشاهده نبرد اسب ها می باشد. اگر چه براد پیت یا اریک بانا را در این شهر نخواهید دید اما ممکن است اسبی شبیه به اسب نژاد تراوا را ببینید.

گالیپولی ترکیه

یکی از دیدنی های ترکیه گالیپولی است، اینجا محلی است که در روز آنزاک جشن سالیانه در آن برگزار می شود. در طول جنگ جهانی اول هنگام یک عملیات نظامی، هزاران سرباز ارتش جان خود را در این مکان از دست دادند. سواحل بکر این مکان حتی در تابستان نیز آرام و خلوت است و می تواند از دیدنی های ترکیه باشد.

آسپندوس ترکیه

یک سالن تئاتر باستانی که از دوران قدیم حفظ شده است در ترکیه وجود دارد که نام آن آسپندوس است و از دیدنی های ترکیه به شمار می آید. این سالن تئاتر در سال 155 میلادی و در زمان حکومت امپراطور روم به نام مارکوس اورلیوس ساخته شده است و ظرفیت 15 هزار تا 20 هزار تماشاگر را دارد. در زمان سلجوقیان این بنا به عنوان یک کاروانسرا مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه بدون اینکه خصوصیات اصلی این بنا از بین برود مورد ترمیم قرار گرفته است و می توانید از آن بازدید داشته باشید.

ساحل پاتارا

ساحل پاتارا به اندازه 14 کیلومتر طول دارد و از این نظر به عنوان یک ساحل شنی طولانی در دریای مدیترانه به شمار می آید و از دیدنی های ترکیه است. یک کافه در ساحل ویرانه های لیکیه و روم دیده می شود و هیچ ساختمان دیگری در آن وجود ندارد. لاک پشت های دریایی در معرض انقراض، در این ساحل پرورش می یابند. در نزدیکی پاتارا روستایی وجود دارد که محل تولد اسقف بیزانسی مربوط به قرن 4 است که نیکولاس نام داشت. افسانه بابانوئل نیز از همین جا نشات گرفته است.

قلعه بودروم ترکیه

در شهر بودروم قلعه ای به این نام وجود دارد که در جنوب غربی ترکیه واقع شده است و از دیدنی های ترکیه به شمار می آید. این قلعه در قرن 15 توسط صلیبیون به عنوان قلعه سنت پیتر ساخته شد. قدمت این اثر تاریخی به قرون وسطی برمی گردد. این قلعه تبدیل به یک موزه شده است و به عنوان موزه باستان شناسی زیر آب آن را می شناسند که نمای آن به سمت تفرجگاه ساحلی داخلی بودروم است.

کتابخانه سلسوس ترکیه

کتابخانه سلسوس جزئی از ساختارهای شهر افسوس و از دیدنی های ترکیه است. خرابه های باقی مانده از افسوس از جاذبه های توریستی در سواحل غرب هستند. معبد آرتمیس شهر افسوس یکی از عجایب هفت گانه جهان باستان بود که اسقف اعظم قسطنطنیه در سال 401 میلادی به همراه گروهی آن را نابود کرد. این کتابخانه به جهت نگهداری 12 هزار کتیبه و نوشته و به عنوان خدمت به آرامگاه تاریخی سلسوس که فرماندار آسیا بود ساخته شد. این بنا در سال 1970 به شکلی که امروزه می بینید بازسازی شد.

کلیسای ایاصوفیه ترکیه

کلیسای ایاصوفیه با نام دیگر حاجیاسوفیا، یک کلیسای معروف در شهر استانبول است. گنبد بزرگ آن به قطر 31 متر یک شاهکار مهندسی رومی است که توانسته است برای بیش از 1000 سال روی بزرگترین فضای محصور جهان قرار بگیرد. در سال 1204 این بنا تبدیل به مسجد شد و بعد از آن در سال 1935 این مسجد تبدیل به موزه شد.

صومعه سوملا

نام دیگر این بنا صومعه مریم مقدس است که روی یک صخره قرار دارد. این بنا از جاذبه های بسیار زیبا و دیدنی ساحل دریای سیاه است. در سفر به شمال شرق ترکیه می توانید گچ بری های رنگی آن را تماشا کنید. در دوره بیزانس این صومعه باز شد و در سال 1923 بسته شد. تنهایی راهبانی را که در این صومعه زندگی می کردند با رفتن به اتاق های خالی آن حس خواهد شد.

ویرانه افسوس ترکیه

ویرانه افسوس یکی دیگر از دیدنی های ترکیه است. جاده هایی با سنگ های مرمر و بناهای تاریخی بزرگی در این ویرانه مشاهده خواهید کرد. افسوس یکی از کامل ترین شهرهایی است که که از دوران روم به جای مانده است و تجربه ای از زندگی در دوران طلایی امپراطوری روم در منطقه مدیترانه را به شما خواهد داد.

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه زیبایی که در تنگه بسفر واقع شده است. این کاخ که در قرن نوزدهم ساخته شده است. این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی توسط آخرین پادشاهان عثمانی استفاده شده است. طراحی غربی و اروپایی را در معماری داخلی و خارجی کاخ خواهید دید.

کلیسای چورا ترکیه

کلیسای چورا که از آن به عنوان کلیسای بیزانسی یاد می شد بعد از چندین سال تبدیل به مسجد شد و در حال حاضر نیز به عنوان موزه از آن بازدید می شود. هنر بیزانسی را در موزاییک ها و کاشی های این کلیسا خواهید دید. در سال 400 بخش هایی از این کلیسا بنا شده است، ولی نمای امروزی آن که مشاهده می کنید در سال 1500 ساخته شده است. در سه مایلی شمال غربی سلطان احمد این کلیسا بنا نهاده شده است.

قلعه روملی حصار ترکیه

قلعه روملی حصار در ساحل روملی و در تنگه بسفر واقع شده است. این قلعه به صورت مستطیلی و بسیار بزرگ و زیبا به وسیله سلطان محمد فاتج احداث گردیده است و از دیدنی های معروف کشور ترکیه به شمار می آید.

روستای اولودنیز

روستای کوچک اولودنیز که در ساحل جنوب غرب دریای اژه است چشم اندازهای خاص پانورامیک دارد که از این نظر بهترین مکان در جهان برای پاراگلایدر انتخاب می شود و از دیدنی های ترکیه است. این روستا یک خلیج شنی در تالابی به رنگ آبی دارد که ساحل ان به دلیل سایه های فیروزه ای رنگش معروف است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *