دماغه جزیره واسیلیفسکی در سن پترزبورگ یکی از اصلی ترین و جذاب ترین مجموعه های معماری پایتخت شمالی، نمونه ای از هماهنگی معماری با چشم انداز رودخانه نوا است. این یکی از مکان های مورد علاقه شهروندان و گردشگران سن پترزبورگ است. هنگامی که پیتر اول قلعه پیتر و پاول را در جزیره حار(Hare) طراحی کرد ، وی می خواست سن پترزبورگ را به قلعه دریایی و مرکز تجارت تبدیل کند. با انتخاب تور روسیه از این کشور اسرارآمیز دیدن نمایید.

اما به دلیل کم عمق بودن آب بندر در پتروگرادسکایا نمی توانست توسعه یابد و تصمیم گرفته شد که آن را به جزیره واسیلیفسکی منتقل کنند. دماغه شرقی جزیره ، که در آن رودخانه نوا به نوای بزرگ و نوای کوچک تقسیم می شود ، دماغه جزیره واسیلیفسکی نام گرفت. پیتر اول قصد داشت آن را به صورت یک مرکز تجاری و بازرگانی تبدیل کند.

طرح اولیه دماغه جزیره واسیلیفسکی

مطالب مرتبط : مهاجرت به روسیه

طرح اولیه دماغه جزیره واسیلیفسکی

به منظور ساختن دماغه جزیره واسیلیفسکی به عنوان یک مرکز تجاری و فرهنگی ، معمار Domenico Trezzini پروژه ای را طراحی کرد که براساس آن قرار بود منطقه ای را تشکیل دهد که میدان اصلی شهر باشد و در آن ساختمان دوازده کالجیا واقع شود. بنای گسترده ای ساخته شد که از 12 قسمت یکسان تشکیل شده و طول آن 400 متر است و میدان را از غرب محدود می کند. 10 ساختمان ، مجلس سنا و شورای کلیسایی در ساختمان حضور داشتند.

پس از جابجایی بندرگاه به دماغه جزیره واسیلیفسکی در دهه 1720 ، در قسمت شمالی ساختمان چوبی ساختمان بورس و گمرک ایجاد شد. در سال 1885 ، این بندر به جزایر گوتوفسکی منتقل شد زیرا کشتی های جدید با بارکش عمیق نمی توانند وارد رودخانه نوا شوند. ساختمان مرکزی مجموعه معماری دماغه جزیره واسیلیفسکی ساختمان بورس بود که به سبک کلاسیک توسط معمار فرانسوی توماس دی تامون طراحی شده بود.

معماری ساختمان بورس اوراق بهادار

معماری ساختمان بورس اوراق بهادار

ساختمان بورس اوراق بهادار شبیه یک معبد یونان باستان است و یک مستطیل را روی یک پایه گرانیتی بلند نشان می دهد ، که اطراف آن با ستون های مرمرین محکم تزئین شده است. نمای ساختمان بورس اوراق بهادار رودخانه نوا با مجسمه “نپتون با دو رودخانه” و در طرف دیگر با مجسمه “ناوبری با عطارد و دو رودخانه” تزئین شده است .

از سال 1940 ، موزه مرکزی نیروی دریایی در آن واقع شده است. برای ایجاد یک اثر هماهنگ در مقابل ساختمان بورس اوراق بهادار ، یک تپه مصنوعی با یک ناحیه نیمه دایره‌ای ساخته شد که از میان دماغه جزیره واسیلیفسکی به مسافت صد متر به سمت رودخانه نوا حرکت کرده است. آنجا تأثیر کنتراست بورس اوراق بهادار و خط افقی محکم خاکریز گرانیتی رودخانه نوا ایجاد شد. مخروط ایجاد شده به عنوان بندر اسکله جلویی استفاده می شد.

دماغه جزیره واسیلیفسکی

شیب ملایم تا آب با توپهای گرانیتی غول پیکر و دیواره خاکریز با ماسکهای شیر تزئین شده بود ،. در هر دو طرف میدان بورس دو ستون عظیم وجود دارد که در ورودی بندر به عنوان چراغهای دریایی استفاده می شدند.

ارتفاع آنها 32 متر است. ستون ها با کمان کشتی ها – دماغه و لنگرها تزئین شده اند. تمثال های عظیمی در پایه ستون ها وجود دارد که چهار رودخانه روسیه را نشان می دهد: ولگا ، دنیپر ، نوا و ولخوف. ستون های رستری نمادی از قدرت روسیه به عنوان یک کشور دریایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *