کلیسای جامع کازان (کلیسای جامع بانوی کازان) یکی از بزرگترین کلیساهای سن پترزبورگ است که به سبک امپراتوری ساخته شده است. کلیسای جامع در چشم انداز نوسکی در سال 1801-1811 توسط معمار A. Voronikhin ساخته شده است. سنگ بنای کلیسای جامع کازان در تاریخ 27 اوت سال 1801 انجام شد. پیش از آن ، کلیسای سنگی کوچکی وجود داشت ، که در سال 1733-1737 توسط معمار م. زتسف در منطقه اطراف Nevsky Prospekt ساخته شده بود.

کلیسای جامع کازان نماد معجزه آسا از مادر خدای کازان

مطالب مرتبط : مهاجرت به روسیه

کلیسای جامع کازان نماد معجزه آسا از مادر خدای کازان

آنجا نماد معجزه آسا از مادر خدای کازان ، که به افتخار آن کلیسای جامع نامگذاری شده بود ، وجود داشته است. ساخت کلیسای جامع ، که با طرحی از امپراتور پاول اول ، قرار بود شبیه به باسیلای سنت پیتر در واتیکان باشد ، به معمار ورونیخین ، غلام سابق Count Stroganov ، که بعدها در آکادمی هنرهای زیبا  استاد شد، سپرده شد. ساخت کلیسای جامع ده سال به طول انجامید.

کلیسای جامع کازان بزرگترین کلیسای اوایل قرن نوزدهم بود: ارتفاع آن 71.5 متر است ، با ستون های داخلی و خارجی تزئین شده است ، حک شده روی سنگ های گرانیتی عظیم ، وزن هر کدام 30 تن است. ورونیخین کار سختی داشت: طبق قانون های کلیسا ، محراب کلیسا باید به سمت شرق و ورودی اصلی و نمای اصلی – به سمت غرب قرار گیرد. به دنبال این قانون ها ، معلوم شد که کلیسای جامع روبروی خیابان اصلی سن پترزبورگ ، نوسکی پروسپکت ، نه به صورت نما بلکه در کنار آن قرار داشتند.

ورونیخین با قاطعیت این مشکل را برطرف کرد ، نمای شمالی کلیسای جامع را با یک ستون تزئین کرد که به نوافس نوسکی نگاه می کند. همانطور که توسط معمار تصور می شد ، یکی دیگر از همان ستون ها برای تزئین نمای جنوبی کلیسای جامع بود ، اما نقشه های ورونیخین اجرا نشد. فضای داخلی کلیسای جامع کازان به صورت یک سالن بزرگ سه ستون طراحی شده است.

مصالح به کار رفته در تزئینات داخلی کلیسا

مصالح به کار رفته در تزئینات داخلی کلیسا

در تزئینات داخلی کلیسای جامع از سنگ مرمر ، پورفیری ، گرانیت فنلاندی و یاسی استفاده شده است. داخل و خارج از کلیسای جامع با مجسمه هایی تزئین شده است که توسط بهترین استادان روسی مانند پیمنوف ، مارتوس ، دموت-مالینوفسکی و دیگران ساخته شده اند. مجسمه های برنزی بیرونی نمایانگر سنت ولادیمیر ، سنت اندرو ، سنت جان باپتیست و سنت الکساندر نوسکی است.

بخش جدایی ناپذیر داخلی کلیسای جامع نقاشی های آن است. هنرمندان برجسته اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم مانند بریولوف ، برونی ، کیپرنسکی ، بوروویکوفسکی ، اوگریوموف و دیگران نمادی از کلیسای جامع ، دیوارها و ستونهای آن گنبد را نقاشی کرده اند. پس از جنگ میهنی در سال 1812 کلیسای جامع به یک بنای مهم عظمت نظامی روسیه تبدیل شد.

در سال 1813 ، ژنرال M. Kutuzov در آنجا دفن شد و کلید شهرهای اسیر شده و سایر غنایم جنگی قرار گرفت. در سال 1837 ، در 25 می سالگرد پیروزی بر ناپلئون ، در مقابل کلیسای جامع ، بناهایی به مارشال فیلد Kutuzov و Barclay de Tolly نصب شد. پس از انقلاب سال 1917 ، کلیسای جامع از کلیسای ارتدکس گرفته شد.

در سال 1932 موزه تاریخ دین و آتئیسم افتتاح شد. تاریخ 4 نوامبر 1990 روز احیای کلیسای جامع است. سپس در جشن بانوی کازان ، برای نخستین بار پس از بیش از هفتاد سال وقفه ، مراسم تقدیر الهی در کلیسای جامع کازان برگزار شد. با انتخاب تور روسیه از این کشور اسرارآمیز دیدن نمایید.

کلیسای جامع کازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *