کلیسای جامع سنت اسحاق بزرگترین کلیسای ارتدکس در سن پترزبورگ کشور روسیه است. کلیسای جامع در سنت پترزبورگ یک بنای برجسته کلاسیک است. کلیسای جامع در سال 1818-1858 توسط معمار آگوست مونتفراند ساخته شد و امپراتور نیکلاس اول ناظر بر ساخت و ساز بود.

تاسیس کلیسای جامع سنت اسحاق توسط نیروی دریایی

مطالب مرتبط : مهاجرت به روسیه

تاسیس کلیسای جامع سنت اسحاق توسط نیروی دریایی

تاریخ این کلیسا به سال 1707 باز می گردد ، هنگامی که در نزدیکی اداره نیروی دریایی یک کلیسای چوبی کوچک به افتخار سنت اسحاق از Dalmatia ساخته شد. کلیسا در روز مقدس، روز تولد پیتر اول، سقوط کرد (30 مه در تقویم ژولیان). بعدها کلیسای سنت اسحاق در سبک پترین باروک با سنگ ساخته شد و در سال 1768 – 1802 ساخت سومین کلیسای جامع سنت اسحاق (معمار A. Rinaldi) آغازشد که هرگز به اتمام نرسید.

در سال 1818-1858 کلیسای جامع امروزی موجود توسط پروژه معمار A. R. de Montferrand ساخته شد. کلیسای جامع یکی از بزرگترین بناهای گنبدی جهان بود (قطر گنبد 21.8 متر). ارتفاع کلیسای جامع  101.5 متر است. مساحت 4000 متر مربع کلیسای جامع می تواند تا 12000 نفر را در خود جای دهد. کلیسای جامع  ، و همچنین تقریباً نمام کلیساهای ارتدکس ، دارای پنج گنبد هستند. بر روی رواق استوانه ای گنبد 72 ستون گرانیتی  به وزن 64 تا 114 تن نصب شده است. برای اولین بار در عمل ساخت و ساز ستون هایی با این اندازه به ارتفاع 40 متر بالا رفته است.

حدود 100 پوند طلای خالص برای طلاکاری تمام گنبدهای کلیسای جامع استفاده شده است. برج های ناقوس کلیسای جامع در گوشه و کنار ساختمان اصلی قرار دارند. در سال 1848 در شمال غربی برج ناقوس کلیسای جامع یک ناقوس اصلی به وزن حدود 30 تن نصب شده است که با تصاویری از پادشاهان روسی تزئین شده است. در هنگام ساخت کلیسای جامع چهل و سه نوع ماده معدنی استفاده شده است. کلیسای جامع سنت اسحاق

پایه کلیسای جامع با سنگ گرانیت ، و دیوارها با سنگ مرمر خاکستری ساخته شده است. رواق ها با چهره های دوازده رسول تزئین شده اند. چهره های فرشتگان در اطراف گنبد اصلی و بالاتر از پشت بام کلیسای جامع واقع شده است.

سنگ های استفاده شده در دیوارها و تزئینات کلیسا

سنگ های استفاده شده در دیوارها و تزئینات کلیسا

دیوارهای بنا با مرمرهای سفید با تابلوهایی از سنگ مرمر سبز و زرد ، یاس و سنگ آذرین ساخته شده است. نقاشان و مجسمه سازان برجسته مانند K. Briullov ، F. Bruni ، P. Basin، V. Shebuev، I. Vitali، A. Loganovsky، P. Klodt در طراحی کلیسای جامع  شرکت داشتند. در کلیسای جامع سه محراب وجود دارد. کلیسای جامع سنت اسحاق این محراب اصلی به سنت اسحاق از Dalmatia ، محراب سمت راست – به سنت کاترین ، و محراب سمت چپ – به شاهزاده الکساندر نوسکی اختصاص یافته است.

آونگ فوکو در کلیسای جامع نیز وجود دارد که به ما نشان می دهد زمین حرکت می کند. در حال حاضر ، بسیاری از گردشگران به ستون سنت اسحاق صعود می کنند. در اینجا از ارتفاع 43 متر می توان از منظره پانورامای شهر لذت برد. کلیسای جامع یکی از نمادهای سن پترزبورگ و یکی از شاهکارهای معماری جهان است. با انتخاب تور روسیه از این کشور اسرارآمیز دیدن نمایید.

کلیسای جامع سنت اسحاق

 

بزرگترین کلیسای ارتودکس در شهر سن پترزبورگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *