ترینیتی مقدس – سنت سرگیوس لاورا بزرگترین صومعه ارتدکس روسیه است که در مرکز شهر سرجیف پوزاد ، منطقه مسکو واقع شده است. این صومعه در سال 1337 توسط سنت سرگیوس رادونژ تأسیس شد. این صومعه به سه بخش مسکونی ، عمومی و دفاعی تقسیم شده است. صومعه ترینیتی به زودی به مرکز معنوی سرزمین های مسکو تبدیل شد و از شاهزاده های مسکو حمایت کرد. با انتخاب تور روسیه از این کشور اسرارآمیز دیدن نمایید.

در اینجا ، در سال 1380 ، پدر سرجیوس ارتش شاهزاده دیمیتری دانسکی را متبرک کرد که برای نبرد با تاتارها به آنجا رفته بودند. این صومعه مورد حمایت تزارهای روس بود. آنها مرتباً در مکانهای مقدس ترینیتی – سرجیوس به زیارت می پرداختند. ایوان در صومعه غسلتعمید داده شد. در سده های 18-19 ، ترینیتی مقدس – سنت سرگیوس لاورا یکی از ثروتمندترین صومعه های روسیه و یکی از بزرگترین مالکان زمین بود.

وضعیت صومعه ترینیتی مقدس در دوران حکومت جماهیر شوروی

مطالب مرتبط : مهاجرت به روسیه

وضعیت صومعه ترینیتی مقدس در دوران حکومت جماهیر شوروی

در سالهای اول قرن بیستم ، این صومعه به ساختن خانه ها و ساختمان های جدید ادامه داد و در سال 1905 ، تایپوگرافی لاورا در آنجا برگزار شد. پس از انقلاب روسیه در سال 1917 ، در سال 1920 ، دولت اتحاد جماهیر شوروی لاورا را بست. ساختمان های آن موزه ها شده یا به موسسات مختلف مدنی اختصاص داده شدند. ناقوس های صومعه ، از جمله ناقوس تزار 65 تنی ، در سال 1930 تخریب شد.

در سال 1945 ، لاورا به کلیسای ارتدکس روسیه بازگردانده شد. در 16 آوریل 1946 مراسمات الهی در کلیسای جامع اسامپشن برگزار شد. کارهای مهم ترمیم در دهه 1970-70 انجام شد. در سال 1993 ، ترینیتی لاورا در فهرست میراث جهانی سازمان ملل قرار گرفت. بناهای بیشماری از ترینیتی – سرگیوس لاورا توسط بهترین معماران کشور در قرون 15-19 ساخته شدند. این مجموعه صومعه شامل بیش از 50 ساختمان مهم است. قدیمی ترین بنای صومعه ، کلیسای جامع سنگی ترینیتی است که در سال 1422-1423 در محل کلیسای چوبی به همین نام، یکی از معدود نمونه های باقیمانده از معماری سنگ سفید مسکو در قرون 14-15 ساخته شده است.

کلیسای جامع اسامپشن در همسایگی صومعه

کلیسای جامع اسامپشن در همسایگی صومعه

اثر معماری لاورا به تدریج در اطراف کلیسای جامع ترینیتی شکل گرفت. بزرگترین بنای صومعه ، کلیسای جامع اسامپشن است که در سالهای 1559-1585 در کنار  کلیسای جامع اسامپشن کرملین مسکو ساخته شده است. یکی از بناهای معماری ،  صومعه رهبانی با کلیسای سنت سرگیوس رادونز است که در سال 1686-1686 ساخته شده است ، که به عنوان یکی از بهترین نمونه های باروک مسکو شناخته می شود.

نقاشی های داخل صومعه به قرن 19 برمی گردد. نمادهای تزئینی حک شده قرن شانزدهم در کلیسای سنت سرگیوس رادونز در سال 1948 بنا شده است. زیارتگاه های این صومعه – یادگارهای سنت سرگیوس و سایر مقدسین – هزاران زائر از سراسر روسیه را به خود جلب می کنند.

نمایندگان خانواده های اصیل روس ، بسیاری از مسکو و اسقف های دیگر در لاورا دفن شده اند. بسیاری از گنجینه ها ، موارد منحصر به فرد از هنرهای تزئینی و کاربردی ، هدایای تزارها و افراد ثروتمند به صومعه، در اتاق نگهداری از اشیای مقدس نگه داری می شوند.

ترینیتی مقدس

کتابخانه لاورا دارای تعداد قابل توجهی از نسخه های خطی – کتاب های تاریخی روسی قرن های 16 و 17 ، نمونه های منحصر به فرد از کتاب های چاپ شده اولیه روسی و اسناد تاریخی- است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *