صومعه ساووینو-استوروزفسکی یک صومعه ارتدکس اسقف نشین مسکو است. این صومعه در کوه استروزها ، در محل تلاقی رودخانه استروزکا به رودخانه موسکوا ، در دو کیلومتری غرب شهر زونیگورود ، منطقه مسکو واقع شده است. مورخان می گویند که تزار الکسی میخایلوویچ مقام نخستین صومعه روسیه را به صومعه Savvino-Storozhevsky داده است ، و تنها پس از آن کیف-پچرسک لاورا و صومعه ترینیتی-سنت سرگیوس همان وضعیت را به دست آوردند. با کاهش قیمت تور روسیه پیشنهاد می کنیم سفر به این کشور را در برنامه های خود قرار دهید.

این صومعه در سال 1398 توسط راهب ساواوا ، شاگرد سنت سرگیوس رادونژ ، در همان زمان و با پشتیبانی شاهزاده زونیگورود یوری دیمیتریویچ تأسیس شد. در ابتدا ، آنجا کلیسای چوبی مریم مقدس ساخته شده بود. برای حفظ حریم خصوصی خود ، ساوا غاری را حفر کرد ، جایی که وقت خود را برای نماز می گذراند. در ابتدا ، مساحت صومعه کوچک بود ، اما با گذشت زمان تعداد راهبان افزایش یافت و قلمرو صومعه بطور قابل توجهی افزایش یافت.

وضعیت صومعه ساووینو-استوروزفسکی در سده های 15 تا 17

مطالب مرتبط : مهاجرت به روسیه

وضعیت صومعه ساووینو-استوروزفسکی در سده های 15 تا 17

در سده های 15-17 ، صومعه ساووینو-استوروزفسکی به عنوان پاسگاه نظامی در غرب قلمرو مسکو استفاده می شد. این صومعه مکان مورد علاقه برای عبادت بسیاری از تزارهای روسی بود. آن به ویژه توسط ایوان چهارم ، همسرش آناستازیا رومانوونا و فرزندشان تئودور ایوانوویچ بازدید می شد. در زمان سلطنت تزار الکسی میخایلوویچ ، این صومعه به یک محل اقامتگاه سلطنتی حومه تبدیل شد. کاخ حاکمیت و اتاق های تزار در آنجا ساخته شده است. در همان زمان صومعه توسط دیوارهای سنگی احاطه شد.

کلیساهای این صومعه توسط نقاشان اسلحه خانه کرملین نقاشی شدند. در طول جنگ میهنی سال 1812 ، زیارتگاه های روسی – تندیس های ولادیمیر و ایبریک مادر خدا – از صومعه برای اقامه نماز عمومی برای حمایت از سرزمین روس گرفته شدند. این صومعه که توسط فرانسوی ها اشغال شده بود آسیب ندید: طبق یک افسانه ، سنت ساوا پیش فرمانده فرانسوی یوجین دو باهارنایس آمد و به او گفت که نباید صومعه را ویران کند.

تعطیلی صومعه در زمان اتحاد جماهیر شوروی

تعطیلی صومعه در زمان اتحاد جماهیر شوروی

در سال 1919 ، صومعه تعطیل شد. در سال 1941 ، در حین تخلیه ، یک ناقوس بزرگ بی نظیر 35 تنی که روی پایه های Zvenigorod به نصب شده بود ، از بین رفت. به گفته شاهدان ، صدای ناقوس حتی به مسکو رفت. در آغاز قرن 16 ، ناقوسی به همان اندازه جایگزین شد. امروز این صومعه 50 نفر را در خود جای داده است. طی سالهای گذشته ، نمادهای قرن شانزدهم و نقاشی های دیواری بازسازی شده است.

مجموعه معماری این صومعه شامل کلیسای جامع مریم مقدس ، مجتمع صومعه با برج ناقوس ، بالای برج دروازه کلیسای ترینیتی ، اتاق های تزارا ، خانه راهبان ، ساختمان مسکونی، مدارس مذهبی ،  کاخ تزار الکسی میخایلوویچ ، عرشه مشاهده ، دیوار با برج ها و سلول های قرن 14 است. مجموعه معماری صومعه Savvino-Storozhevsky برای معماری روسی از اواسط و نیمه دوم قرن شانزدهم است.

صومعه ساووینو-استوروزفسکی

بازسازی هرمیتاژ معماری قدیمی روسی ، بلاروسی ، اوکراینی و اروپای غربی ، ظهور اشکال جدید و ترکیبات مؤثر ساختمان ها ، انواع تزئینات و اقتباس تکنیک ها از معماری چوبی عامیانه از ویژگی های بارز معماری روسی آن زمان است که در معماری صومعه Savvino-Storozhevsky مجسم شده است.

اسقفان مسکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *