حمام ساندونوف از قرن 18 وجود داشته است و به افتخار سیلا نیکوویویچ ساندونف بازیگر دربار کاترین بزرگ در سال 1790 به این نام خوانده می شد. با انتخاب تور روسیه از این کشور اسرارآمیز دیدن نمایید.

ساندونوف با خواننده الیزابت اورانووا که در کالج تئاتر تحصیل کرده بود ازدواج کرد. طبق افسانه ملکه مجذوب استعداد او شد. در روز عروسی او زینت های گران قیمت را به الیزابت تقدیم کرد. ساندونوف برلیان های هدیه داده شده را به فروش رسانده و با قیمت کم زمینی را در ساحل رودخانه نگلیناجا خریداری کرد. بعلاوه او زمین های بیشتری را برای همسایگان خود خریداری کرد.

حمام ساندونوف بنایی متعلق به قرن 18 در قلب شهر مسکو + تصاویر

آغاز به ساخت حمام ساندونوف

او در سال 1806 کلیه ساختمان های واقع در زمین خود را ویران کرده و یک حمام سنگی بنا کرد. حمام ساخته شده توسط او در سال 1812 آغاز فعالیت کرد و نزدیک به 80 سال ماند. در این مدت بسیاری از صاحبان حمام بعد از اولین مالک تغییر کرده اند.

در سال 1860 حمام به مالکیت لوماکین ، که یکی از اعضای خانواده مشهور و صاحب حمام های بیشتری در مسکو بود ، درآمد.

در سال 1869 حمام ساندونوف متعلق به ایوان فیرزانوف بود و او آن را برای 25000 روبل در سال به پیجوتر بیرجوکوف  اجاره داد.

در سال 1890 ، دختر فیرزانوف که حمام را به ارث برده بود ، از اجاره حمام به بیرجوکوف امتناع ورزد و آن را به همسرش گانزکی فروخت.

گانزکی تصمیم گرفت حمام را خراب کند و یک حمام جدید بسازد ، که بهترین حمام در بین تمام حمام های روسیه خواهد بود.

برای ساختمان حمام جدید چندین پروژه مختلف پیشنهاد شد که پروژه فریدنبرگ انتخاب شد. وی ساختمان حمام را در تابستان 1894 ساخت.

در بخش داخلی با فریدنبرگ ، معمار آکادمی هنر کالوین همکاری کرد.

   وضعیت حمام در سال 1896

مطالب مرتبط : مهاجرت به روسیه

وضعیت حمام در سال 1896

در سال 1896 ساختمان مجتمع حمام ساندونی به پایان رسید (خانه مدرن و زمین های شماره 14 در خیابان نگلیناجا ، ساختمان های 1 ، 2 ، 4-7).

این مجموعه شامل:

خانه ای سه طبقه (ساختمان N1) که در آن دفاتر ، سوئیت ها ، اتاق هایی برای اجاره و “خانه تجارت یورگنسون” که موسیقی چاپ شده و آلات موسیقی را می فروخت قرار داشت. در قسمت سمت راست این خانه در طبقه همکف بخش زنانه حمام ساندونوف برای 30 کپک واقع شده است.

خانه ای دو طبقه (کلینیک مدرن) که در آن 24 اتاق وجود داشت که بسته به درجه راحتی آنها از 60 کپک تا 5 روبل ، نوسان قیمت داشت.

خانه ای دو- سه طبقه (ساختمان مدرن N14) که در آن طرف گذرگاه داخلی قرار دارد. در طبقه دوم آن ، آپارتمان های کارگران حمام قرار داشت و طبقه اول با قیمت های مختلف از جمله طبقه حمام مردانه برای 50 کپک (HMC مدرن) که می تواند 100 نفر را در خود جای دهد. یک اتاق مطالعه ، سالن آرایش ، شومینه ، سالن مخصوص افراد غیر سیگاری (“تالار ترکی”) ، حمام جادار ، دو اتاق تعریق – روسی و ایرلندی و یک استخر بزرگ (12*6 متر) در اینجا وجود داشت.

حمام های مردانه و زنانه به قیمت 5 كوپک در طبقه همكف قرار داشتند و با حمام های  5 كوپک با مبلمان ساده تر در رخت کن و فضای بيشتر (به ترتيب 300 و 125 نفر) متفاوت است. در فضای باز حمام مردانه استخر بزرگی ساخته شده بود که با دیوارهای سنگی احاطه شده است.

ساختمان های ( مدرن N5-7) برای ایستگاه های پمپاژ و نیروگاه برق ، دیگ بخار ، مخازن آب و سایر تجهیزات مهندسی منظور شده اند.

خشکشویی در سال 1897 ساخته شده است.

معماری و نماهای داخلی حمام ساندونوف

معماری و نماهای داخلی حمام ساندونوف

نماها و فضای داخلی ساختمان های توصیفی با استفاده از عناصر سبک های دیگر ساخته شده است: باروک (ساخت.N1) ، کلاسیک مورسک (ساختمان N2) ، رنسانس ، گوتیک ، روکوکو (ساختمان N4) و همچنین از سبک بافت ( ساختمان. N5-7).

برای فضای داخلی از موادی که از اروپا به ویژه سنگ مرمر ایتالیایی و نروژی ، کاشی و کف کاشی از انگلیس ، آلمان ، سوئیس آورده شده بود استفاده شده است. حمام ساندونوف

به ویژه به سیستم های مهندسی ساندونی  توجه کنید. این کار به حدی دشوار بود که یک کمسیون فنی ویژه از تکنسین های برجسته مسکو و پترزبورگ تشکیل شد.

توجه ویژه ای به انجام دقیق قوانین بهداشتی معتبر در آن زمان صورت گرفته است. در این حمام همه قادر به شستشو از سقف تا دیوار بودند.

برای آب خالص به ویژه برای حمام از آب سد بابیجورسکا واقع در منطقه “اکتبر سرخ” مدرن و در حمام فیلترهای “نپتون” ساخته شده در آمریکا نصب شده بود.

تامین آب حمام

آب مخزن برای آب لوله کشی شهری نیز استفاده می شد. برای آب خالص ویژه چاه آرتزی به عمق 700 متر حفر شد. برای گرمایش آب از سه دیگ بخار با ظرفیت کلی 150 متر مربع از سوخت استفاده می شد (ذغال سنگ به دلیل نسیم در منطقه حمام به عنوان سوخت عیب دار تعریف شده بود). روشنایی حمام (برای جلوگیری از دوده) برقی بود و 1000 لامپ 16 واتی در حمام وجود داشت که توسط نیروگاه برق واقع در نزدیکی حمام تأمین می شد.

تهویه ویژه همه اتاق ها از دو برابر شدن حجم هوا در ساعت اطمینان می یابد.

در تلاش برای اطمینان از پاکیزگی لازم ، هر چهارشنبه و یکشنبه روزهای پاکسازی حمام بود. روز یکشنبه شالجاپین برای فرار از تحسین های بی شمار از حمام بازدید می کرد.

بهره برداری بی رویه از حمام در زمان شوروی منجر به تخریب و از بین رفتن زیاد ظاهر اصلی و فضای داخلی ساختمان های ساندونی شده است.

در سال 1991 ساندونی به عنوان یک بنای معماری مسکو ثبت شد.

در سال 1992 بازسازی و مرمت ساندونی آغاز شد. پرسنل حمام نمای قبلی ساندونی را تجدید کردند و همچنین بهترین سنت های خود را – نظافت ، آسایش و رفتار مهربان مشتری بطور مستقل از کلاس – زنده کردند. حمام ساندونوف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *