پایتخت کشور لیتوانی شهر ویلنیوس می باشد که بزرگ ترین شهر این کشور محسوب می شود. کشور لیتوانی در اروپا به کشوری سنتی معروف است، دیدنی های لیتوانی و ورزش های سنتی زیادی در این کشور وجود دارد که به همراه رقص های محلی انجام می شود، در سال 2009 لیتوانی به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد. تیم ملی بسکتبال لیتوانی، در حال حاضر از تیمهای برتر بسکتبال جهان است و بسیاری از بازیکنان آن در لیگ NBA آمریکا در حال بازی هستند.

آشنایی با کشور لیتوانی

کشوز لیتوانی در اوایل سال ۹۰ میلادی، استقلال خودش را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد و ایسلند اولین کشوری بود که استقلال لیتوانی را به رسمیت شناخت. این کشور در کنار دریای بالتیک واقع شده است. حدود 3 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند و به زبان لیتوانی حرف می زنند، درحالیکه بیش از 83 درصد ساکنان لیتوانی مردم بومی هستند.

بیش از نیمی از مردم این کشور لیتوانی تبار می باشند اما با این حال در کشور لیتوانی به شدت با کمبود نیروهای متخصص و سرمایه گذار خارجی مواجه شده اند. در این کشور آزادی مذهبی وجود دارد و مردم می توانند با هر دینی در کشور لیتوانی زندگی کنند و هیچ کس حق اعتراض ندارد، اما با این وجود حدود 80 درصد از مردم لیتوانی مذهب کاتولیک دارند. زبان اکثریت مردم این کشور، لیتوانیایی است این زبان شاخه ای از زبان های بالتیک می باشد که جزئی از زبان های هندواروپایی به شمار می رود. واحد پول در کشور لیتوانی یورو می باشد. از شهرهای مهم این کشور می توان ویلنیوس، کاوناس، کلایپدا و … نام برد.

شهرهای توریستی لیتوانی

شهر آنیکشیای قطب تاریخی با معماری مذهبی در مرزهای شرقی لیتوانی می باشد. در کرانه ساونتوجی کلیسایی زیبا و قدیمی به نام سنت ماتیو قرار دارد. بلند ترین برج های شیشه ای در کشور لیتوانی در شهر آنیکشیای وجود دارد. آثار تاریخی این شهر قدمت 500 ساله دارند و این عامل باعث محبوبیت آن در کنار دیگر شهرهای لیتوانی شده است. شهرتراکای در غربی ترین نقطه پایتخت لیتوانی یعنی ویلینیوس قرار دارد. قلعه ای زیبا با معماری خیره کننده که از آجرهای قرمز رنگ تشکیل شده است در مقابل دریاچه ای در شهر تراکاوای باعث جذب توریست و گردشگران به این منطقه شده است. اسکیستیس، آکمنا و همچنین گالو از دریاچه های این منطقه محسوب می شوند.

شهر پالانگا هر ساله با فستیوال و جشن های مختلفی برگزار می کند که یکی از آن ها در ماه های ژوئن تا آگوست برپا می شود. شب های این منطقه بسیار زیبا و رویایی است و بسیاری تا صبح در آن زنده داری می کنند. برخلاف شب های پالانگا روزهای این منطقه و مخصوصا بعد از ظهرهای آن سکوتی در شهر حکم فرماست.

شهر کرناوه یکی از قدیمی و تاریخی ترین شهرهای این کشور است. معروفیت و محبوبیت این شهر در میان توریست و گردشگران خارجی به علت باستانی بودن این شهر و کشف عناصر به جای مانده دوران های مختلف در مکان های مختلف آن است. شمالی ترین امپراتوری آلمان در اواخر قرن نوزدهم در شهری به نام کلایپدا بنا شد. این شهر امروزه خرابه و مکان های تاریخی آن دوران را برای بازدید افراد به نمایش گذاشته است.

برای بازدید از دیدنی های لیتوانی و تپه های شنی و همچنین چمنزار و جنگل های کاج به شهر نرینگا سفر کنید. تفریحات مختلفی در این مکان برای نشاط و سرگرمی در نظر گرفته شده است که می توان به دوچرخه سواری، موج سواری، پیاده روی و همچنین ماهی گیری در مرداب کورونی اشاره کرد. توماسمان یکی از کلبه های قدیمی در این شهر است که امکان استراحت و تفریح در آن برای توریست و گردشگران فراهم شده است.

جاذبه های توریستی و تفریحی لیتوانی

این کشور به خاطر داشتن پارک های ملی ماجراجویانه و روستاهای تماشایی ساحلی، بهشتی برای طبیعت دوستان است. در این کشور مجموعه های فرهنگی ، قلعه های جادویی و شهرهای ما قبل تاریخی جذاب بسیاری یافت می شود. از زمان استقلال این کشور صنعت گردشگری آن رشد قابل توجهی پیدا کرده است. در این بخش از مقاله می خواهیم درباره دیدنی های لیتوانی حرف بزنیم با ما همراه باشید.

پارک ملی لیتوانی

550 کیلومتر مربع وسعت این پارک ملی است و باعث شده که دژوکیا به عنوان بزرگ ترین پارک لیتوانی شناخته شود. این پارک در مرز بلاروس قرار دارد و در سمت جنوب شرق لیتوانی تاسیس شده است. تپه های مختلف با گیاهان مختلف از ویژگی های این پارک است البته درختان کاج و ساحلی نیز در این پارک به چشم می خورد. کلبه های چوبی و قارچ های زیبا از جمله مواردی است که در پیاده روی در این پارک با آن ها مواجه خواهید شد.

دروسکینینکای لیتوانی

دروسکینینکای یکی دیگر از مکان ها و دیدنی های لیتوانی شناخته می شود که دارای مکان های تاریخی و دیدنی بی نظیری است. چشمه های آب معدنی باعث محبوبیت و معروفیت این شهر در لیتوانی شده است. 1600 سال شهرت این شهر شناخته می شود در صورتی که در قرن نوزده دروسکینینکای به اوج شهرت نیز دست یافت.

موزه جنگل

موزه جنگل به همراه چشمه های آب گرم باعث شده است که توریست بسیاری برای دیدن این شهر به لیتوانی سفر کنند. این شهر را به عنوان مجلل ترین مناطق توریستی کشور لیتوانی می دانند چرا که به هر نقطه آن نظر کنید با بناهای زیبا و با شکوهی مواجه خواهید شد که درکمتر مکانی با آن مواجه شده اید. جاذبه های گردشگری لیتوانی بسیار متنوع می باشند.

کلیسای سنت آن

بدون شک یکی از دیدنی های لیتوانی و جذاب ترین بناهای تاریخی منطقه ویلنیوس، کلیسای سنت آن بوده که نماد ویلنیوس تبدیل شده است. این کلیسا شاهکاری از اواخر دوره گوتیک محسوب می شود و بیش از ۵۰ سال است که بدون هیچ تغییری باقی مانده است. در کنار این کلیسای قدیمی برج ناقوسی به سبک گوتیک قرار دارد که در قرن ۱۹ ساخته شده است.

دروازه سپیده ‌دم

یکی از بنا ها و آثار تاریخی مهم شهر ویلنیوس کشور لیتوانی، دروازه سپیده دم است. این دروازه یکی از بنا های قدیمی و مهم برای حفاظت از شهر در گذشته بوده است. غیر از این دروازه باقی شهر ویلنیوس در هنگام هجوم ارتش روسیه نابود شده بود.

قلعه کایوناس

یکی از معروف تری و پرطرفدارارین دیدنی های لیتوانی ، قلعه کایوناس می باشد. این قلعه در قرن 14 میلادی به سبک گوتیک احداث شد. جالب است که بدانید قلعه کایوناس در تلاقی دو رودخانه قرار دارد. در بخش بالایی قلعه یک گالری هنری ایجاد کرده اند که هنر دوستان از بازدید آنها لذت ببرند. از سال ۱۹۳۰ تا به حال پروژه های نوسازی زیادی روی این قلعه انجام شده است.

قصر دوک اعظم

در قرن 4 میلادی در پایتخت لیتوانی، شهر ویلنیوس قصر دوک اعظم ساخته شد. امروزه به تازگی این قصر مورد بازسازی قرار گرفته است چرا که نماد اقتدار، پویاسازی و استقلال کشور لیتوانی می باشد. امروزه مرمت بسیار دقیق این قصر در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گیرد که براساس معماری باروک برای دوک ها، در قرن هفدهم میلادی ساخته شده اند.

موزه قربانی های نسل کشی

از دیدنی های لیتوانی موزه قربانی های نسل کشی متعلق به هزاران لیتوانیایی می باشد که در طول جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۶۰ توسط اتحادیه شوروی، به قتل رسیده اند، و یا به زندان و تبعید فرستاده شده بودند. در قسمت بیرونی ساختمان، یادبودهایی به منظور ادای احترام به این قربانیان، به چشم می خورد و در داخل ساختمان،طبقات متعدد، از حقایق تلخ فعالیت های فجیع شوروی، پوشیده شده است . لازم به ذکر است که این موزه در پایتخت کشور لیتوانی بنا شده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *