موزه ایاصوفیه استانبول – خود معبد به قدری غنی و هنری تزئین شده بود که امپراتور بیزانس جوستینین اعلام کرد: “سلیمان ، من تو را پیشی گرفتم!”

موزه ایاصوفیه استانبول

 

موزه ایاصوفیه هشتمین شگفتی جهان

این بنا اغلب به عنوان هشتمین شگفتی جهان یاد می شود ، موزه ایاصوفیه  در Sultanahmet  یکی از دیدنی ترین جاهای استانبول  است. همچنین این مکان باید یکی از پرتلاطم ترین تاریخ ها را مانند هر هر موزه ای در جهان داشته باشد. برای فهمیدن دلیل آن، بهتر است به تجسس های قبلی خود نگاهی بیندازید:

با انتخاب تور استانبول از این مکان دیدن نمایید.

کلیسای هاگیا سوفیا

ساختمانی که امروز در ایجا قرار دارد در واقع سومین کلیسایی است که در این مکان ساخته شده است. دو مورد اول (به ترتیب در سال 360 میلادی و 415 میلادی ساخته شده اند) در دوره بیزانس ویران شده اند. امپراتور جاستینین ساختمان فعلی را در قرن ششم به عنوان کلیسای ارتدکس یونانی گماشت که معبد سلیمان در اورشلیم را شکست داد.

این کار فقط پنج سال به طول انجامید و نیروی انسانی نزدیک به 11000 نفر  سازه ای را که نزدیک به هزار سال بزرگترین کلیسای مسیحی جهان بود  ساختند. در سال 1204 ، صلیبیان ، شیخ قسطنطنیه را با اسقف لاتین جابجا کردند ، به همین دلیل بسیاری از آثار اصلی او را هم اکنون می توانید در سنت مارک باسیلیکا در ونیز پیدا کنید. می توانید با یک روز گردش در استانبول یا تور استانبول لایوور ، از هاگیا سوفیا بازدید کنید.

موزه ایاصوفیه هشتمین شگفتی جهان

 

موزه ایاصوفیه در سال 1453 میلادی

پس از تسخیر قسطنطنیه توسط ترکهای عثمانی در سال 1453 و غارتگری بعد از آن ، Mehmet فاتح ، موزه ایاصوفیه را به عنوان مسجد اعلام کرد و نمازهای خود را  جمعه آینده در آنجا خواند. به عنوان یک مسجد ، یکی از مقدس ترین معابد اسلامی جهان شمرده می شد. همچنین نزدیک به 500 سال به عنوان مسجد اصلی استانبول بکار می رفت و به عنوان الگویی برای بسیاری دیگر از جمله مسجد سلطان احمد ، مسجد سلیمانیه و مسجد رستم پاشا مورد استفاده قرار گرفته است.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

موزه ایاصوفیه در سال 1453 میلادی

 

موزه ایاصوفیه 1935

به دستور مصطفی کمال آتاتورک و شورای وزیران ، هاگیا سوفیا ترکیه به عنوان موزه در سال 1935 افتتاح شد. امروزه ، تقریباً 10،000 نفر در روزاز آن بازدید می کنند و وزارت جهانگردی ترکیه اعلام کرد که به بیش از 3 میلیون بازدید کننده در 2013 رسیده است. قیمت بلیط هاگیا سوفیا 40TL است ، اما به یاد داشته باشید که بلیط خود را از قبل بخرید یا با یک راهنمای تور بروید ، چون اغلب صف های طولانی در آنجا وجود دارد. ساعات کار آن دوشنبه – یکشنبه از 9 صبح – 7 بعد از ظهر است.

موزه ایاصوفیه 1935

 

حقایق شگفت انگیز..

گنبد موزه ایاصوفیه  ترکیه با 180 پا ارتفاع و 100 پا عرض و به عنوان انقلابی در تاریخ معماری در نظر گرفته شده است. امروزه گنبد عظیم توسط چهار مناره احاطه شده است که در دوره عثمانی ساخته شده اند. بیشتر موزائیک های مسیحی معبد در گالری فوقانی معبد قرار دارد که زمانی در دوره های بیزانس و عثمانی بخش زنان بوده است. قدیمی ترین موزائیک مربوط به قرن نهم میلادی است.

موزه ایاصوفیه استانبول عیسی

 

معمار سینان چنان از ابعاد چشمگیر و معماری موزه ایاصوفیه رنجیده است که زندگی خود را در تلاش برای بهتر کردن آن گذراند. وی سرانجام این کار را با شاهکار خود ، مسجد سلیمیه در Edirne به سر انجام رساند که گفته می شود گنبد آن فقط اینچ بزرگتر است.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

چه چیزی را در موزه ایاصوفیه از دست ندهید؟

موزائیک های خیره کننده مانند موزائیک Deësis درخشان قرن 13th  مسیح با جان باپتیست و مریم باکره. نشست هر دو مذهب اسلامی و مسیحی با نمادهایی مانند محراب مرکزی (نشانگر جهت مکه) نمایش داده شده است که مشرف بر یک موزائیک آپسی به تصویر کشنده مریم باکره و کودک است.

چه چیزی را در موزه ایاصوفیه از دست ندهید؟

 

“ستون آرزو” پوشیده ازبرنزدر شمال غربی ساختمان است که گمان می رود دارای قدرت شفابخشی است (بعد از اینکه جوستینین سر خود را به آن تکیه داد و سردرد وی خوب شد). انگشت شست خود را در سوراخ قرار دهید و به محض اینکه آرزوی خود را انجام دهید ، مچ دست خود را بچرخانید.

گربه های گیا سوفیا

گربه های موزه ایاصوفیه  که به یک حس ویروسی تبدیل شده است. به دنبال این طلسم گربه با علائم گربه ماده که در حال گشت زنی در فضای داخلی غاراست باشید.

گربه های گیا سوفیا

 

چگونه می توانم به موزه ایاصوفیه استانبول بروم؟

مکان Hagia Sophia در مرکز Sultanahmet و نزدیک به سایر مناظر مشهور از جمله مخزن باسیلکا ، کاخ توپکاپی ، موزه باستان شناسی استانبول و مسجد آبی قرار دارد. فاصله بین Hagia Sophia و مسجد آبی تنها دو دقیقه  است. برای رسیدن  به هاگیا سوفیا و مسجد آبی ، تراموا را به سمت Sultanahmet بگیرید و ازوسط پارک بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *