پل گالاتا قدیمی ترین پل ساخته شده بر روی Golden Horn به صورت یک پل ساده در سال 1453 در زمان محاصره این شهر ترکیه   ساخته شد. در آغاز قرن شانزدهم تصمیم به ساختن یک پل دائمی در اینجا گرفته شد و لئوناردو داوینچی یک پل تک ظرفیت را با ستون های دوبل در هر دو انتها ، طول 250 متر ، عرض 8 متر و 24 متر ارتفاع طراحی کرد.با انتخاب تور استانبول از این مکان دیدن نمایید.

با این حال ، اشکالات فنی تحقق این پروژه را غیرممکن ساخت. از یک هنرمند دیگر ایتالیایی ، میکل آنژ ، برای طراحی پلی به استانبول دعوت شد ، اما او این پیشنهاد را رد کرد ، و ایده ساخت یک پل روی Golden Horn تا قرن 19 کنار گذاشته  شد.

پل گالاتا مکانی برای تماشای غروب دل انگیز استانبول

دستور ساخت پل گالاتا

در اوایل قرن نوزدهم سلطان محمود دوم (1808-1839)  پلی به همان مسافت  تا آبراه بین آزاپکاپی و اونکاپانی ساخته شده بود. این پل گالاتا که به نام Hayratiye شناخته می شود ، در 3 سپتامبر 1836 افتتاح شد. این پروژه توسط معاون ارشد دریاسالار فویزی احمد پاشا با استفاده از کارگران و امکانات زرادخانه دریایی انجام شد. این پل بر روی پنتون های پیوسته ساخته شده که  500 تا 540 متر طول داشت.

اولین پل گالاتا در ورودی Golden Horn در سال 1845 توسط مادر سلطان عبدالملید ساخته شد و به مدت 18 سال مورد استفاده قرار گرفت. این پل به نام پل Cisr-i Cedid یا  جدید شناخته شده بود تا آن را از پل قبلی که روی Golden Horn ساخته شده بود متمایز کند ، متمایز کرد و به پل Cisr-i Atik یا پیر معروف شد.

دستور ساخت پل گالاتا

ساخت پل جدید یا جایگزین

پل جدید توسط Abdulmecid Han ساخته شد. اولین کسی که از روی پل عبور می کرد سلطان Abdulmecid Han بود و اولین کسی که از زیر آن عبور کرد ، کاپیتان فرانسوی مگنان در کشتی خود Cygne بود. سه روز اول عبور از این پل رایگان بود و پس از آن عوارضی به نام mürüriye به وزارت نیروی دریایی پرداخت می شد.

این پل جایگزین یک پل چوبی دوم در سال 1863 بود که توسط ایتم پرتف پاشا به دستور سلطان عبدالعزیز در آمادگی برای بازدید ناپلئون سوم از استانبول  ساخته شد.

در سال 1870 قراردادی با یک شرکت فرانسوی به نام Forges et Chantiers de la Mediteranée برای ساختن یک پل سوم امضا شد ، اما وقوع جنگ بین فرانسه و آلمان این پروژه را به تاخیر انداخت که در عوض در سال 1872 به یک شرکت بریتانیایی G. Wells داده شد. این پل که در سال 1875 به پایان رسید ، 480 متر طول و 14 متر عرض داشت و روی 24 پانتون قرار داشت. این بنا با هزینه 105 هزار لیر طلا ساخته شده است. این مورد تا سال 1912 مورد استفاده قرار می گرفت ، هنگامی که به بالادست رودخانه کشیده شد تا جایگزین پل قدیمی  Cisr-i Atik شود.

دستور ساخت پل گالاتا

ساخت چهارمین پل گالاتا

چهارمین پل گالاتا در سال 1912 توسط شرکت آلمانی Man با 350،000 لیر طلا ساخته شد. این پل 466 متر طول و 25 متر عرض داشت. این پلی است که هنوز هم برای بسیاری از مردم امروز آشنا است که در سال 1992 در آتش سوزی به شدت آسیب دیده بود. با انتخاب تور ترکیه از اماکن گردشگری این کشور دیدن نمایید

پل گالاتا یک پیوند نمادین بین استانبول قدیمی در محله امینونو ، محل کاخ امپراتوری و مؤسسات اصلی مذهبی و سکولار امپراتوری عثمانی و مناطق گالاتا ، بیو اوغلو ، سیسلی و هاربیه بود که بخش اعظمی از ساکنان آنجا  غیرمسلمانان بودند که تجار و دیپلماتهای خارجی در آن زندگی و کار می کردند. از این نظر پل این دو فرهنگ متمایز را به هم متصل می کند. همانطور که Peyami Safa در رمان خود فاتح حربیه گفته است ، شخصی که از طریق فاتح (در قسمت قدیمی) به حربیه (در قسمت جدید) از طریق این پل می رود ، در تمدن و فرهنگ متفاوت قدم می گذارد. جدا جایگاه آن  در داستان ، ظاهر عاشقانه پل گالاتا آن را سوژه بسیاری از نقاشی ها و حکاکی ها قرار داده است.

دستور ساخت پل گالاتا

دستور ساخت پل گالاتا

امروز ، پل مدرن گالاتا دارای چندین رستوران و قهوه خانه در زیر آن است که مردم محلی از تماشای رفت و آمد قایق های ماهیگیری و ماهیگیران ، از وعده های غذایی خود لذت می برند. تمام تورهای روزانه شهر در استانبول شامل این پل است زیرا گذرگاه  شهر قدیمی قسطنطنیه است. و این پل قدیمی اکنون در اعماق Golden Horn ، بین مراکز کنوانسیون Sutluce و Feshane و مراکز نمایشگاه واقع شده است.

امیدوارم به زودی شما را در استانبول ببینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *