مسجد فاتح استانبول + تاریخچه و جاذبه های گردشگری

مسجد فاتح (Fatih Camii) در وسط شبه جزیره تاریخی استانبول در محله فاتح واقع شده است ، که مسجد مجموعه  (Fatih Külliyesi) است كه ساخت آن در سال 1463 ، ده سال پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمانی ها در سال 1453، آغاز شد. ساخت این مسجد هفت سال به طول انجامید و در سال 1470 به پایان رسید.

این سلطان محمد دوم عثمانی  (محمد فاتح) بود که مسجد را راه اندازی کرد ، بنابراین نام وی روی مسجد و همچنین محله گذاشته شد. به زبان ترکی ، Fatih به معنی “فاتح” است.

ساختمان های موجود در مسجد فاتح استانبول

مجوعه فاتح حاوی چندین سازه دیگر از جمله مدرسه‌ها (دبیرستانهای مذهبی) ، خوابگاه برای دانش آموزان ، آسایشگاه ، کتابخانه ، بیمارستان ، بازار ، حمام و مقبره بود. متأسفانه امروز فقط مدارس ، کتابخانه ها ، آسایشگاه ها و مقبره ها باقی مانده اند. سازه های دیگر در اثر وقوع آتش سوزی ، زلزله و ساخت راه  در دهه 1950 تخریب شدند. با انتخاب تور استانبول از این مکان دیدن نمایید.

 

از گورستان امپراطوری امپراتوری بیزانس گرفته تا مسجد فاتح

از گورستان امپراطوری امپراتوری بیزانس گرفته تا مسجد امپراتوری عثمانی

این مجموعه در محل کلیسای پیامبران مقدس  که در نیمه اول قرن چهارم پس از میلاد ساخته شده بود، ساخته شد. حتی ، آسایشگاه واقع در جنوب شرقی مسجد دارای یک حیاط بزرگ است و با شانزده ستون زیبا ساخته شده از وردو آنتیکو ، گرانیت و سنگ مرمر تزئین شده است.

اعتقاد بر این است که این ستون ها از کلیسای حواریون مقدس آورده شده اند. در دوره بیزانس ، کلیسای رسولان مقدس مهمترین کلیسای بعد از هاگیا سوفیا بود و تعدادی از امپراتورهای بیزانس از جمله کنستانتین اول در همان جا دفن شدند.

مجموعه مسجد فاتح توسط معمار امپراتوری زمان ، آتیک سینان (سینان ارشد) ساخته شده است و یک مجموعه عظیم است که مساحت آن 3400 متر مربع است. با این حال ، مسجد اصلی – ساخته شده در سال 1470 – در زمین لرزه های 1509 ، 1557 و 1754 به شدت آسیب دیده است. سرانجام ، هنگامی که گنبد اصلی فرو ریخت و دیوارها به طور جبران ناپذیری آسیب دیدند ، در اثر زلزله در 22 می 1766 نابود شد. مسجد فعلی – طراحی شده با طرحی کاملاً متفاوت از مسجد قرن پانزدهم – در سال 1771 توسط معمار محمد طاهیر در زمان سلطنت مصطفی سوم تکمیل شد.

حقایق شگفت انگیز در مورد مجموعه مسجد فاتح

حقایق شگفت انگیز در مورد مجموعه مسجد فاتح

تنها آثار باقی مانده از مجموعه مسجد فاتح (قرن پانزدهم) ، پرتال بیرونی مسجد ، مقبره های محمد دوم و همسرش و برخی از قسمت های حیاط مسجد است. بقیه مسجد مربوط به بازسازی قرن هجدهم است. حیاط مجموعه مسجد یکی از بزرگترین پیاده روهای مساجد است ، بنابراین مراسم تدفین افراد مهم  در مسجد برگزار می شود. هر چهارشنبه بزرگترین بازار خیابانی استانبول (Fatih Pazarı) در اطراف مسجد فاتح برگزار می شود.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

بهترین مسیر دسترسی به مسجد

راحت ترین راه برای رسیدن به مسجد، واقع در ، در خیابان Fevzipaşa ، گرفتن اتوبوس از تاکسیم یا Eminönü که از فاتح عبور کرده و پیاده شدن در ایستگاه اتوبوس Fatih Camii است.

چه چیز دیگری در نزدیکی مسجد فاتح وجود دارد؟

چه چیز دیگری در این نزدیکی وجود دارد؟

مسجد فاتح در وسط شبه جزیره تاریخی استانبول قرار دارد و بسیاری از نقاط دیدنی مهم استانبول در نزدیکی مسجد  وجود دارند که شامل موزه چورا ، موزه فتحیه ، مسجد یاووز سلطان سلیم و قنات والنس است. علاوه بر این ، چندین رستوران قیمتی سنتی و مقرون به صرفه در مجاورت مجتمع مسجد فاتح مانند اوز کیلیس کباب سالونو ، صدف دونر ، فاتیح دوروم و Sur Ocakbaşı وجود دارد. با سفر و رزرو تور ترکیه از این بنای با شکوه دیدن نمایید.

ساعات افتتاح مسجد فاتح

مسجد فاتح از 9 صبح تا 6 عصر هر روز باز است اما در ایام نماز بسته است. مسجد در نماز ظهر جمعه بسیار شلوغ است ، حتماً زمان بازدید خود را به آن تطبیق دهید. مسجد فاتح – درست مانند سایر مساجد عمومی استانبول – هزینه ورودی یا قیمت بلیط ندارد ، از این رو از کمک های مالی استقبال می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.