مسجد ایوب سلطان مسجدی بسیار خاص و مقدس برای جهان اسلام است.

مسجد ایوب سلطان مسجدی بسیار خاص و مقدس برای جهان اسلام است.

مطالب مرتبط: تور استانبول

مسجد ایوب سلطان

مسجد ایوب سلطان (Eyüp Sultan Camii) یکی از مقدس ترین و مهمترین مساجد در سراسر ترکیه است. این بنا بسیار محترم است زیرا در محل مقبره ابو ایوب آل انصاری (ایوپ انصاری به زبان ترکی) واقع شده است – که هم دوست و هم علمدار برای حضرت محمد بود و در اولین محاصره عرب قسطنطنیه کشته شد ( 674-678).

مسجد ایوب سلطان

 

تاریخچه مسجد ایوب سلطان

این مسجد به دستور فاتح سلطان محمد دوم (با نام مستعارآقا محمد)، پنج سال پس از آنکه او در سال 1453 قسطنطنیه را برای عثمانیان به دست آورد، ساخته شد. با این حال نیازمند تعمیر شد  و در اثر زلزله  ویران شد. این بنا به سبک باروک(Baroque) با استفاده از سنگ های عسلی کم رنگ  در سال 1800 بازسازی شد. فضای داخلی از نظر طراحی بسیار زیبا است و قطر گنبد تزئین شده مسجد ایوب سلطان   17.5 متر است و توسط دو نیم گنبد پشتیبانی می شود.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

تاریخچه مسجد ایوب سلطان

چه بناهای دیگری برای دیدن در نزدیکی مسجد ایوب سلطان وجود دارد ؟

آرامگاه ایوب شاید جالب تر از خود مسجد باشد. سه شنبه-یکشنبه از ساعت 9:30 صبح الی 4:30 دقیقه بعد از ظهر باز می شود. این بنا با تابلوهای کاشی از چندین دوره مختلف پوشیده شده است که جلوه ای زیبا را ایجاد می کند.

چگونه به مسجد ایوب سلطان برویم

چگونه به مسجد ایوب برویم

قبرستان ایوب ، که از مسجد به بالا تپه  می رود ، یک منطقه برگدار و دلپذیر برای قدم زدن است. در بالای تپه کافه پیر لوتی(Pierre Loti) ، جایی که شما از یک چای یا قهوه ترکی با چشم اندازهای خیره کننده در سراسر شاخ طلایی (بهترین غروب خورشید) لذت می برید، قرار دارد. این کافه به نام رمان نویس فرانسوی و ترکوفیل نامگذاری شده است که قبلاً برای الهام گرفتن به اینجا می آمدند.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

یک ماشین کابلی (teleferik) وجود دارد که از ساحل شاخ طلایی تا بالای تپه حرکت می کند. یک ایده خوب این است که قبل از پیاده روی از طریق گورستان تا مسجدی در پایین تپه آن را رو به بالا بگیرید. اگر احساس پرانرژی بودن می کنید ، می توانید در محلات رنگارنگ و همسایگی ایوان سارای ، بالات و فنربه بازدیدتان ادامه دهید  و به سمت امینانا و سلطان احمد حرکت کنید. ایوب یک محله محافظه کار در شاخ طلایی است (بنابراین هنگام بازدید ، حتما لباس مناسب بپوشید). می توان از طریق خط کشتی Haliç Hattı از Üsküdar ، Karaköy یا Eminönü به آنجا رسید. بازدید ازسلطان احمد بلیطی ندارد  اما از کمک های مالی استقبال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *