ستون قسطنطنیه (Çemberlitaş) که در سال 330 میلادی بنا شده اند ، یکی از قدیمی ترین بناهای ماندگار استانبول است.

ستون قسطنطنیه کجاست ؟ آدرس و عکس

ستون قسطنطنیه و انتخاب به عنوان پایتخت بیزانس

در سال 330 بعد از میلاد ، کنستانتین اول (کنستانتین کبیر) رسماً شهر قسطنطنیه را به عنوان پایتخت امپراتوری بیزانس انتخاب کرد. براساس منابع اولیه ، ستون کنستانتین (Çemberlitaş) نیز در سال 330 میلادی با دستور کنستانتین ساخته شد و آن یک ستون تجلیلی برای یادبود بنیاد و امپراتوری بیزانس (امپراتوری روم شرقی) است.

ستون قسطنطنیه بیش از یک هزار سال ستون در مرکز مجمع کنستانتین که یکی از مهمترین مراکز استانبول بیزانس (قسطنطنیه) بود قرار داشت. بازار قسطنطنیه یک محفل دایره ای با یک میدان عمومی ، ستون کنستانتین و مغازه های زیادی بود ، بنابراین زندگی روزمره این بازار بسیار فعال بود. امروزه ، چیزی از بازار کنستانتین باقی نمانده است ، اما ستون هنوزپا بر جاست.

ستون قسطنطنیه و انتخاب به عنوان پایتخت بیزانس

بازسازی بازار کنستانتین توسط آنتوان هلبرتاین

ستون تقریباً سی و پنج متر طول دارد و از چندین بلوک سنگی سنگ آذرین ساخته شده است. سنگ آذرین یک سنگ نیمه قیمتی بنفش تیره است که فقط در جنوب مصر یافت می شود و آن سنگ امپراتوری بیزانس بود. علاوه بر این ، بنفش رنگ خانواده امپراتوری بیزانس بود و فقط اعضای خانواده امپراتوری مجاز به پوشیدن لباس بنفش بودند.

ستون قسطنطنیه زمین لرزه ها ، آتش سوزی ها و محاصره بسیاری را تجربه کرده است. با این حال  هرگز سقوط نکرده است. در ضمن ، حتی در دوره عثمانی بارها ترمیم شده است. ستون کنستانتین به زبان ترکی به عنوان Çemberlitaş ( سنگ حلقه زده) خوانده می شود ، زیرا در اواخر قرن هفدهم سلطان مصطفی سوم عثمانی دستور داد تا با حلقه های آهن تقویت شده است که هنوز هم در ستون قابل مشاهده است.

امروزه ، ستون یادبود قدیمی یکهزار و هفتصد ساله  هنوز پا برجاست و  از بسیاری از مناطق در شبه جزیره تاریخی استانبول قابل رویت است.

حقایق شگفت انگیز درباره ستون قسطنطنیه (Çemberlitaş)

حقایق شگفت انگیز درباره ستون قسطنطنیه (Çemberlitaş)

طبق افسانه ای ، مجسمه چوب-پالادیوم آتنا (الهه حکمت پاگان) که ادیسه و دیومیدس از تروای باستان به سرقت برده اند – در زیر ستون کنستانتین دفن شده است.

قسمت بالای ستون تا قرن دوازدهم با مجسمه کنستانتین اول به شکل آپولو (خدای آفتاب پاگان) تزئین شده بود. در قرن دوازدهم ، ستون قسطنطنیه با صلیب جایگزین شد. با این حال ، صلیب پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453 توسط عثمانی ها برداشته شد. خلاصه آنکه ستون کنستانتین نماد پاگان و مسیحی را در بالای خود داشت.

چگونه به ستون کنستانتین برسیم؟

این ستون  در toemberlitaş واقع شده است و آسانترین راه برای رسیدن به ستون کنستانتین ، تراموا و پیاده شدن در ایستگاه تراموا Çemberlitaş است که جلوی ستون متوقف می شود.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

چه آثار دیگری در این نزدیکی آن وجود دارد؟

در نزدیکی سلطان احمد واقع شده است و مکانهای دیدنی زیادی برای بازدید در نزدیکی ستون کنستانتین مانند مسجد نوروسمانیه(Nuruosmaniye ) ، بازار بزرگ ، مسجد آبی ، مخزن زیرزمینی و موزه هاگیا سوفیا وجود دارد. همچنین تعدادی رستوران خوب در این منطقه مانند رستوران نار ، دنرچی شاهین و Çemberlitaş Köftecisi وجود دارد. با انتخاب تور استانبول می توانید به این مکان رفته و از آن بازدید نمایید. ستون قسطنطنیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *