تنگه بسفر طبیعی است که دریای سیاه را به دریای مرمره وصل می کند ، بنابراین یک آبراه بسیار استراتژیک است. این تنگه یک رودخانه  دردره در دوره سوم قاره ها و استانبول بود که در پایان این دوره در دریا غرق شد. طول آن از جهت شمال به جنوب 32 كیلومتر (20 مایل) است ، عرض بین 730-3300 متر (800-3600 یارد) متغیر است و عمق آن بین 30-120 متر (100-395 پا) است.

تنگه بسفر قسمت اروپایی را از بخش آسیایی استانبول جدا می کند. جریان سطح همیشه از شمال به جنوب جریان می یابد. با این حال ، یک جریان مخالف در زیر سطح ، چرخش ها و لبه ها را ایجاد می کند.

تنگه بسفر کجاست؟ همه آنچیز که پیش از رفتن باید بدانید

 

کلمه ی تنگه بسفر به چه معناست؟

بسفر از یک کلمه Thracian به معنای “عبور از گاو” می آید ، که از افسانه Io که یکی از  دوستداران زئوس بود گرفته شده است. هنگامی که هرا ، همسر زئوس ، به همسرش مشکوک شد که در یک رابطه عاشقانه با Io وارد شده است ، زئوس Io را به یک گاو کوچک تبدیل کرد و سعی کرد او را از خشم هرا دور کند. او (گاو) در تنگه شنا كرد اما هرا آن را كشف كرد و به دنبال گاو ، مگس هاي بزرگي فرستاد تا همیشه او را نیش بزنند و مزاحم او شوند ، و به Io در درياي اژه (بنابراین دریای  Ionian نامیده شد ) خاتمه داد.

بسفر در زبان ترکی به بوگازیچی معروف است و به معنی “تنگه داخلی” است. از زمان های بسیار قدیم به دلیل موقعیت استراتژیک ، همیشه نقش مهمی داشته و تنها گذرگاه از دریای سیاه به مدیترانه ، به همراه تنگه داردانل بوده است. به خصوص در طول جنگ سرد ، تنگه ها برای نیروی دریایی شوروی بسیار مهم بودند.

بسفر یک آبراه بسیار شلوغ است که کشتی ها و تانکرهای نفتی زیادی از آن عبور می کنند ، همچنین ماهیگیری محلی و کشتی ها  به سمت آسیا می روند. سالانه حدود 48000 کشتی از این تنگه عبور می کنند ، سه برابر بیشتر از ترافیک کانال سوئز و چهار برابر بیشتر از کانال پاناما. هر ساله حدود 55 میلیون تن نفت از طریق این تنگه حمل می شود.

پل های این تنگه بسفر

پل های این تنگه

آنجا سه پل معلق در بسفر وجود دارد که اروپا را به آسیا متصل می کند (یا برعکس). اولین آن به “پل بسفر” معروف است و در 29 اکتبر 1973 بین محلات بیلربی و اورتاکوی افتتاح شد. نام این پل به “شهدای 15 جولای” تغییر یافت که به قربانیان  کودتا در 15 ژوئیه 2016 اهدا شد. این پل 1074 متر (1175 یارد) طول بین دو ستون ، دارای 6 خط ، 165 متر (540 فوت) ارتفاع است.

پل دوم به “پل فاتح سلطان مفتح” (یا به اختصار پل FSM) معروف است و در سوم ژوئیه 1988 بین محله های آنادولو حصاری و روملی حصاری افتتاح شد. این یکی 1090 متر (1192 یارد) طول و 8 خط دارد و از سطح آب 65 متر ارتفاع دارد. پل FSM بخشی از بزرگراه TEM (بزرگراه ترانس اروپا) بین استانهای آنکارا و ادرنه است. سومین مورد معروف به “پل Yavuz Sultan Selim” (یا به اختصار Bridge YSS) است و در 26 اوت 2016 بین محله های گاریپس و پویازسوی در امتداد سواحل تنگه افتتاح شد. این یکی از طولانی ترین و مرتفع ترین پل های معلق در جهان است.

1408 متر (1540 یارد) به طول 322 متر از ستون های بلند ، 59 متر (65 یارد) عرض با 8 خط برای وسایل نقلیه موتوری + 2 خط برای قطارها. یک بزرگراه جدید در دو طرف پل سوم برای تجارت بین قاره ای و تردد مسافر ساخته شده است. عوارض عبور از هر سه پل فقط  هنگام عبور  به سمت آسیا پرداخت می شود. در پل های معلق تنها وسایل نقلیه دارای سیستم عبور الکترونیکی (موسوم به OGS یا HGS) می توانند عبور کنند و  پول نقد گرفته نمی شود.  تردد دوچرخه وعابر پیاده روی آنها مجاز نیسست.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

پروژه های انجام شده در تنگه بسفر

پروژه های انجام شده در تنگه بسفر

تونل بین محله های اسکندر و ینیکاپی در اکتبر 2013 به بهره برداری رسید. این یک پروژه بزرگ بود که توسط شرکت های ژاپنی ساخته شد و به دلایل فنی و یافته های باستان شناسی به مدت 4 سال به تعویق افتاد. این تونل فقط راه آهن / مترو بین اروپا و آسیا را به هم متصل می کند ، نه وسایل نقلیه موتوری. یک تونل دیگر در زیر آب ، یک تونل دو سطحی و 4/5 کیلومتری (3/3 مایل) بین محله کازلیسسم در اروپا و محله گزتپه در آسیا. این پروژه “تونل اوراسیا” نام دارد و در دسامبر سال 2016 افتتاح شد و فقط برای اتومبیل و مینی بوس مورد استفاده قرار گرفت ، هیچگونه موتور سواری و وسایل نقلیه سنگین یا پیاده مجازبه عبور نیست. در آینده تونل های بیشتری در زیر دریا ساخته خواهد شد.

بسفر یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری استانبول

تنگه بسفر یکی از مناطق محبوب استانبول برای ساکنان آن به ویژه در تابستان به دلیل آب و هوای آن است. سواحل آن پوشیده از محله های زیبا ، کاخ های عثمانی ، قلعه ها ، ویلاهای چوبی قدیمی ، هتل ها ، پارک ها و باغ ها ، رستوران ها ، کافی نت ها و غیره است.

برخی از محله های جالب در بسفر عبارتند از: بشیکتاش ، اورتاکی ، آرناووتیکی ، بیبک ، روملیزهیزار ، امیرگان ، تارابیا ، ینیکشی ، ایستینیه ، سارییر ، اسکندر ، کانلیکا ، بایکوز ، آنادولوهیزار ، بیلربیسی ، کنگل و غیره. بهترین راه برای دیدن این مکان ها سفر با قایق خوب در کنار بسفر است.

امیدوارم به زودی شما را در تور استانبول ببینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *