فقط چند شهر مدرن در جهان وجود دارد که به اندازه ایروان تاریخی است. در سال 2018 این شهر 2800 سالگی خود را جشن می گیرد. این شهر باستانی در سال 782 قبل از میلاد توسط پادشاه اورارتای باستانی ، ارگیشتی اول تأسیس شد ، که قلعه ای را در تپه آرین-برد ایجاد کرد و از آن را اربونی نامید.

آن قلعه نام خود را به شهری داد که شروع به رشد در اطراف آن کرد. یک تخته سنگ باستانی که توسط باستان شناسان در آن تپه یافت شده است به شناسنامه اصلی این شهر تبدیل شد. نوشته های میخی می گویند: “با کمک خدای بزرگ ، هالدی تاسر آرگیشتی ، پسر منوآ این قلعه مستحکم را ساخت و آن را” اِبرونی “نامید. قدمت آن 29 سال قبل از تأسیس روم است.

وضعیت و وقایع ایروان

وضعیت و وقایع ایروان

ایروان باستان سالها نقش مهمی در زندگی اقتصادی و سیاسی ارمنستان داشت ، زیرا در مسیرهای کاروانی قرار داشت و یک مرکز تجاری مهم بود. با این حال ، ایروان پایتخت ارمنستان نبود ، اگرچه یک مرکز تجاری بود و سالها شهر مهمی بود.

هجوم فاتحان عرب و سلجوقی ترک در قرن هفتم تا یازدهم باعث صدمات جدی در توسعه شهر شد. در قرن پانزدهم تا قرن 18 ، ایروان از حملات توسط ترک ها و نیروهای عثمانی آسیب دید. ایروان از زمان حکومت یک امپراتوری به 14 امپراتور دیگر، هر بار با تخریب قابل توجهی منتقل می شد. فتحایروان توسط شاه عباس اول صفوی (ایرانی) در سال 1604 ، ویران کننده ترین فتح ایروان بود. در سال 1679 ، زمین لرزه بیشتر مناطق شهر را ویران کرد. با انتخاب تور ارمنستان از این کشور شگفت انگیز دیدن نمایید.

در قرن هفدهم تا نوزدهم ، ایروان موضوع نزاع های بین روسیه ، ترکیه و ایران شد. ارتش های روسی پس از طوفان ایروان در تاریخ اول اکتبر 1827 ، پیمان ترکمنچای را امضا کردند که براساس آن ، ایران حکومت بر سرزمین های متعلق به ماورای قفقاز ، از جمله قلمروهای اطراف ایروان منصرف شد. هنگامی که ایروان پایتخت اولین جمهوری مستقل ارمنستان در سال 1917 شد ، بیشتر از خانه ها و مزارع کوچک تشکیل شده بود ، نه ساختمانهای بزرگی که امروزه در اینجا هستند.

ایروان مدرن و تامانیان

ایروان مدرن و تامانیان

معمار الكساندر تامانیان “پدر” شهر مدرن شد. از یک معمار اهل سنت پترزبورگ دعوت شد که برای کمک به طراحی پایتخت جدید بیاید. وی موفق شد با استفاده از مهارت خود و با استفاده از عناصر معماری سازندگان ارمنی باستان ، مانند حکاکی سنگی ، تزئینات و موارد دیگر ، جلوه ای بی نظیر از شهری که در معماری کلاسیک مجسم شده است ، ایجاد کند.

علاوه بر این ، تامانیان شروع به استفاده از  سنگ روزندار ، منابع طبیعی اصلی ارمنستان در ساختمان هایش کرد.  سنگ روزندار سنگی با منشاء آتشفشانی و بسیار سبک ، قوی و زیبا است. بیشترین استفاده در ایروان  سنگ روزندار صورتی بود و به همین دلیل پایتخت ارمنستان بعضا شهر صورتی نامیده می شود. یکی از پیشنهاد های جذاب ما به مشتریان جهت سفر خاطره انگیز تور ایروان می باشد.

ایروان مدرن در دره زیبای آرارات واقع شده است و مساحتی 300 کیلومتر مربع را اشغال کرده است. ایروان در حوالی یک مرکز میدانی ساخته شده بود که از آن  خیابان ها پراکنده می شوند. ایده این بود که نوعی سالن آمفی تئاتر با کوه آرارات به عنوان استیج ایجاد شود. از شمال به غرب ، ایروان در کنار رودخانه رضدان با پارک های زیبا ، دریاچه ها ، آبشارها ، کافه ها و رستوران ها تلاقی دارد.

چشم انداز زیبای پایتخت ارمنستان ایروان

چشم انداز زیبای پایتخت ارمنستان

اگر در نیمه راه توقف کنید از زیباترین چشم انداز شهر لذت خواهید برد. خانه هایی که از یک سنگ روزندار  رنگی ساخته شده اند ، به خیابان ها تنوع فوق العاده ای به شهر داده اند . خانه ها از فاصله دور مانند اسباب بازی های ساخته شده از بلوک های رنگی به نظر می رسند. درست از پل اختاناک ، چشم انداز مسروپ ماشتوتس – خیابان اصلی ایروان ، که به طول 2 کیلومتر امتداد دارد- شروع می شود. چشم انداز مسروپ ماشتوتس بعد از نویسنده الفبای ارمنی نامیده شد که مرکز اصلی زندگی فرهنگی شهر است. در آنجا موزه های بیشمار و تئاتر اپرا و باله را پیدا خواهید کرد. گنجینه نگارش ارمنی ، ماتاناداران ، در پایان چشم انداز قرار دارد.

در پشت ساختمان ماتاناداران بنای یادبود مادر ارمنستان- یک تصویر از یک زن با شمشیر در دست- قرار دارد . مرکز شهر با پارکینگ ها ، که توسط میدان جمهوری تزئین شده و با ساختمان های دولتی احاطه شده است ، هم مرز است. مجموعه موزه (گالری ملی ارمنستان ، موزه تاریخی ، موزه ادبیات و هنر ، موزه تاریخ ایروان ، موزه هنرهای روسی و موزه هنرهای مدرن) و سایر مکانهای دیدنی نیز در این میدان واقع شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *