موزه الكساندر تامانیان ، ایروان

موزه الكساندر تامانیان ، ایروان

داستان شخصی که یک شهر را ساخته بود

Alexander Tamanian Museum, Yerevan

شهر ایروان مناظر خود را مدیون الكساندر تامانیان ، هنرمند و معمار مردمی SSR کشور ارمنستان است. وی نویسنده طرح کلی طراحی چیدمان پایتخت ارمنستان بود. از آن زمان و تاکنون ، ساختمان های بی شماری که توسط تامانیان ساخته شده است ، شهر را زینت داده اند و سبک معماری این متخصص برجسته را حفظ کرده اند.

بیوگرافی کوتاه از تامانیان

تامانیان از منطقه روستوف ، شهر Yekatirinodar (اکنون کراسنودار) می آید. الکساندر در سال 1878 ، در 16 مارس ، در خانواده یک بانکدار متولد شد. در سال 1888 او در مدرسه الكساندرفسك كوبان پذيرفته شد و آن را با نمرات بالا گذراند و در 1898 فارغ التحصيل شد.

بعداً ، این جوان تحصیلات خود را ادامه داد و وارد بخش معماری آکادمی هنرهای سن پترزبورگ شد.

در سال 1902 بود که تامانیان موفق شد دانش خود را با استفاده از استودیوی استاد A. Pomerantsev به کار گیرد. در آن دوره ، او چند بنای کوچک در گورستان ارمنی اسمولنسک ایجاد کرد. اولین اثر او با سبک نئوکلاسیسم، بسیار محبوب در آن زمان انجام شد .

در سال 1904 ، الكساندر تحصیلات خود را به پایان رساند و متخصص شد. از آن زمان و برای 15 سال آینده ، تامانیان فعالیت های گسترده ای در زمینه معماری و ساختمانی در کل روسیه ، به ویژه در پترزبورگ انجام داد.

در سال 1923 ، وی به ایروان رفت و در آنجا پروژه ساخت پایتخت ارمنستان را رهبری کرد. این اولین گام های ایجاد ایروان بود. کمتر کسی می داند که معمار اصلی پیشرفته‌ترین روش ساخت و ساز شهر – “طراحی پرتوهای خورشید” را در پایه و اساس طرح شهر استفاده کرده است.

پروژه های زیر در ایروان متعلق به کار تامانیان است:

• اولین نیروگاه برق آبی (ERGES-1 ، 1926)؛

• اپرای ملی آکادمیک و تئاتر باله (1926-1953)؛

• خانه دولت (1926-1941)؛

• میدان جمهوری؛

• خانه دولت اتحاد جماهیر شوروی ارمنستان در میدان جمهوری؛

• موسسه فیزیوتراپی؛

• موسسه جانورشناسی و دامپزشکی؛

• دانشگاه معماری و ساخت و ساز؛

• مرکز آناتومیک انستیتوی پزشکی.

در سفر به ارمنستان با تور ارمنستان از جمله آثار این معمار در سایر شهرهای روسیه می توان به بازسازی کلیسای ارامنه در چشم انداز نوسکی (خیابان) در پترزبورگ (1904-1906) ، خانه شاهزاده شرباتوف در بلوار نوویشیک در مسکو (1913-1911) ، عمارت کوچوبی در تزارسکوسلو (1912-1912) ، کارگاه های مرکزی راه آهن کازان در لیوبتسی (1916)اشاره کرد. این تنها بخشی از کارهایی است که الکساندر موفق به انجام آن شده است.

تامانیان در سال 1936 درگذشت. وی 57 سال زندگی کرد و بخش اعظم زندگی خود را وقف کارهای معماری کرد. نام او در نگارگری های معماری ایجاد شده توسط دست با استعداد او جاودانه ماند. در سال 2001 ، موزه ای به افتخار این معمار بزرگ افتتاح شد.

موزه الکساندر تامانیان

این موزه کاملاً به زندگی و آثار معمار برجسته اختصاص دارد. در اینجا می توانید عکس ها و مدل های کلیه ساختمان های طراحی شده توسط تامانیان را مشاهده کنید. نمایشگاه اصلی طرح کلی ایروان مصوب 1924 است. توسعه شهر از این پیش نویس ها آغاز شده بود و امروز نیز ادامه دارد. برخی از ایده ها و برنامه هایی که الکساندر در طول زندگی نتوانسته است تحقق ببخشد ، توسط شاگردانش به پایان رسیده و مورد استفاده قرار گرفت. همچنین به افتخار معمار یک بنای تاریخی در مرکز شهر پایتخت وجود دارد.

بعد از بازدید از موزه ، شما با تاریخ طراحی شهرها نه تنها ارمنستان بلکه کل فضای پس از شوروی می آموزید. این بخشی از برنامه های تور ارمنستان در سفر به این کشور می باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.