سیسیان ، ارمنستان

سیسیان ، ارمنستان

سیسیان: وطن “استون هنج ارمنی”

سیسیان یک شهر کوچکی در کشور ارمنستان است که در کنار رودخانه های وروتان واقع شده است. این شهر در زمین های پست واقع شده که در تابستان با کوه هایی پوشیده از جنگل های سبز و در زمستان با برف پوشیده شده است. جمعیت این شهر 17000 نفر است. این شهر با توجه به دیدنی های خود که هم در محدوده شهر و هم در سطح شهر واقع شده اند شهرت زیادی کسب کرده است.

Zorats Karer, Sisian

یکی از دیدنی های اصلی سیسیان ، آبشار 40 متری بلند شاکی است که در قسمت شمالی شهر قرار دارد و از رودخانه شاکی ، یکی از شاخه های وروتان سرچشمه می گیرد. این آبشار در یک تنگه واقع شده و دارای صخره های سیاه و سفید است که دارای طاقچه های سنگی فراوان و غارهای عمیق است. بقایای فعالیت های زندگی بشر با قدمت دوران سنگ در این سوله ها یافت شد. آبشار شاکی یک منظره شگفت انگیز را نشان می دهد: توده های عظیمی از آبشارها بر روی زمینه غارهای سنگی.

در قسمت شمال غربی شهر یکی از باستانی ترین بناهای تاریخی اوایل قرون وسطی – کلیسای سیسیان، وجود دارد ، که در قرن 12 توسط شاهزاده سونی کاووت ساخته شده است. این کلیسا متعلق به بناهای معماری صلیب شکل گنبدی است. از ویژگی های این کلیسا گنبدی با دوازده جبهه و همچنین نقاشی هایی داخلی آن است. کلیسای سیسوان بزرگ نیست؛ این محوطه با یک قبرستان باستانی – خاکچاری احاطه شده است ، جایی که هنوز هم می توان برخی از سنگ قبرها را دید.

در 20 کیلومتری سیسیان ، سنگ نوشته های باستانی اوگتاسار وجود دارد. تابلوهای سنگی در پیادهونت اوغتاسار حکاکی شده است که شبیه شتر است (“ukht” به معنی “شتر” در زبان ارمنی است). سنگ نوشته ها مربوط به هزاره 10-2 قبل از میلاد است. مانند بسیاری از سنگ نوشته های این دوره ، نشان دهنده تصاویری از فرهنگ بدوی ها ، و همچنین صحنه های شکار و مراسم های باستانی است.

“مروارید” سیسیان به عنوان مجتمع پیش از تاریخ کاراوندژ در نظر گرفته می شود که در ارتفاع 1770 متری از سطح دریا در ساحل سمت چپ رودخانه دار (شاخه وروتان) واقع شده است. یکی دیگر از نام های شناخته شده تر این مجموعه زوراتس-کارر است. مساحت قلمرو مکانی که این بنا در آن بنا شده است ، در حدود 7 هکتار است. مجموعه زوراتس-کارر از دویست و بیست سنگ 2 متر (منهور) تشکیل شده است که در یک دایره ایستاده اند. قسمت فوقانی هر سنگ شامل یک سوراخ است.

سن این بنای یادبود بین 4000 تا 7500 سال متغیر است. فقط دو سازه مشابه با آن در جهان وجود دارد: استونهدج در انگلیس و کارناک در فرانسه ، اما سوراخ های موجود باعث می شود که زوراتس-کارر در بین بناهای مشابه و شاید قدیمی ترین آنها بی نظیر باشد.

استفاده در نظر گرفته شده از این مجموعه هنوز ناشناخته است ، اما فرضیه های زیادی وجود دارد. اکثر دانشمندان معتقدند که زوراتس-کارر کاربردی فرهنگی و نجومی داشت. کاراوندژ اغلب باستانی ترین رصدخانه جهان نامیده می شود ، زیرا دایره های سنگی به شکل نقشه آسمان واقع شده اند. برخی از آنها بر موقعیت ماه ، خورشید و سیارات اولیه منطبق هستند. فرضیه مرتبط با کاربرد فرهنگی این بنای تاریخی نیز حیاتی است. بسیاری از دانشمندان تصور می کنند که کاراوندژ یک گورستان بود. در اعماق زمان نامشخص ، کلیه اماکن دفن به عنوان پلی بین زمین و جهان برتر در سفر انسانی از مرگ تا احیا توسط چرخه زندگی در نظر گرفته می شدند.تور ارمنستان فرصت مناسبی برای سفر به این کشور زیبا و دیدن جاذبه های آنمی باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.