دریاچه سوان ، ارمنستان

دریاچه سوان ، ارمنستان

دریاچه باستانی سوان – “جواهر ارمنستان” یا “دریای قگاما” یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین کوهستانی در جهان است که جاذبه اصلی نه تنها گکارکونیک بلکه کل ارمنستان است. این شگفتی طبیعت در وسط منطقه کوهستانی کشور ارمنستان در یک دره کوه بزرگ قرار دارد که با قله های زیبا به ارتفاع 1900 متر ایجاد شده است. مساحت دریاچه 940 کیلومتر مربع ، حداکثر عمق آن 95 متر است. حداکثر طول حدود 70 کیلومتر ، عرض 30-50 کیلومتر است. سوان توسط 28 رودخانه تغذیه می شود اما فقط یک از آن ها – رازدان جریان دارد. بزرگترین رودخانه ای که به داخل دریاچه جاری است ، مایریک است.

شبه جزیره آرتانیش از شمال شرقی و دماغه نورادوز از جنوب غربی دریاچه را به دو قسمت تقسیم می کند: یکی بزرگترین و یکی کوچکترین است که با استفاده از یک تنگه 8 کیلومتری بهم پیوسته است.

این دریاچه در نتیجه فعالیت های آتشفشانی سلسله کوه قگاما ایجاد شده است. فوران حدود 250 هزار سال پیش دره رودخانه باستانی را بسته است. دریاچه ایجاد شدهاز آبگیری از پشته های اطراف و بعداً با آب های رودخانه پر شد.

Sevan Lake, Armenia

Sevan Lake, Armenia

Sevan Lake, Armenia

آب و هوا در مجاورت دریاچه سوان فوق العاده است. هر چقدر هم که در بالای درهوا گرم باشد آنجا همیشه خنک است. دمای آب در تابستان به 18-20 درجه سانتیگراد می رسد.

ساحل دریاچه سوان با جنگل های انبوه ، سنگ های شیب دار سفید ، جلگه وسیع بی درخت کوهستانی و مراتع آلپ ، درختان کاج انبوه و سواحل سنگریزه بسیار زیبا است. این منظره زیبا به ابرها اضافه شده است – آنها به معنای واقعی کلمه قله کوه های پوشیده از برف را لمس می کنند. قلمرو اطراف سوان متعلق به پارک ملی است.

هیچ کس نمی تواند این منظره های نفس گیر را بیان کند. علاوه بر این ، هوای کوه همیشه تمیز و تازه و قابل مقایسه با نسیم دریا است.تور ارمنستان فرصت مناسبی برای دیدن این صحنه زیبا می باشد.

سوان بارها و بارها در اشعار و نثر وصف شده است. آبهای شفاف آن قادر به تغییر رنگ است: هنگامی که هوا آفتابی است فیروزه می شود ، در هوای باد باران آب خاکستری می شود و در شب نقره ای می شود.

ساکنان اصلی دریاچه سوان یک قزل آلا در معرض انقراض است که توسط ارمنی ها با نام “ishkhan” خوانده می شود. به لطف طعم عالی این ماهی قزل آلا تبدیل به خوراک لذیذ واقعی غذاهای محلی می شود. یک مزرعه مخصوص ماهی قزل آلا وجود دارد که در آن ماهی برای غذاهای لذیذ ارمنستان پرورش می یابد.

زیبایی دقیق و منحصر به فرد دریاچه سوان برای مدت طولانی در کنار شما خواهد ماند. از این گذشته ، آن با معابد بی شماری احاطه شده است که به سبک کاملاً بی نظیر معماری ارمنی ایجاد شده اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.