هر ارمنی درباره خور ویراپ این بنای بی نظیر معماری شنیده است که امروزه به یکی از اصلی ترین جاذبه های استان آرارات تبدیل شده است. این صومعه مستحکم مکانی زیارتی و مقدس برای کلیسای پاپ ارمنی است.

تاریخ این مکان به معبد بت پرستی بازمی گردد که قرن ها قبل از تولد مسیح در اینجا ساخته شده بود. یک دیدار مهم در خر ویراپ ، بین گریگوری ، پسر اشراف و پارتی سوم ، پادشاه ارمنستان اتفاق افتاد. پارتیا و ارمنستان مدت ها جنگیده بودند و سرانجام پس از درگیری پدرانشان در یک نبرد مرگبار ، گرگوری و تردت سرانجام ملاقات کردند. تردت می خواست گلها را در معبد بت پرستی بگذارد و گرگوری مجبور شد اعتراف کند که مسیحی است. با انتخاب تور ارمنستان از این کشور شگفت انگیز دیدن نمایید.

زندان خور ویراپ

زندان خور ویراپ

تردت گرگوری را در گودال عمیقی انداخت و او را به مدت 13 سال در آنجا نگه داشت. بعد از گذشت سالها ، تردت بیماری شد. همسر وی ، که قبلاً به مسیحیت گرویده بود ، به او گفت که پس از آزادی گریگوری ، احساس بهتری خواهد داشت. پس از بهبودی ، تردت در سال 301 به مسیحیت گروید و ارمنستان را به عنوان اولین کشور رسمی مسیحی در جهان تبدیل کرد. گرگوری سنت گرگوری شد و به دلیل تبدیل ارمنستان به مسیحیت محترم شد.

در 642 كاتولیک نرس ، كلیسای سنگ آهکی سفید در بالای سیاه چال بنا كرد. آن شبیه معبد زوارتنوتس بود که در اثر زلزله تخریب شده بود. این کلیسا بعداً ویران شد ، و سپس بازسازی شد. این مکان برای ساخت کلیسای مقدس سنت آوواتساتسین در سال 1662 مورد استفاده قرار گرفت ، و برج ناقوس در ضلع غربی قرار داشت. گودال هنوز هم برای پایین رفتن مردم باز است ، هرچند که آن یک نزول کاملاً شیب دار با نردبان است. در حقیقت ، نام خور ویراپ به معنی “گودال عمیق” است ، نام زندانی که در آن سنت گریگوری محبوس شده بود.

موقعیت جغرافیایی صومعه خور ویراپ

موقعیت جغرافیایی صومعه

صومعه در نزدیکی مرز ارمنستان و ترکیه ، در تپه ای در نزدیکی روستای پوکر ودی واقع شده است. مدتها پیش آن محلی بود که آرتاشات ، پایتخت باستان ارمنستان در آن قرار داشت. یکی از پیشنهاد های جذاب ما به مشتریان جهت سفر خاطره انگیز تور ایروان می باشد.

گودال سیاه چاله به قطر 4.4 متر و عمق 6 متر است. گردشگران برای تجربه جو می توانند با استفاده از نردبان باریک به پایین بروند ، که عمدتا کاملاً تاریک است. صومعه خور ویراپ همچنین میزبان یک مدرسه علمیه و محل سکونت کاتولیک های ارمنی است. همچنین زیباترین منظره کوه آرارات و کل دره آرارات از صومعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *