شهر گیومری دومین شهر بزرگ ارمنستان است. این شهر در فلات شیراک قرار دارد که از چندین دره کوهستانی عبور می کند. خود این شهر در بخش های نزدیک رشته کوه های شمال آراگات واقع شده است. گیومری ذخایر معدنی زیادی را در خود جای داده و تمام قسمت جنوبی شهر در بالای حوضه آرتیس قرار دارد. اگرچه جمعیت این شهر در سال 1840 فقط 600 نفر بود ،اما امروزه 146000 نفر در آنجا زندگی می کنند. با انتخاب تور ارمنستان از این کشور شگفت انگیز دیدن نمایید.

شهر گیومری در ارمنستان و جاذبه های آن

 

وضعیت شهر گیومری در جهان باستان

در زمان باستان ، شهرک کومایری در محل شهر وجود داشته است. نام این شهرک از Cimmerian سرچشمه گرفته است ، قبیله ای که (معاصران سکایی) در این مکان ساکن بودند. کومایری برای اولین بار در سده های 12-11 قبل از میلاد ذکر شده است. در قرون وسطی ، این شهر به بام شهر گیومری شناخته می شد.

برای مدتی طولانی ، تحت حکومت عرب ها ، سپس تحت حکومت ترک ها و پارس ها بود. در جریان جنگ های روسیه و ایران ، كومایری در سال 1804 به بخشی از امپراتوری روسیه تبدیل شد و در سال 1837 قلمرو كومایری به محلی تبدیل شد كه قلعه جدید الكساندروپول روسیه به افتخارملکه الكساندر فیدوروونا ، همسر نیكولای اول تأسیس شد. از آن لحظه شهر توسعه خود را آغاز کرد. در اواخر قرن نوزدهم ، هنگامی که یک راه آهن در آنجا ساخته شد ، این شهر به یکی از مراکز تجاری در این کشور تبدیل شد. در سال 1924 این شهر به لنیناکا تغییر نام داد و هنگامی که ارمنستان به استقلال رسید ، نام خود را “گیومری” بازگرداند.

وضعیت شهر گیومری در جهان باستان

مرکز صنعتی و دومین شهر بزرگ ارمنستان

امروزه شهر گیومری یک مرکز صنعتی است. آنجا یک موزه ایالتی ، آثار تاریخی و فرهنگی ، گالری عکس وجود دارد ، علاوه بر این پنج کلیسا ، یک صومعه و یک کلیسای ارتدکس وجود دارد. زیباترین و با ارزش ترین کلیسا در بین کلیساها ، کلیسای آمنهاپریک (کلیسای منجی ما) است. این بنا در سال 1860-1873 تحت پروژه Tadevos Andikyan ساخته شد.

این کلیسا پس از سبک کلیسای جامع آنی (ترکیه) ساخته شده است ، اما در کنار این ، کلیسای Amenaprkich جادارتر است و دارای پنجره هایی به شکل گرد است. در قسمت غربی کلیسا برج ناقوس وجود دارد. قسمت داخلی این کلیسا با تزئینات بسیار مختلف مزین شده است. در زمان اتحاد جماهیر شوروی ، کلیسا بسته شد و برج ناقوس در سال 1937 منفجر شد. در سال 1988 در زمان وقوع زلزله اسپیتاک ، کلیسا تقریباً کاملاً نابود شد اما رافائل ایگوویان شروع به کار مرمت کرد که هنوزهم ادامه دارد.

بنای یادبود وردان مامیکونیان در شهر گیومری

بنای یادبود وردان مامیکونیان در شهر گیومری

مکان دیدنی دیگر بنای یادبود وردان مامیکونیان است که به افتخار قهرمان ملی ارمنی ، حافظ اعتقاد مسیحی ، افتتاح شد که در 26 مه 451 در نبرد آوایار با ساسانیان ایرانی کشته شد. اسپاراپت (فرمانده ارشد) وردان مامیكونیان و سربازانی كه به همراه او كشته شده اند توسط كلیسای پاپ ارمنی تقدیس شدند. یکی از پیشنهاد های جذاب ما به مشتریان جهت سفر خاطره انگیز تور ایروان می باشد.

یکی دیگر از بناهای تاریخی دوره تزاری در تاریخ این شهر ، اسکندروپول یا قلعه سیاه است. قلعه به خوبی حفظ شده است. آن توسط بخش های نیم دایره ای ، قطعاتی از یک تانا قزاق و حومه نمایش داده شده است. عملکرد قلعه محافظت از مرزهای روسیه در برابر نیروهای پارسی و ترکیه بود. در قرن نوزدهم آن مرکز شهر گیومری بود. کاوش های زیر قلعه لایه های فرهنگی باستانی بیشتری را نشان داد. آن واقعیت را تأیید می کند که این قلعه در محل سازه ای با قدمت بیشتر(باستانی تری) ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *