گگارد ، ارمنستان

گگارد ، ارمنستان

در چند مایلی گارنی ، در امتداد رودخانه دره آزات تا شمال شرقی واقع شده است ، در دامنه ی آمفی تئاتر مانند صخره های شیب دار ، در میان طبیعت خشک و باشکوه ، صومعه گگارد یا گگارداوانک قرار دارد که به دلیل دیدنی های صخره ای آن مشهور است. آنجا جهت با شکل یک شیرماده روی پایه بلند نشان داده شده است و پس از آن ناگهان صومعه را مشاهده می کنید.

در واقع نیمی از مجموعه صومعه از سنگ گرانیتی ساخته شده است. نیمی دیگر شامل غارهای طبیعی است که از آنها به عنوان سلول ها استفاده می شد.

Geghard, Armenia

Geghard, Armenia

این صومعه در قرن چهارم (توسط احتمالاً) توسط اولین كاتولیک کشور ارمنستان – گریگوری و با نام ایریوانک تأسیس شد.

راهبان در آنجا پناهگاه و غذا به مسافرانی می دادند که شبانه از عبور از دره می ترسیدند.

آن بارها و بارها در معرض حملات اعراب و ترکهای سلجوقی قرار گرفت که در سال 923 آن را آتش زدند. همه بناهای اصلی صومعه سالم مانده اند.

Geghard, Armenia

Geghard, Armenia

Geghard, Armenia

در سده های دوازدهم و سیزدهم میلادی به برکت تلاش شاهزاده های ارمنی خانواده های زاکاریان و پروشیان سازه های جدید دینی بنا شده است. سپس صومعه، گگارداوانک- صومعه اسپیر نام گرفت . طبق افسانه ، سنت تادایوس ، اپل نیزه ای ، به اصطلاح نیزه سرنوشت، را آورده است که با آن سرباز رومی قلب مسیح صلیب شده را سوراخ کرده است (اکنون نیزه در پایتخت اول اچمیادزین نگهداری می شود).

Geghard, Armenia

Geghard, Armenia

Geghard, Armenia

سازه های صومعه توسط استحکامات نیرومند احاطه شده و از کلیسای اصلی – کاتوگیک ، دو کلیسای غار – آوازان و سنت مادر خدا و مقبره های شاهزاده ها تشکیل شده است. حیاط صومعه میزبان سلول ها ، سالن های غذاخوری ها و سایر اماکن است. قلمرو گگارد به چشمه آب مقدس معروف است. در پشت دیوارهای صومعه قدیمی ترین بنا – کلیسای شبه غاری سنت گرگوری قرن دوازدهم و همچنین تعدادی غار خاچکار وجود دارد. درختان نزدیک گگارد پوشیده از باندهای رنگی است. تور ارمنستان فرصت مناسبی برای سفر به این کشور زیبا می باشد.

Geghard, Armenia

Geghard, Armenia

Geghard, Armenia

فضای داخلی معابد و سلول های غنی از تزئینات و سنگ فرش ها ، مقبره خانواده های اشرافی و سایر شاهکارهای معماری زیرزمینی ، گگارد را شکوه یکی از مهمترین بناهای تاریخی قرار داده است ، که توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی معرفی شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.