معبد گارنی با تعدادی بنای تاریخی و معماری از دوران هلنیستی و اوایل مسیحی یک مکان قابل توجه است. برجسته ترین بنا در میان آنها معبد گارنی و قلعه ای با همین نام است. علاوه بر این ، ویرانه های کاخ سلطنتی و حمام های ساخته شده براساس روش رومی را در آنجا پیدا خواهید کرد. این موزه ذخیره در 5 هکتار در فاصله 28 کیلومتری ایروان واقع شده است. در سال 2011 این مجموعه جایزه بین المللی یونسکو-یونان ملینا مرکوری را دریافت کرد. با انتخاب تور ارمنستان از این کشور شگفت انگیز دیدن نمایید.

معبد گارنی

معبد گارنی

شاهکار واقعی و بی نظیر معماری هلنیستی در ارمنستان ، معبد بت پرستی خورشید ، گارنی است. این شهر یکی از باستانی ترین نقاط دیدنی کوتایک و کل ارمنستان است که از دوره بت پرستی سالم مانده است. مورخان ، بنای آن را به پادشاه ارمنی باستان تردت که مسیحیت را به عنوان مذهب رسمی در سال 301 پذیرفته است ، نسبت می دهند. گرچه بسیاری از دانشمندان معتقدند که این بنا در قرن اول میلادی ساخته شده است.

این معبد مطابق با معماری کلاسیک یونانی ساخته شده است و از نظر ظاهری بسیار شبیه به معبد مشهور آتنا در یونان است. نمای معبد توسط 24 ستون باریک تزیین شده که در پشت بام با سنگ فرش مثلثی تزیین شده است. پایه معبد یک بالکون بزرگ بازالت با پلکان گسترده ای است که به نما منتهی می شود. این معبد با اثاثیه ای باشکوه متمایز شده است.

تزئینات سنگی ، نقوش برجسته از زانو زدن چهره های انسانی در بالکن های همان معبد ، ستون های بازالت ، رخبام ، سرستون های تزئین شده با کنده کاری های مرتب با نشان های انگور ، انار و سایر عناصر تزئینات ارمنی باستان حکایت از بالا بودن درجه توسعه مجسمه سازی در ارمنستان باستان دارد.

مجسمه میترا در معبد گارنی

مجسمه میترا در معبد گارنی

هر از گاهی کاهنان نوعی عملکرد عرفانی را برای مجاهدین به نمایش می گذاشتند. در زمان معینی ، پرتوهای خورشید از طریق دیافراگم مربعی در سقف معبد روی سنگ صیقلی بزرگ جلوی معبد می افتد. پرتوهای خورشیدی که از سطح یکنواخت سنگ منعکس می شوند ، به سوراخ مربع در کف اتاق پر از آب یا روغن می رسند. پرتوهای بازتاب شده مجسمه میترا را به شدت روشن کرده و معجزه خورشید الهی را به مردم نشان می دهند. معبد گارنی

در سال 1679 ارمنستان در اثر زلزله ای شدید که بسیاری از ساختمان ها را نابود کرد ، لرزید. معبد خورشید نیز متحمل آسیب شد. قطعات آن در سراسر دره رودخانه آزات پراکنده شده است. اما در سالهای 1966-1976 این معبد به لطف متخصصان ماهر و ساکنان محلی که طی چندین سال ساختمان تخریب شده در دامنه های همجوار را جمع آوری کرده بودند ، مرمت شد. امروزه معبد خدای خورشید در شکل اصلی خود با عناصر مفقود جداگانه ای جایگزین شده با نمونه های جدید ترمیم شده است.

معبد روی تپه ای قرار دارد که با تاکستان احاطه شده است و از سه طرف با تنگه کوهستانی زیبا احاطه شده است. از آنجا شما می توانید دره عظیم آرارات را با قله های سفید آرارات ، دره رودخانه خارق العاده آزات و گردنه های صخره ای صورتی رودخانه گگاما را ببینید.

قلعه گارنی معبد گارنی

قلعه گارنی

قلعه گارنی یکی از شواهد بارز فرهنگ سده های دوره پیش از مسیحیان در ارمنستان است. آن در منطقه کوهستانی زیبا با چشم انداز فوق العاده واقع شده است. این قلعه در سده های 3 – 2 قبل از میلاد بنا شده است. بقایای یک قلعه عصر برنز در پایه دیوار پیدا شده است. سپس سنگ کاری بعدی به دنبال آن آمده است (نیمه اول قرن سوم قبل از میلاد). قسمت فوقانی این دیوار همان سنگ کاری است و مربوط به قرن اول میلادی است.

در زمان فرمانروایان سلسله های آرتاشید و ارشاکونی ، این دژ ساختار مهم دفاعی و همچنین اقامتگاه های تابستانی پادشاهان بود. این قلعه به شکل مثلثی (با زاویه حاد به سمت دره) و در ارتفاعی احاطه شده با دره عمیق از دو طرف واقع شده بود.

این قلعه از سنگ های بزرگ بازالت ساخته شده و با 12 برج مربعی تقویت شده است. طول کلی دیواره های 2/1 متری 314 متر است. حاکمان ارمنی عملاً آن را غیرقابل نفوذ ساختند. اما در 59 میلادی ارتش های رومی موفق به تخریب آن شدند. پادشاه ارمنی تردت قلعه را به طور کامل بازسازی کرد و معبد مشرک خورشید را به آن اضافه کرد.

کاخ و حمام موجود در معبد گارنی

کاخ و حمام موجود در معبد گارنی

معبدی که در قصر قلعه پیدا شده است با بقایای تزییناتی غنی در داخل و خارج بسیار جذاب است. در فاصله نه چندان دور از معبد ، حمام معمولی رومی ساخته شده در اواخر قرن 3 قرار دارد. معبد گارنی یکی از آنها کف موزاییکی دارد که با بهترین سنت های هنرهای زیبای ارمنستان باستان ساخته شده است. یکی از پیشنهاد های جذاب ما به مشتریان جهت سفر خاطره انگیز تور ایروان می باشد.

این یافته 1953 یک موزائیک 2/9*2/9 متر است. موزائیک سنگ قیمتی با ابعاد کوچک روی ملات تزئین شده بود. مرکز آن سر یک زن و یک مرد را به صورت مستطیلی با کلمات “اقیانوس” و “دریا” به یونانی نشان می دهد. زمینه موزاییک خدایان مختلف دریا و ماهی را به تصویر می کشد. این موزائیک از 15 نوع سنگ محلی از دره رودخانه آزات ساخته شده است.

کاخ دو طبقه و حمام های باستانی با موزائیک ها تنها در ویرانه ها سالم مانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *