موزه نسل کشی ارامنه دورتر از مرکز شهر ، در یکی از تپه های سبز ایروان ، موزه-موسسه نسل کشی ارامنه قرار دارد. این مکان خاطره جنایت وحشتناک قرن بیستم علیه ملت ارمنستان را جاودانه می کند. ساختمان اخیراً در سال 1995 افتتاح شده است. در كنار موزه ، یادبودی برای گرامیداشت قربانیان بی گناه ساخته شده است. اگرچه مکان بسیار غم انگیزی است ، همانطور که حکمت قدیمی می گوید: “اگر اشتباهات گذشته را فراموش کنیم ، احتمال زیادی وجود دارد که آنها را تکرار کنیم”.

درباره موزه نسل کشی ارامنه و علل وقوع این حادثه ی غم انگیز
راهنمای سفر به ایروان

درباره موزه نسل کشی ارامنه و علل وقوع این حادثه ی غم انگیز

در سالهای جنگ جهانی اول ، سربازان ترکیه عثمانی مرتکب جنایتی بزرگ- قتل عام- شدند . کشتار عمدی ارامنه توسط ترک ها از سال 1915 آغاز شد و چندین سال به طول انجامید (برخی واقعیت ها حاکی از آن است که تا سال 1923 بود). در این مدت ، بیش از 1/5 میلیون نفر از مردم ارمنستان کشته شدند (این از حدود 2 میلیون ارمنی بود که در آن زمان در قلمرو امپراتوری عثمانی ساکن بودند). نیم میلیون باقی مانده برای جستجوی پناهندگی جدید در کشورهای دیگر گریختند.

آغازگر اقدامات خونین دولت ترک های جوان بود. بعداً ، وقتی جامعه بین المللی آن را به عنوان یک عمل وحشتناک تشخیص داد و از آن به عنوان “بزرگترین جنایت علیه بشریت و تمدن” یاد شد. با انتخاب تور ارمنستان از این کشور شگفت انگیز دیدن نمایید.

موزه نسل کشی ارامنه دلایل

دلایل نسل کشی

با آغاز جنگ جهانی اول ، دولت ترک های جوان نگران تضعیف امپراتوری عثمانی بودند و تصمیم به ایجاد یک امپراطوری عظیم ترک گرفتند که از چین آغاز شود و به قفقاز از جمله کل آسیای میانه ختم شود. ترک ها در برنامه های خود مشروعیت همه ملل کوچکتر را داشتند ، آنها را به مسلمان کردند و سنت های خود را گسترش دادند. جمعیت ارمنستان یکی از موانع تحقق برنامه آنها بود.

نفرت ترک ها نسبت به ارامنه از این نبود که آن ها مسیحیت را تصدیق می کردند. عامل اصلی یک رویداد چیز دیگری بود. در طول جنگ جهانی اول ، در نبرد ساریکامیش ، ترکها متحمل شکست از روسیه شدند. بیشتر تحت تأثیر این واقعیت بود که ارامنه در کنار روسها می جنگیدند و به آنها در نبرد کمک می کردند. امپراتوری عثمانی ارمنیان را خیانتکار اعلام کرد و از آنها انتقام خواهد گرفت که  بعداً  این کارعملی شد. یکی از پیشنهاد های جذاب ما به مشتریان جهت سفر خاطره انگیز تور ایروان می باشد.

درباره موزه نسل کشی ارامنه

درباره موزه نسل کشی ارامنه

موزه نسل کشی ارامنه 80 سال پس از واقعه غم انگیز تأسیس شد. بنای دو طبقه بر روی تپه ساخته شده است که بخش اعظم آن در زیر زمین است که به نوعی با محل دفن ارتباط دارد. سازه داخلی آن تمثیل چاه های جهنم است. سقف بنا یکنواخت است و منظره ای زیبا از دره آرارات را به نمایش می گذارد.

طبقه اول موزه شبه زیرزمین است. آن متشکل از محل های اداری و مهندسی و فنی است. همچنین یک کتابخانه ، آرشیو اسناد مربوط به آن دوره ، ذخیره سازی آثار و سالن همایش برای 170 نفر وجود دارد. نمایشگاه موزه در طبقه دوم قرار دارد که از سه سالن تشکیل شده و مساحت آن 1000 متر مربع است. بازدید کنندگان در آنجا عکس ، اسناد ، انتشارات ، کتاب ها و سایر موارد مرتبط با نسل کشی را پیدا می کنند. نه تنها توریست ها بلکه محلی ها نیز برای احترام به یاد گذشتگان خود از این مکان بازدید می کنند.

ماموریت این موزه شناساندن نسل کشی ارمنی ها به عنوان اقدامی غیرقابل قبول و وحشتناک است که به عنوان اقدامی مهم در جلوگیری از تکرار چنین فاجعه هایی در آینده نه تنها در ارمنستان بلکه در کل جهان خدمت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *