آرام خاچاطوریان آهنگساز موسیقی کلاسیک است و در همه گوشه و کنار دنیا بازی کرده است. یونسکو وی را به عنوان یکی از آهنگسازان مشهور قرن بیستم ارمنستان معرفی کرد. با انتخاب تور ارمنستان از این کشور شگفت انگیز دیدن نمایید.

یکی از جذابیت های ویژه ایروان خانه-موزه آرام خاچاتوریان است. در اینجا خاطره این آهنگساز محبوب ارمنی و نبوغی که سهم بزرگی در میراث فرهنگی جهان داشته است را پیدا خواهید کرد. این موزه در عمارتی واقع شده است که برادر آهنگساز ، واژیناک خاچاتوریان به همراه خانواده خود در آنجا زندگی می کرد.

آرام اغلب هنگام بازدید از ایروان در خانه خود می ماند. این مکان پس از درگذشت وی در سال 1982 به موزه تبدیل شد. آنجا گل های زیبایی وجود دارد که در باغ داخلی عمارت رشد کرده اند و فواره آبی که توسط معماران گورزادیان و بارسگیان به منظور احترام به 105 سالگی این آهنگساز بزرگ به موزه اعطا شده است. موسیقی دلربا ایجاد شده توسط استاد همیشه در این خانه پخش می شود.

نمایش وسایل شخصی آرام خاچاطوریان در موزه

نمایش وسایل شخصی آرام خاچاطوریان در موزه

این موزه ها یک کت دامن گرد مخصوص مواقع رسمی ، نامه ها ، عکس ها و بسیاری موارد شخصی دیگر خاچاتوریان را به نمایش گذاشته اند که توسط پسرش کارن به موزه اهدا شده است. این موزه همچنین تعداد زیادی از آثار آهنگساز ، نسخه های خطی وی و سایر اسناد مهم را در کتابخانه نگه می دارد و مجموعه ضبط همچنان به جمع آوری سایر سوابق موسیقی کلاسیک و معاصر ادامه می دهد. علاوه بر این ، این موزه می تواند در مورد مجموعه نمایش داده شده از آلات موسیقی منحصر به فرد به خود ببالد.

برخی از آثار موزه برای حضور در آنجا مسیری طولانی را طی کرده اند. تاریخچه پیانوی بزرگ در موزه آرام خاچاتوریان غیر معمول و جالب است. در سال 1957 ، خاچاتوریان برای تور کنسرت به برزیل سفر کرد. مسیحی مشهور آن زمان تیگران مستدجیان در سن پائولو زندگی می کرد ، که آرزوی ملاقات با خاچاتوریان را داشت. مستدجیان آهنگساز را برای پذیرایی ویژه که به افتخار وی ترتیب داده بود ، به خانه خود دعوت کرد. به هر حال هیچ پیانو در خانه مستدجیان وجود نداشت ، اما آرزو داشت آهنگ های این استاد را بشنود. بدین ترتیب ، مستدجیان بلافاصله پیانو مارک “Pleyel” را خریداری کرد ، و خاچاتوریان چند قطعه از قطعات خود را اجرا کرد و پس از تشویق های مداوم (او به سادگی نمی خواست به ساز آسیب برساند)

آرام خاچاطوریان

سرنوشت پیانو

در پایان ، پیانو به عنوان بخشی از جهیزیه برای دختر تیگران مستدجیان به آرژانتین فرستاده شد ، اما در سال 1988 به موزه آرام خاچاتوریان اهدا شد و از آن زمان به عنوان یک آثار دائمی موزه تبدیل شده است.

این موزه بطور منظم میزبان مراسمات موسیقی ، جلساتی با چهره های برجسته فرهنگ و نمایشگاه های مختلف است. جدا از آن ، یک مسابقه موسیقی به نام آهنگساز برگزار می شود که هر دو سال یک بار در سالن کنسرت مجلسی خانه-موزه برگزار می شود. اگر در ایروان هستید و خود را خیلی از میدان مرکزی دور نکردید ، حتما از این موزه جالب و دنج متوقف شویدبازدید کنید. یکی از پیشنهاد های جذاب ما به مشتریان جهت سفر خاطره انگیز تور ایروان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *