غار کارائین (در ترکی Karain Mağarası) یکی از مکانهایی است که دارای اهمیت تاریخی زیادی است و برای مسافرت به استقامت زیادی نیاز دارد. علاوه بر این ، اطلاعات گسترده در مورد ماقبل تاریخ و تصور زنده به منظور درک کامل تجربه لازم است. این غار که در نزدیکی آنتالیا واقع شده است ، حداقل برای 25000 سال به طور مستمر در سکنت اجداد انسان مدرن قرار داشته و بزرگترین غار ترکیه است که در آن آثاری از فعالیتهای ماقبل تاریخ بشر یافت شده است.

غار کارائین + عکس، آدرس و هر آنچیز که پیش از رفتن به این مکان باید بدانید

تاریخچه غار کارائین

قدیمی ترین آثار شغلی انسان که در غار کارائین کشف شده است به اوایل پارینه سنگی یعنی حدود 200000 سال پیش بر می گردد. قطعه جمجمه انسان غارنشین یافت شده در غار به این دوره مربوط است. محققان توانستند تداوم حضور انسان در غار را برای مدت بیش از 25000 سال  از بین النهرین ، ازعصر نوسنگی و عصر مس  تا عصر برنز تأیید كنند. در عصر آهن و به طور دقیق تر ، در زمان استعمار آسیای صغیر توسط یونانی ها ، این غار احتمالاً به عنوان یک زیارتگاه مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت ، همانطور که از تزیینات حک شده در صخره جلوی ورودی غار مشهود است.

در داخل غار تیغه های سنگ چخماق  ، اسکریپرها و سر تیرها از دوره های پارینه سنگی و نوسنگی پیدا شده اند. در لایه های بعدی برخی از مجسمه های ساخته شده از سنگ و استخوان یافت شده است. یافته های مربوط به دوره نوسنگی ارتباطات با فرهنگ هاکلار را نشان می دهد. توجه محققان به خصوص به حکاکی صورت انسان ، که از نظر سبکی شبیه به محصولات فرهنگ ناتوفیان بود که در دوره میانه سنگی در منطقه فلسطین شکوفا شد ، جلب شد. این کشف ممکن است نشانگر روابط تجاری بین جمعیت جنوب آسیای صغیر و فلسطین باشد.

استخوان های موجود در غار کارائین

استخوان های موجود در این غار

بسیاری از استخوان های انسان ، متعلق به انسان غارنشین و انسان ساپینس ، در غار کارین یافت شده اند. علاوه بر این ، بسیاری از استخوان های حیوانات از جمله قطعات اسکلت خرس غار ، فیل ، کرگدن و اسب آبی  شناسایی شده اند . به نظر می رسد استخوان های آخر این گونه ها ، همراه با صدف های بی مهرگان ، این تئوری را تأیید می کنند که جلگه ای که جلوی غار وجود دارد ، قبلاً توسط یک دریاچه زیر آب رفته است. یافته های غنی از غار کارائین اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد گیاهان ، جانوران و آب و هوایی که در دوره ماقبل تاریخ در این منطقه رواج داشته است ، فراهم می کند.

مطالب مرتبط : تور آنتالیا

تحقیقات باستان شناسی انجام شده در غار کارائین

تحقیقات باستان شناسی انجام شده در غار کارائین

اولین محقق مجذوب غار کارائین شد کسی که اکتشاف خود را آغاز کرد ، پروفسور اسماعیل کلیچ کوکتن( İsmail Kılıç Kökten) از دانشگاه آنکارا (در ترکی Ankara Üniversitesi ) بود. دور اول کار به سرپرستی وی از سال 1946 تا 1958 به طول انجامید. در دور دوم تحقیق ، از سال 1967 تا 1973 ، وی با استاد ایشین یالچانکایا(Işın Yalçınkaya) که متخصص پیش از تاریخ است ، همراه شد. آخرین مطالعات انجام شده در غار کارائین ، این بار به رهبری یالچانکایا ، از سال 1985 تا 2008 و با همکاری دانشگاه لیژ در بلژیک انجام شد.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

غار کارائین در کجا واقع شده است؟

این غار در کجا واقع شده است؟

غار کارین ، همچنین به عنوان غار سیاه معروف است ، در دامنه کوه سام داغ ، در ارتفاع 390 متر از سطح دریا واقع شده است. ورودی غار در حدود 100 متر بالاتر از دشت تراورتن واقع شده است که احتمالاً در دوره پلیستوسن دریاچه بوده است. غار خود از سه اتاق اصلی و بزرگ تشکیل شده است که توسط دیوارهای کلسیت از هم جدا شده و توسط راهروهای باریک و بادگیر به هم وصل شده اند. اتاق های داخلی با استالاکتیت ها و استالاگمیت ها تزئین شده اند.

در ورودی غار می توانید  آثار کارهای باستانی که اخیراً در اینجا انجام شده است را مشاهده کنید. کوهنوردان به راحتی می توانند متوجه شوند که زمین خارج از غار هنوز با قطعات سنگی ، که محصول جانبی تولید ابزار سنگی هستند ، پوشیده است. با این حال ، توجه داشته باشید که جمع آوری چنین یادگاری ها توسط مقامات ترکیه کاملاً ممنوع شده و مجازات شدیدی دارد. قبل از ورود به غار ، در دامنه ی کوه ، سوله های مختلف و کتیبه های یونانی را می بینید. آنها بقایای زیارتگاه مذهبی از دوره استعمار هستند.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

اتاق های موجود در این غار

علاوه بر این ، در داخل غار کارائین ، چندین اتاق وجود دارد که می توانید از آنها بازدید کنید و سعی کنید تصور کنید که مردم ماقبل تاریخ، هزاران سال پیش در اینجا زندگی می کردند. مزایای سکونت  در غار زیاد بود: اول از همه درجه حرارت در غار نسبت به بیرون کمتر تغییر می کند و هوای خنک مطبوعی در تابستان و هوای گرم در زمستان را فراهم می کند. جلگه ای که در پای کوه امتداد دارد ، یک زمین حاصلخیز و در حال حاضر قابل کشت است که در زمان های قدیم منبع غذایی عالی برای شکارچیان و بعداً برای اولین کشاورزان بوده است.

حتی امروزه نیز به وضوح قابل مشاهده است که این منطقه به شدت برای کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این ، به دلیل اینکه این غار در یک شیب تند قرار دارد ، از محافظت بسیار خوبی در برابر حملات دشمنان برخوردار می شد – مهاجمان برای ساکنان غار به وضوح قابل رویت بودند ، و مدافعان می توانستند به راحتی صخره هایی راروی مهاجمانی مجبور به صعود بودند پرتاب کنند.

بازدیدکنندگان غار کارائین چه نکاتی را باید در نظر بگیرند

بازدیدکنندگان غار کارائین چه نکاتی را باید در نظر بگیرند

بسیاری از اشیاء یافت شده در غار هم اکنون در موزه باستان شناسی آنتالیا به نمایش گذاشته شده اند و بازدید از این موزه پس از سفر به غار کارین بسیار توصیه می شود. مجموعه غنی از یافته های غار کارائین را می توان در موزه تمدن های آناتولی در آنکارا نیز مشاهده کرد. برخی اشیاء کوچک ، عمدتا استخوان ها و دندانهای حیوانات ، در موزه ای کوچک در نزدیکی ورودی غار در معرض دید قرار داده شده اند.

هزینه ورود به غار کارائین برای هر نفر 5 TL  است. غار کارائین روزانه از 9 صبح تا 7 عصر (در زمستان تا 5 عصر) برای بازدید کنندگان باز است. از غرفه بلیط ، واقع در کنار پارکینگ ، یک مسیر شیب دار و صخره ای به سمت ورودی غار منتهی می شود. لازم است که از کوه بالا روید و مسیر توسط درختان سایه دار نشده است ، بنابراین از ضد آفتاب ، آب بطری و پوتین های کوه نوردی استفاده کنید.

یک سیستم روشنایی در غار نصب شده است ، اما خیلی خوب کار نمی کند ، بنابراین می توان انتظار کمبود ناگهانی نور را داشت. بهترین توصیه ما این است که چراغ قوه بیاورید. کف غار خیس و لغزنده است ، بنابراین با دقت پیاده روی کنید. گذرگاه های باریک بین محفظه های غار برای افرادی که از بیماری ترس از فضای تنگ و محصور رنج می برند مناسب نیست.

غار کارائین طزز

مسیر پیش روی گردشگران برای رسیدن به غار

غار کارائین در 35 کیلومتری شمال غربی آنتالیا ، در نزدیکی روستای یاشیا واقع شده است. رسیدن به آنجا با وسایل حمل و نقل عمومی امکان پذیر نیست ، بنابراین گزینه های حمل و نقل موجود به اجاره ماشین یا گرفتن تاکسی محدود می شود. بازدید از این غار را می توان به راحتی با سفر به شهر باستانی ترمسوس که در 20 کیلومتری جنوب غربی واقع شده است ، ترکیب کرد.

با اتومبیل: از مرکز آنتالیا جاده D650 را به بوردور(Burdur) بروید. پس از رانندگی 25 کیلومتری از مرکز آنتالیا به سمت چپ ، یعنی به سمت غرب بپیچید. خروجی مناسب به طور واضح نشانه گذاری شده است. این سفر را با رانندگی در امتداد خیابان کارین (در ترکی Karain Caddesi) ادامه دهید که شما را مستقیم به پارکینگ زیر غار منتقل می کند. غار کارائین

از طرف دیگر ، می توانید جاده D350 را از آنتالیا به دنیزلی طی کنید و درست پس از 26 کیلومتر به راست بپیچید. این غار در 11 کیلومتری این تقاطع ، در جهت شمال غربی واقع شده است.

با تاکسی: هزینه سفر از آنتالیا حدود 130 TL است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *