موزه خانه آتاتورک موزه ای است که هدف از آن گرامیداشت بازدید از آنتالیا اولین رئیس جمهور جمهوری ترکیه در دهه 30 قرن 20 است. اگرچه ساختمان فعلی فقط ماکت خانه ای است که در واقع آتاتورک  در آن اقامت داشته است ، اما نمایشگاه های داخل آن ممکن است خصوصاً در مورد نگرش ترک ها به آتاتورک و دیدگاه وی بسیار روشنگر باشد.

موزه خانه آتاتورک در آنتالیا + تصاویر این مکان دیدنی

موزه خانه آتاتورک آنتالیا

مصطفی کمال آتاتورک برای اولین بار در مارس 1930 با یک دلیل بسیار مهم وارد آنتالیا شد – او فقط در ازمیر اقامت داشت ، اما هوا بسیار سرد بود ، بنابراین تصمیم گرفت برای گرما و آفتاب به جنوب برود.

برنامه سفر رئیس جمهور از طریق ایسپارتا و بوردور طی شد و او در تاریخ 6 مارس  از طرف Kepez  به آنتالیا و سپس یک شهر جداگانه و اکنون منطقه ای از آنتالیا وارد آنتالیا شد. اگر تاکنون در این مسیر حرکت می کنید ، در حالی که از سفر به پاموکاله به ساحل دریای مدیترانه بازگشتید ، حتما مکانی را پیدا کنید که جاده به سمت چپ بپیچد.

قیمت تور آنتالیا این روزها مناسب است پس توصیه می کنیم به این شهر سفر کنید

با یادآوری سفر آتاتورک ، با یک منظره کاملاً غیرمعمول مواجه می شوید. دیوار صخره کنار جاده به شکل صورت وی حک شده است که در کنار آن آبشارهای آبی در یک صخره قرار دارند و در آن طرف بنای یادبود معروف ترین کلماتی که آتاتورک درباره آنتالیا گفته است نوشته شده است: “بدون شک ، آنتالیا زیباترین مکان جهان است! ”

استقبال اهالی آنتالیا از موزه خانه آتاتورک

استقبال اهالی آنتالیا از موزه خانه آتاتورک

در آنتالیا آتاتورک با شور و نشاط مورد استقبال اهالی آن قرار گرفت. در طول مسیر ، از Kepez به مرکز ، مردم صف کشیدند تا با چشمان خود رهبر بزرگ را ببینند. این شادی بسیار عالی بود که به عنوان یک هدیه بزرگداشت آتاتورک یک ویلا کامل برای خودش دریافت کرد. از بالکن آن سخنرانی کرد و ابراز قدردانی کرد. با این حال او مدت زیادی در این خانه نماند ، زیرا در 12 مارس تصمیم به بازگشت به آنکارا گرفت.

در طول اقامت در آنتالیا آتاتورک وقت خود را صرف بازدید از موزه ها و ویرانه های شهرهای باستانی و در کمال تعجب از اراضی مزرعه کرد – به سختی کسی می داند که کشاورزی و زراعت بعداً سرگرمی او در زندگی شد-. او همچنین به عنوان بخشی از یک برنامه فشرده به آسپندوس آمد و در آنجا تحت تاثیر وضعیت اسفناک تئاتر رومی قرار گرفت.

بازدید کمال پاشا از موزه ها و مراتع کشاورزی

بازدید کمال پاشا از موزه ها و مراتع کشاورزی

توبیخ رئیس جمهور درباره این وضعیت به سرعت نتیجه مثبتی به همراه آورد ، زیرا تئاتر ترمیم و با سازماندهی کنسرت ها و سایر برنامه های فرهنگی درست شد.

به جز یک بازدید کوتاه از آنتالیا در طی یک سفر دریایی با قایق  بخار از Silifke ، آتاتورک برای دومین بار در فوریه سال 1935 به این شهر آمد. این بار رئیس جمهور با قایق به بندر رفت و  شب را در ویلا سپری کرد و عصر روز بعد  به Taşucu رفت. در کل او تنها هفت شب را در خانه خود در این شهر گذراند.

موزه خانه آتاتورک پس از مرگ آتاتورک در سال 1938 ویلا وی در آنتالیا به موسسه ای برای دختران تبدیل شد. در سال 1984 این ساختمان به وزارت فرهنگ و گردشگری تور ترکیه داده شد تا آن را به موزه تبدیل کند. متأسفانه ، این تصمیم همزمان با بازسازی برنامه ریزی شده در جاده های شهر بود و ساختمان ویران شد تا راهی برای گسترش خیابان ایشکلار فراهم شود. این ویلا بعداً دورتر از جاده ساخته شد و در سال 1986 به عنوان موزه برای عموم باز شد.

مشخصات ساختمان خانه موزه آتاتورک

مشخصات ساختمان این بنا

ویلا یک خانه دو طبقه است و دارای یک اتاق نشیمن ، حمام ، آشپزخانه و چندین اتاق دیگر است که در طبقه همکف واقع شده است. هفت اتاق ، از جمله یکی با بالکن ، در طبقه دوم وجود دارد. امروز ، در طبقه همکف ، نمایشگاه کلیپ ها و عکس های روزنامه اختصاص داده شده به بازدیدهای آتاتورک در آنتالیا وجود دارد.

در طبقه اول اتاق خواب ریاست جمهوری و دو دفتر بازسازی شده است. علاوه بر این ، مجموعه بزرگی از تمبرهای پستی ، سکه ها و تمبرهایی وجود دارد که تصویر رئیس جمهور را دارند. هسته اصلی این نمایشگاه شامل موارد شخصی (شامل لباس و کفش) است که متعلق به آتاتورک بوده است. آنها از آنیتکبیر – مقبره آتاتورک در آنکارا به آنتالیا منتقل شدند.

چطور به موزه خانه آتاتورک برویم؟

مطالب مرتبط :مهاجرت به ترکیه

چطور به موزه خانه آتاتورک برویم؟

موزه خانه آتاتورک در Işıklar Caddesi واقع در مرکز آنتالیا واقع شده است. با تراموا می توان به آن رسید – خط Nostalji Tramvay درست از کنار موزه عبور می کند و نزدیکترین توقفگاه  Belediye نام دارد.

با پیاده روی می توانید هنگام قدم زدن در پارک Karaalioğlu یا بازدید از منطقه Kaleiçi از موزه دیدن کنید. فاصله از دروازه هادریان تا موزه خانه آتاتورک تنها 500 متر است.

نکات بازدید :

این موزه بجز دوشنبه هر روز برای بازدید کنندگان باز است. از آوریل تا اکتبر ، از 9 صبح تا 7:30 بعد از ظهر و در زمستان – از 8:30 صبح تا 5:30 بعد از ظهر باز است. ورود به موزه رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *