دروازه هادریان زیباترین بنای تاریخی آنتالیا بدون شک دروازه یادبود منتهی به Kaleiçi است. آن را دروازه هادریان (درترکی Hadriyanüs Kapisi) یا دروازه سه گانه (درترکی kçkapılar) می نامند. نام اول یادبودی از تاریخ باستانی این شهر است ، هنگامی که ، در قرن دوم میلادی ، توسط امپراطور روم هادریان مورد بازدید قرار گرفت ، در حالی که اصطلاح دوم مربوط به ظهور بنای تاریخی ای است که دارای سه طاق است.

تاریخچه دروازه هادریان آنتالیا

تاریخچه دروازه هادریان آنتالیا

دروازه هادریان در سال 130 میلادی به منظور گرامیداشت بازدید امپراتور هادریان در آتالیا (Attaleia) ساخته شد ،  که امروزه به آنتالیا شناخته می شود. آن در دیوارهای اطراف شهر گنجانیده شده و به دروازه اصلی شهر تبدیل شد.

داستان های خارق العاده ای درباره دروازه گفته می شود ، مانند ماكدا ، ملكه شبا ، كه در راه خود برای دیدار با پادشاه سلیمان از وسط دروازه آمد و سپس در آسپندوس استراحت كرد . با این حال ، هیچ ذره ای از حقیقت در آن وجود ندارد ، زیرا این وقایع ، حتی اگر واقعی بوده اند ، در قرن دهم قبل از میلاد اتفاق افتاده اند ، و بنابراین مدت ها قبل تر از ساخت دروازه اتفاق افتاده اند.

دو برج ، که در دو طرف دروازه ایستاده اند ، از دوره های مختلف تاریخ آمده اند. برج جنوبی (برج سمت چپ که رو به بلوار آتاتورک است) از دوران روم است ، اما احتمالاً این بنا به طور مستقل از دروازه ساخته شده است. به نظر می رسد ویژگی معماری برج تأییدی برای این نظریه باشد. این سازه برج جولیا سانکتا نامیده می شود و ریشه های کهن آن توسط یک کتیبه سنگی تصدیق شده است.

برج شمالی این بنا در دوره ی سلجوقی

برج شمالی این بنا در دوره ی سلجوقی

برج شمالی (در سمت راست) در زمان سلطنت سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد اول ، یعنی در نیمه اول قرن سیزدهم میلادی ، بازسازی شد. تنها پایین ترین قسمت آن از زمان روم حفظ شده است. همچنین یک کتیبه بر روی این برج وجود دارد که به زبان ترکی قدیمی ، اما به خط عربی نوشته شده است.

دروازه هادریان توسط فرانسیس بیوفورت برای دنیای غرب کشف شد که در سال 1817 توصیفات آن را در دفتر خاطرات سفرش در سواحل جنوبی آسیای صغیر منتشر کرد. این متن حاوی اطلاعاتی در مورد قسمت بالاتر دروازه است. با این وجود ، بعداً در قرن نوزدهم از بین رفت ، زیرا سایر بازدید کنندگان اروپایی از آنتالیا ، چارلز تگزیر (در دهه 30 قرن 19) و لنكورونسكی ، دیگر نتوانستند ظاهر دقیق آن را توصیف كنند.

 

وضعیت فعلی بنای دروازه هادریان

وضعیت فعلی بنای دروازه هادریان

این بنای تاریخی به لطف شرایط ویژه ای که داشت، به خوبی حفظ شده است. همان محقق همچنین توضیحات دقیقی از کل سازه قابل رویت و نقشه ها و نقاشی های دقیق آن ، ساخته شده توسط همراهش ، جورج نیمان داده است.

اگرچه ممکن است باورش سخت باشد ، اما نمایش کل دروازه هادریان و نوسازی آن تنها در دهه 50 قرن بیستم ، یعنی بیش از 60 سال پس از بازدید لنکورونسکی صورت گرفت. در حال حاضر ، آن یکی از مکان های برجسته بازدید از آنتالیا است و مکانی است که تقریباً هر توریستی می خواهد از آن عکس یادگاری بگیرد.

معماری این بنا

دروازه هادریان شبیه یک طاق برج معمولی رومی است. سه دروازه طاقدار آن با اندازه یکسان – 4.15 متر عرض و 6.18 متر طول ، تا بالای طاق اندازه گیری شده است. کل سازه از سنگ فرش باستانی تا بالای ستون بیش از 8 متر ارتفاع دارد.

جلو و عقب دروازه هر دو به صورت نما تزئین شده اند که هر یک از آنها از چهار ستون تشکیل شده است. این بنای یادبود به استثنای شاخه های ستون گرانیتی از مرمر سفید ساخته شده است .

تزئینات موجود در بالای ستونها که در دو طرف دروازه امتداد دارد ، دارای ارتفاع 1.28 متر است و شامل یک شاه تیر، یک حاشیه زینتی کوچک با نقوش گل و یک قرنیزاست. دکوراسیون غنی از قرنیز سر شیرها را نشان می دهد. طاق های استوانه شکل در سرتاسر گذرگاه طاق دار تزئین شده اند که هر یک از آنها تزئینات مشخصی – نقوش گل و گلاب- دارد .

مسیر رسیدن به این بنا

مسیر رسیدن به این بنا

دروازه هادریان در بلوار آتاتورک ، در مرکز آنتالیا قرار دارد. می توان با پیاده روی از وسط منطقه تاریخی Kaleiçi یا با تراموا به آنجا رسید. خط تراموا (به نام تراموای نوستالجی) درست از کنار بنای تاریخی عبور می کند ، و ایستگاه پیاده شدن، هادریان نام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *