مسجد یولی مناره سالانه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی هر ساله  از مسجد یولی مناره Yivli Minare ، مسجد علاءالدین به خاطرمعماریش دیدن می کنند. این مسجد که توسط سلطان کیقباد اول سلجوک آناتولی(Anatolian Seljuk Sultan Kayqubad I) ساخته شده است ، یکی از پربازدیدترین آثار تاریخی در استان آنتالیا است.

مسجد یولی مناره مکانی شگفت انگیز که حتما باید از آن بازدید نمایید

نمای بیرونی مسجد یولی مناره

اولین آثار باستانی ترکی و اسلامی این شهر نام خود را از نمای بی نظیر بیرونی تشکیل شده از شیارها، گرفته است. مسجد یولی مناره که به عنوان نماد آنتالیاسپور نیز استفاده می شود ، در این شهر که هر ساله میزبان تقریباً 15 میلیون گردشگر داخلی و خارجی است ، جلب توجه می کند.

این مسجد و اطراف آن تقریباً توسط 750،000 بازدید کننده بازدید می شود که 400000 نفر آنها خارجی هستند. خدمات راهنمای انگلیسی و آلمانی ارائه می شود و سرپرستان حجاب و دامن ارائه می دهند تا بازدید کنندگان بتوانند متناسب با آداب و رسوم مسجد باشند.

“برخی پس از آنچه شاهد آن هستند به اسلام گرویده اند” قیمت تور ترکیه را از ما بخواهید.

سخنان مفتی اعظم آنتالیا در ارتباط با این مسجد

سخنان مفتی اعظم آنتالیا در ارتباط با این مسجد

مفتی آنتالیا عثمان آرتان با آژانس آنادولو (AA) صحبت کرد و خاطرنشان کرد: این مسجد به دلیل ساختار هشت ضلعی و سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی گردشگران را به خود جلب می کند.

از آنجا که تقریباً 400000 گردشگر خارجی هر سال از این مسجد بازدید می کنند ، آرتان گفت که آنها تصمیم گرفتند کتاب های راهنمایی را ارائه دهند که به زبان های خارجی می توانند اطلاعاتی در مورد مسجد ارائه دهند. این مسجد همچنین بروشورهایی را به زبانهای انگلیسی ، آلمانی و روسی ارائه می دهد. از آنجا که آنتالیا با نقاط تاریخی و توریستی خود در ارتقاء ترکیه در عرصه بین المللی نقش بسزایی دارد ، آرتان گفته است که این مسجد نمادی شناخته شده در جهان است.

وی با بیان اینکه این مسجد از فضای بی نظیری برخوردار است و افزود: برخی از آنها تحت تأثیر این مسجد قرار گرفته و به اسلام گرویده اند. این روزها که سفرها افزایش پیدا کرده قیمت تور آنتالیا بدلیل استقبال کاهش داشته شما می توانید با رزرو یکی از تورها سفری خاطره انگیز به این مکان داشته باشید.

 

ساختمان های اطراف مسجد یولی مناره

مصطفی ارول ، یکی از مؤذن های مسجد ، اضافه کرد: یک مدرسه ، یک مقبره و یک Mevlevi در اطراف این مسجد به عنوان یک مجتمع اجتماعی ساخته شده است. ارول گفت: “ما قرآن را نیز به عنوان هدیه، می دهیم. بروشورهایی که  به عنوان اعلامیه های اسلامی و با راهنمایی به زبان انگلیسی تهیه شده اند ، اسلام را معرفی می کنند ، در حیاط مسجد ارائه می شوند.”

مطالب مرتبط: مهاجرت به ترکیه

مسجد Yivli Minare

این مسجد به خاطر مناره شیشه دار خود که نمایانگر نوع خاصی از معماری ترکی آناتولی است ، معروف است. این بنا یکی از اولین بناهای اسلامی در شهر بوده و اثری سلجوقی از قرن 13 است. آن یکی از بهترین نمونه های تمدن مسجد گنبدی آناتولی است. این بنا به صورت مستطیل شکل در سطح مقطع و نیم کره ساخته شده است و دارای شش گنبد است و طبق کتیبه ای که بر روی درب ورودی قرار دارد ، توسط Mehmet Beg از Hamitoğulları در سال 1372 بازسازی شده است.

از ویرانه های باستانی در معماری آن استفاده شده است ، و ویژگی دیگر سیستم گرمایش و سرمایش است که مطابق با شرایط  در آن زمان ساخته شده است. این سیستم گرما را در یک دیوار پنجره حفظ می کند. عبور آب  از تونل های زیر مسجد باعث خنک شدن در تابستان و گرم شدن در زمستان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *