موزه آنتالیا از زمان عصر دیرینه پارینه سنگی(Paleolithic) تا امروز ، منطقه آنتالیا همیشه پر از سکنه است. از آنجا که نامهای این منطقه در ایلیاد هومر ذکر شده است ، بدیهی است که یک قوم بومی به نام پامفیلیو در این منطقه  در حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح زندگی می کرده است. بعداً این منطقه تحت حاکمیت پادشاهی لیدیان ، پارس ها و اسکندر بزرگ قرار گرفت.

تاریخچه ای کوتاه درباره آنتالیا

قسمت غربی پمفیلیا توسط پادشاه آتالوس دوم پرگنون در قرن 2 قبل از میلاد تصرف شد و پادشاه شهری در سواحل غربی دریای مدیترانه تأسیس کرد و شهررا “آتالیا” ، آنتالیا امروزی نامید. این شهر پس از مرگ آتالوس سوم و با شروع امپراتوری بیزانس از قرن 4 تحت کنترل امپراتوری روم قرار گرفت. از زمان تسخیر سلجوقیان این شهر در سال 1207 ، دوره ترکی – اسلامی آغاز شد و این منطقه تحت حاکمیت دولت عثمانی تا پایان قرن 14 میلادی قرار گرفت.

موزه آنتالیا مکانی که قبل از مرگ حتما باید ببینید + تصاویر

تاریخچه ای کوتاه درباره موزه آنتالیا

در اواخر جنگ جهانی اول ، در زمانی که آنتالیا تحت اشغال ارتش ایتالیا بود ، باستان شناسان ایتالیایی شروع به بردن گنجینه های باستان شناسی کشف شده در مرکز یا اطراف آن به سفارت ایتالیا کردند. برای جلوگیری از این ابتکارات ، سلیمان فیکری بیگ ، معلم سلطانی ، در سال 1919 به فرمانداری استانی آنتالیا مراجعه کرد و خود را به عنوان افسر داوطلبانه آثار باستانی منصوب کرد و ابتدا با جمع آوری آنچه در مرکز شهر مانده بود ، موزه آنتالیا را تأسیس کرد.

تاریخچه ای کوتاه درباره موزه آنتالیا

 

نخستین ساختمان این موزه

موزه آنتالیا ابتدا در سال 1922 در مسجدعلادین فعالیت می کرد توصیه می کنیم به راهنمای تور آنتالیا بگویید شما را به این موزه راهنمایی کند ، سپس در مسجد ییولی(Yivli) از سال 1937 شروع به کار کرد و سپس در سال 1972 به ساختمان فعلی خود منتقل شد. این بنا در سال 1982 برای طیف گسترده ای از اصلاحات و مرمت ها  بسته شد. آن مطابق با یک رویکرد مدرن برای یک موزه دوباره سازمان دهی شد و در آوریل 1985 پس از مرمت ها و اصلاحات جلوه توسط اداره کل اشیاء باستانی و موزه ها ، در آوریل 1985 افتتاح شد.

این موزه شامل 13 سالن نمایش ، بخش کودک و گالری های باز است. به طور کلی فقط  اشیاء متعلق به منطقه  به صورت زمانی و مطابق با موضوعاتشان ارائه می شوند.

نخستین ساختمان این موزه

 

تاریخچه طبیعی و سالن های ماقبل تاریخ

علاوه بر سه ویترین نمایش ، که در آن فسیل های دوره های زمین شناسی ارائه شده است ، سنگ های خرد شده ، تبرهای دستی ، وسایل حفاری ، ابزار استخوانی موجود در غار کاراین(Karain) و چینه شناسی ها از دوره قبل از پارینه سنگی تا دوره روم ارائه شده است.

کاراین غاری است که در 27 کیلومتری شمال غربی آنتالیا و در پای کوه شام قرار دارد. علاوه بر بقایای موجود در قسمت های پر از خاک به ضخامت 10.5 متر یافت شده از دوره پارینه سنگی ، همچنین بقایای دندان و اسکلت انسانهای نئاندرتال وجود دارد که در دوره Mesolithic زندگی می کردند.

سمایوک(Semayuk) تنها مرکزی است که نشان دهنده اوایل دوره برنز است ، بیشتر آثار باستانی در گورها از جمله گلدان هایی با اندازه های مختلف ، مهر و موم ، دستگیره برس ، بت و بخصوص هدیه برای مردگان یافت می شوند. جالب ترین قسمت این نوع تدفین ها ، قرار دادن جسد در گلدان سفالی در وضعیت کودک در رحم مادر است.

تاریخچه طبیعی و سالن های ماقبل تاریخ

 

سالن های مختلف این موزه

پیشرفت های فنی هنر سرامیک پس از اختراع چرخ سفال ، فرم های گلدان ، سبک های مختلف تزئین ، با قدمت قرن 12 قبل ازمیلاد تا قرن 3 قبل از میلاد ارائه شده است.

مطالب مرتبط : تور ترکیه

دو ویترین نمایش در این بخش برای یافته های جالب مواد آرایشی و لوازم جانبی است.

سالن خدایان

سالن خدایان

خدایان موجود در سالن موزه آنتالیا  خدای اصلی  زئوس احاطه شده توسط آفرودیت(Aphrodite) ، تایکن(Tykne) ، آتنا(Athena) ، نمسیس(Nemesis) ، ایتیگییا(Itygieia) ، هرمس(Hermes) و دیوسکورس(Dioskurs) هستند و در طرف مقابل سراپیس(Serapis) ، ایزیس(Isis) و پسرش هارپو(Harpo) قرار دارند. مجسمه ها نسخه های رومی  متعلق به قرن دوم بعد از میلاد  و دارای اصالت یونانی هستند و همه آنها در کاوش های Perge پیدا شده اند.

سالن آثار کوچک دو

آثار باستانی منتخب از مراحل مختلف فرهنگی با قدمت قرن 4 تا 6 قبل از میلاد مسیح درویترین های نمایش قرار دارند. گلدان هدیه داده شده به پرنسس مصر ، بنریکا ، آتنا حکاکی شده روی صفحه نقره ، مجسمه های برنزی از آپولو و هرکول ، سر آتیس ، مجسمه مرمر از Priapus به نشان دهنده حاصل خیزی ، گلدان های سفالی و مجسمه های مرمر در نمایشگاه های سالن با ارزش فوق العاده قرار دارند .در ویترین نمایش زیر آب ، اشیایی موجود است که در کشتی های غرق شده باستانی پیدا شده اند.

سالن امپراتورها

زیباترین نمونه های پرتره ها در موزه آنتالیا ، نشان دهنده شخصیت اصلی مجسمه رومی ، در این تالار حضور دارند. تمام تندیس ها در حفاری های Perge پیدا شده اند. مجسمه های بسیاری از قرن های 2-3 وجود دارد ، زیرا باشکوه ترین دوره توسعه تاریخی منطقه در این زمان بوده است.

تندیس های پرتره امپراتور تراژان و هادریان ، سپتیمیوس سِروئوس ، سابینا ، فاوستینا ، جولیا دومینا ، جولیا سومیاس ، پلانیا مگنا وجود دارد و همچنین تندیس هایی از سه زن زیبا و مجسمه رقصنده خارجی از سنگ مرمر سیاه و سفید ساخته شده است.

سالن فرهنگ بوريال

دو مقبره دیواری در سالن متعلق به دومینیاس فیلیکا و خانواده وی است. روی جلد ، زن و شوهر در حالت دروغگویی نشان داده شده اند. Erases در گوشه و کنار نشان دهنده شادی یک خانواده است. مقبره دیواری مهم دیگر ، از قرن 2 قبل از میلاد مسیح قدمت دارد و موضوع آن هرکول است.

یکی از مقبره های دیواری بارزترین نمونه قاچاق غیرقانونی اشیاء عتیقه است. تکه ای از مقبره های دیواری ، که شکسته و قاچاق شده بود ، از ایالات متحده آمریکا آورده شد و در سال 1983 در جای خود قرار داده شد.

لوح های سنگی قبر و گلدان های خاکستر جسد انسان در این سالن ارائه شده اند.

سالن موزایک ها و تندیس ها

 

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

سالن موزایک ها و تندیس ها

مهمترین موزائیک موجود در این موزه موزائیک فیلسوفان است که در کاوش های سلوکیا(Seleukeia) یافت شده است و در حاشیه آن نام متفکران معروف دوران باستان مانند سولون، توکیکلیدس ، لیکورگوس ، هرودوتوس ، دموستنس ، ایتزیودوس و اسامی سخنوران ، مورخان و ریاضیدانان نوشته شده است. در موزائیک دیگری که از سلوکیه آمده ، Orpheus که حیوانات وحشی را با فلوت خود مجذوب می کند ، به تصویر کشیده شده است.

همچنین آن جا  نمونه های مجسمه سازی محلی ، تجهیزات تراشکاری و تکنیک های مجسمه سازی برنز در این بخش وجود دارد. تندیس های ارائه شده در این تالار از منطقه آنتالیا جمع آوری شده است که عموماً از قرن 18 و 19 قدمت دارند.

سالن سکه ها

سالن سکه ها

سکه های ساخته شده با قدمت  قرن ششم قبل از میلاد که در موزه آنتالیا ، تکنیک های ساخت آن و اقتصاد به ترتیب آموزشی در سالن نمایش داده شده اند. در این سالن ، سکه های ایالتی مناطق پامفلیا ، پیسیدیو ، لیکیا و به طور کلی سکه های منطقه ای به ترتیب زمانی از دوره های کلاسیک ، هلنی ، رومی ، بیزانس ، سلجوقی و دوره عثمانی در مرکز توجه قرار دارند.

همچنین در این بخش انبارهای طلا و نقره وجود دارد.

بخش کودکان

یک سالن در ورودی موزه ما به عنوان موزه کودک سازماندهی شده است که اولین در نوع خود در کشور ما است.

در ویترین های نمایش این بخش ، اسباب بازی های مختلف کودکان و صندوق های پول باستانی وجود دارد.

فرصت های ترمیم های ساده و فعالیت آموزشی برای مجسمه سازی و نقاشی سرامیکی فراهم شده و آثار آنها در بخش کارگاه هنری نمایش داده می شود تا کودکان از موزه ها و اشیای عتیقه لذت ببرند و علاقه خود را بیدار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *