کارخانه کشتی سازی دارای کتیبه برجسته پنج خطی در بالای ورودی باریک سازه ، که توسط بندر قدیمی در جهات شمال – غرب زده شده است ، توجه را به خود جلب می کند. در خط اول کتیبه که علاء الدین اول به عنوان سلطان دو سرزمین و دریاها مورد ستایش قرار گرفته استکه نشان خانوادگی در وسط دو گل  دیده می شود.

در حالی که فضایی با پنج پنجره در سمت چپ ورودی به عنوان یک مسجد کوچک مورد استفاده قرار می گرفت ، در سمت راست به عنوان یک اداره توسط افسران کشتی سازی استفاده می شد. در طول کار حفاظت – مرمت در پروژه دریایی و موزه کشتی در فضای مسجد کوچک ، نقاشی های ذوالفقار که نمادی از عدالت  حضرت علی است ، در دو دیوار مخالف کشف شدند.

مطالب مرتبط : قیمت تور آلانیا

نوع بنای کارخانه کشتی سازی

نوع بنای کارخانه کشتی سازی

سازه کارخانه کشتی سازی از پنج (5) بخش طاقدار و دیوارهای با قوس برجسته که ورودی ها را از هم جدا می کنند، تشکیل شده است. دیوارهای آن از سنگ های ساختمانی و طاق ها و هلال طاق های آن از آجر ساخته شده است ،  تهویه های روی طاق های  کارخانه کشتی سازی هم باعث ورود نور به داخل و هم بیرون رفتن دود می شوند. یک چاه در بخش سوم سمت خشکی یافت می شود.

این سازه در سطوح مختلف ساخته شده است تا کمتر از شکستگی سنگ برخوردار باشد. یک انبار ، که در داخل سنگ کنده کاری شده است ، از طریق یک سوراخ نور دارد.

مطالب مرتبط : قیمت تور ترکیه

کابرد کارخانه کشتی سازی در فصول مختلف

کارخانه کشتی سازی آلانیا یک سازه دائمی است که در زمستان نه تنها مکان کشتی سازی یا توقفگاه است بلکه دارای تعمیرگاه تجهیزات کشتی و کشتی ها است و کارگاه آهن و مناطق اداری و انبار دارد. ساختارهای دائمی برای دو هدف استفاده می شوند. اولی سازماندهی ساخت کشتی های بزرگ در زمستان و دوم نگهداری کشتی های بدون استفاده است.

کابرد کارخانه کشتی سازی در فصول مختلف

نیروی دریایی دشمن یا دزدان دریایی به دنبال مکان های استراتژیک بودند تا مزایای تجاری بزرگی را فراهم کنند. آلانیا این وضعیت را داشت و کشتی سازی به عنوان جزئی از یک مجموعه با دو برج در دیوارها بود که موقعیت مناسبی را برای محافظت در برابر حملات دشمن فراهم می کرد.

کتاب بحری  پیری ریس مشخص می کند که این کشتی سازی تحت نظارت یک فرمانده نیروی دریایی به طور دائم فعالیت می کرد و فعالیت های کشتی سازی در دوره Karamanoğulları و Alaiye Beyliks بعد از سلجوقی ادامه داشت و کشتی ها در زمان عثمانی ساخته می شدند.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

کارخانه کشتی سازی که ساخت و تعمیر کشتی در آن تا سال های 1960 ادامه داشت ، در حال حاضر به عنوان موزه ای برای دریانوردی و کشتی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *