برج قرمز که یکی از نمونه های منحصر به فرد سازه های دفاعی مدیترانه قرون وسطایی از قرن سیزدهم در کشور ترکیه است ، که بنا به دستور علاء الدین کی قباد اول ، حاکم سلجوقی ، به ابو علی رها ال کتانی که یک سازنده ماهر بود برای حفاظت از بندر، کارخانه کشتی سازی و قلعه آلانیا در برابر حملات از دریا ساخته شد.

برج قرمز سازه ای تاریخی برای دفاع از آلانیا

تاریخچه برج قرمز

برج قرمز مانند امروز و گذشته با نمای تاریخی خود توجه بسیاری را به خود جلب کرده و مورد توجه بسیاری از کتاب ها قرار گرفته است. Evliya Celebi ، یک مسافر قرن هفدهم ، اظهار داشت: “یک برج هشت ضلعی مستحکم در سمت دریا قلعه آلانیا وجود دارد ، این برج می تواند دو هزار (2000) نفر را در طول محاصره در خود جای دهد و همچنین 40 سرباز که به عنوان دروازه بان  در اینجا زندگی می کند.

برج قرمز به دلیل ساخت  در زمین شیب دار ، 33 متر در شرق ارتفاع دارد اما ارتفاع آن در ضلع غربی 3 متر کوتاهتر است. در دیوارهای اصلی پایین، سنگ آهک مستطیل شکل به طور یکنواخت برش داده شده و به هم چسبیده شده و از تیرهای باستانی و آجرهای قرمز در قسمتهای فوقانی استفاده شده است.

کتیبه های موجود در برج قرمز

مطالب مرتبط : تور آلانیا

کتیبه های موجود در برج قرمز

آنجا یک نوشته “قدردانی از خداوند” روی دیوار شمالی سازه  ، كتیبه ای چهار خط كه 10 متر بالاتر از سطح زمین است ، به نمایندگی از طرف علاء الدین كی قباد نوشته شده و به آوریل 1226 بر می گردد و نوشته دیگری در دیوار جنوبی وجود دارد. کتیبه سازنده در دیوار سمت راست ورودی ، نام استادی که سازه را ساخته است،  قرار دارد. در کل پنجاه و شش (56) پنجره در نما های خارجی برج سرخ ، بیست و دو (22) دهانه برای ریختن قیر و آب گرم و شش (6) راه آب در داخل برای عقب نشاندن دشمن وجود دارد که فرار غیرممکن می کند.

برج قرمز با نقشه هشت ضلعی خود ، بر خلاف نمای بیرونی خود ، یک طرح پیچیده در داخل دارد. برج قرمز دارای پنج طبقه شامل طبقه زیر زمین و طبقه اول ، ورودی داخلی ، طبقه روباز و تراس روباز است.

مصالح به کار رفته و نوع سازه ی این برج

مصالح به کار رفته و نوع سازه ی این برج

در مقابل نمای بی نظیر این برج قرمز ، احتمالاً به دلیل اهداف نظامی ، می توان با یک ورودی کوچک و ساده و یک راهرو باریک به طبقه همکف رسید. اطراف ستون هشت ضلعی در مرکز یک راهرو طاقدار پوشانده شده است. به گفته ابراهیم هاکی کونیالی ، اولین بار  در طبقه زیر زمین و طبقه اول سازه، اتاقهای پایینی ساخته شده از چوب وجود داشت که از ابتدای طاق راهرو تا پوشش فوقانی امتداد می یافت که توسط نگهبانان برای استراحت استفاده می شد. در حال حاضر از طبقه همکف برای منطقه نمایشگاهی استفاده می شود.

با استفاده از پله های سنگی بلند ، یک مخزن بزرگ در قسمت بالای پایه در مرکز طبقه 1 قرار گرفته است. حتی کارکرد امروزی، بخشی از دهانه مخزن در طبقه روباز یافت می شود.

مطالب مرتبط : مهاجرت به ترکیه

هر یک از تیرها در وسط سمت های هشت ضلعی در پایه راهرو ، نزدیک به مخزن قراردارند. درب  شمال غربی سازه ، که در طبقه ای که به عنوان  منطقه نمایشگاهی استفاده می شود ، به دیوارهای بیرونی باز می شود. نقاشی های دیواری کشتی بزرگ را می توان در دیواره سمت راست مشاهده کرد.

برج قرمز دهانه هایی برای قیر و آب گرم در ورودی به شکل راهرو باریک وجود دارد.

در کل 16 تیر در دو ردیف در دهانه و محیط اطراف مخزن در وسط تراس روباز قرار دارد. نور وارد شده از این تیرها می تواند به طبقه اول برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *