تاریخ آلانیا از این جهت جالب است که در یک شبه جزیره کوچک در شمال احاطه شده توسط کوه های توروس و در جنوب توسط دریای مدیترانه واقع شده بود. به دلیل قرار گرفتن بین پمفیلیا و قلیسیا ، این شهر در قرون باستان به عنوان پامفیلیا وسیلیسیا خوانده می شد. افرادی که به تاریخ و قدم زدن در شهرهای تاریخی علاقه دارند بهتر است از برگه تور آلانیا بازدید نمایند.

تحقیقات در ارتباط با تاریخ آلانیا

تحقیقات در ارتباط با تاریخ آلانیا

در مورد اسکان مجدد آلانیا اطلاعات دقیقی در دست نیست. در سال 1957 ، پروفسور دکتر Kilinc KÖKTEN در طول تحقیقات انجام شده در فاصله 12 کیلومتری از مرکز شهر در نزدیکی غار Kadiini ، بقایایی یافت که اثبات این واقعیت است که می توان تاریخ آلانیا را به دوران دیرینه سنگی فوقانی ( 20000-17000 قبل از میلاد) مربوط دانست.

در مورد زمان کشف آلانیا و چه کسی آن را کشف کرده است ، اطلاعات کافی در دست نیست. قدیمی ترین نام شناخته شده این شهر Korakesium است. بعدها در دوره بیزانس ، نام آن به Kalanoros تغییر یافت. در قرن سیزدهم سلطان علاء الدین کی قباد اول سلجوقی آناتولی (1237-1200) کنترل شهر را به دست گرفت و نام آن را آلایا گذاشت.

آتاتورک هنگام بازدید از آن در سال 1935 ، این شهر را به عنوان آلانیا نامگذاری کرد. برای نخستین بار در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح جغرافیدان باستانی Skilak ، کوراکسیم را در نوشته های خود ذکر کرد. در آن زمان بخش قابل توجهی از آناتولی فعلی در دست ایرانیان بود. در زمانهای بعدی ، شهر مورد بازدید مورخین ، جغرافیدانان و مسافرانی چون استرابو ، پیری ریس ، سیپ ، ابن بطوطه ، اولیا چلبی قرار گرفت و همه آنها به طور جامع شهر را در کتاب های خود توصیف کرده اند.

 

تحقیقات در ارتباط با تاریخ آلانیا

حمله اعراب و تاریخ آلانیا

امروزه ما در مورد تاریخ اولیه دوره بیزانس و منطقه اطلاعات کافی و قابل اطمینانی نداریم. مشخص است که در قرن هفتم میلادی این شهر مجبور شد ازخود در برابر حملات اعراب دفاع کند و به همین دلیل اهمیت ویژه ای به تقویت قلعه داده شده است. به همین دلیل است که بسیاری از قلعه ها و کلیساها در آلانیا و مناطق اطراف آن به قرن های 6 و 7 میلادی باز می گردد.

سلطان علا الدین کی قباد اول سلجوقی آناتولی در سال 1221 قلعه ای را که  حاکم مسیحی آلانیا وارتا کوروش در آن حکدومت می کرد را فتح کرد. به دنبال آن سلطان یک کاخ برای خودش ساخت. سلجوقیان از آلانیا  بعد از قونیه به عنوان پایتخت دوم و همچنین به عنوان یک اقامتگاه زمستانی، استفاده می کردند و آن را بسیار توسعه دادند.

تهاجمهای مغول ها در سال 1243 و مملوک های مصری در 1277 به طور جدی قدرت سلجوقیان را تضعیف کرد. در سال 1300 ، دولت سلجوقی سقوط کرد. این منطقه به یکی از سلاطین مملوک از سلسله Karamanoguls به پنج هزار آلتون فروخته شد. پس از آن ، در سال 1471 ، در زمان سلطنت سلطان فاتح محمد ، این شهر بخشی از امپراتوری عثمانی شد.

در سال 1571 آلانیا به همراه تارسوس به ایالت قبرس پیوستند و در سال 1864 استان قونیه بخشی از کشور ترکیه شد. در سال 1868 آلانیا به آنتالیا متصل شد و در سال 1871 رسماً یک بخش از ایالت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *