قلعه آلانیا با دیوارهایی به طول 6 کیلومتر احاطه شده و در 10 هکتار شبه جزیره واقع شده است. قلعه آلانیا میزبان تمدن های هلنیستی ، رومی ، بیزانس ، سلجوقی و عثمانی بود. جهت اطلاع از قیمت ها و شرایط تور آلانیا می توانید روی لینک کلیک کنید.

تاریخچه قلعه آلانیا

تاریخ تأسیس آن و اینکه چه کسی  آن را پیدا کرده است ، ناشناخته است وجغرافیدان Scylax از قرن 4 قبل از میلاد در ابتدا از آلانیا به عنوان Coracesium یاد کرده است. استرابون از غرب به سیلیسیا آمد و Coracaium را به عنوان اولین شهری که پیدا کرد، تعریف کرد و موقعیت آن را روی یک صخره بسیار شیب دار مشخص کرد.

Coracesium به خاطر استحکامات طبیعی و بندر خود حتی با یک ارتش کوچک نیز در قرن 2 قبل از میلاد به بندر و مرکز دزدی دریایی تبدیل شد و برای دزدان دریایی و شورشیان ایده آل بود. دیوار هلنیستیکی با بلوک های سنگی بزرگ ، که در بخشی از قلعه میانی (قلعه اورتا ) از آراپ اولیاسی تا اومک یافت می شود ، از دوره دیوتوتوس تریهون ، که در قرن دوم قبل از میلاد حاکم شهر بود ، باقی مانده است.

قلعه آلانیا در زمان بیزانس با نام Kalonoros (کوه زیبا) به مکانی برای دریانوردان و شلوغ ترین بندر مدیترانه تبدیل شد. کلیسای موجود در قلعه (İçkale) ، آراپ اولیاسی(Arap Evliyası) ، ویرانه های صومعه در سیلواردا و بقایای دیوارهای گرد برج شکل از قلعه میانه (Orta Hisar) تا قلعه (İçkale) متعلق به دوره بیزانس است.

قلعه آلانیا

در سال 1221 ، كالونوروس به علاء الدین كی قباد اول ، سلطان آناتولی سلجوقی، توسط كیر وارت ، صاحب سابق قلعه داده شد و نام آن به عنوان علاییه(Alaiye) تغییر یافت. علاء الدین كی قباد اول فعالیت های بزرگ ساختمانی را آغاز کردم، دیوارهای قدیمی را محکم کرد، دیوارهای جدیدی ساخت و دوران طلایی را به آلانیا  داد.

ساختار قلعه آلانیا

دیوارهای موجود امروزی ، مخازن بزرگ ، کارخانه کشتی سازی ، برج سرخ ، خانه توپ ، آرامگاه آکشبه(Akşebe) و مجموعه کاخ در قلعه (İçkale) برخی از بناهای ساخته شده توسط علاء الدین است. حمام های احمدک ، مسجد کوچک آکشبه ، مسجد آندزلی ،  قلعه پایین و سلجوق (Asagi Kale) در زمان سلجوقی ساخته شده اند.

علاییه در نیمه اول قرن چهاردهم میلادی در بین شهرهای مهم آناتولی و دریای مدیترانه توسط یک پایگاه دریایی اساسی به عنوان یک شهر تجاری پیشرو در سلجوقی آناتولی و به عنوان مرکز تجارت و کشتی سازی از طریق روابط محکم با مصر و سوریه باقی ماند. بیشتر بازرگانان مصری  برای چوب های سرو معروف آن که در ساخت کشتی ها استفاده می شد، می آمدند  و همچنین بازرگانان جنوایی ، ونیزی و فلورنتین ادویه ، پارچه و شکر خریداری می کردند.

علایی پس از فروپاشی سلطنت سلجوقی (1293) مدت كوتاهی تحت سلطه  پادشاهی قبرس قرار گرفت و سپس بعد از پادشاهی كارامان و علایی(1471) تحت سلطه عثمانی قرار گرفت. مسجد سلیمانیه ، بازار سرپوشیده با بازار عثمانی در قلعه فوقانی (Yukari Kale) و خانه های سنتی آلانیا ، بناهای دوره عثمانی هستند.

علاییه در دوره جمهوری خواه نام خود را به درخواست مصطفی کمال آتاتورک ، که از این شهر بازدید کرد ، گرفت.

قلعه آلانیا در سفرنامه های مسافران و جهانگردان

قلعه آلانیا در سفرنامه های مسافران و جهانگردان

بسیاری از مسافران محلی و خارجی در مورد قلعه آلانیا حرف می زنند. در سال 1332 ، ابن بطوطه صادرات چوب را به اسکندریه ، دمیتتا و شهرهای مصر آغاز کرد. در سال 1650 ، Katip ipelebi با مقایسه قلعه آلانیا  با قلعه بغداد ، به دلیل عظمت آن ، پرورش پنبه ، ابریشم و کنجد را افزایش داد.

و در سال 1671 ، Evliya ebelebi اظهار داشت که آن جا سیصد خانه، مسجد سلیمانیه و مسجد کوچک Akşebe ، یک مخزن آب ، خانه هایی بدون ایوان در قلعه میانه (Orta Hisar) ، دو مکتب ، شش مدرسه ، سه خان ، یک حمام ، یک چشمه و یکصد و پنجاه مغازه در قلعه پائین (Asagi Kale) ، خیابان هایی که دارای پله ها و مدخل هستند  که توسط قاطرها و الاغ ها تهیه شد اند، وجود دارد.

جهت اطلاع از شرایط تورهای ترکیه بروی لینک روبرو کلیک کنید – تور ترکیه

ستون للیود(Setton Llyod) در کتاب علایی خود قلعه آلانیا را به  پنج  منطقه با تقسیم دیوارها جدا کرد. منطقه اول به شکل هلال است که یک انتهای آن برج سرخ و انتهای دیگر آن  کارخانه کشتی سازی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *